Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a kulonbseg a konnektorban...

Mi a kulonbseg a konnektorban levo valtoaram pozitiv csucsa es a fold csucs kozott? (bocsi ha nem igy hivjak oket).

Figyelt kérdés
Pl. a fazisceruza vilagit ha az ujjam odaerintem a vegehez, de ha a fazisceruza veget beledugnam a masik (pozitiv) lyukba akkor is ugyanugy vilagitana? Tehat ilyen szempontbol mi a kulonbseg a en kozottem mint a fold kozott es a pozitiv csucs kozott? Elektronos/protonos magyarazattal ha nem keres? :)
2015. okt. 26. 00:23
 1/5 A kérdező kommentje:
Elektronos/protonos magyarazattal ha nem nagy keres :)
2015. okt. 26. 00:24
 2/5 anonim ***** válasza:
Eléggé nagy kérés. De, ha megnézed a hálózat rajzát, azonnal észreveheted. Egyszerű példa: ha két szondát szúrsz a földbe, ott is tudsz mérni némi potenciál különbséget. Ez ugyanúgy érvényes a hálózatnál is.
2015. okt. 26. 02:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Elolvastam 3-szor a kérdésedet de még mindig nem értem tisztán..

"a fazisceruza vilagit ha az ujjam odaerintem a vegehez, de ha a fazisceruza veget beledugnam a masik (pozitiv) lyukba akkor is ugyanugy vilagitana" Milyen másik pozitív lyukról beszélsz?

A konnektorban van egy fázis, egy nulla és egy védőföld, de pozitív meg negatív lyuk nincs.

A háromfázisú transzformátor csillagpontja le van földelve ez a nulla vezeték a másik 3 ( a csillagpont végei) pedig a 3 fázis.A védőföld azok helyi földelések tehát a közelben hosszú fémpózna van leszúrva a földbe hogy kis ellenállású föld vezeték legyen.

A fázis és a nulla között 230V feszültség van 2 különböző fázis között 400V fesz és a földhöz képest is kb ugynaezeka feszültségek érvényesek.

2015. okt. 26. 06:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Ha érted, hogy az egyenfeszültségnél hogy van az "elektronos/protonos magyarázat", akkor ide nem kell külön, mert bármelyik pillanat megfelel egy egyenfeszültséges állapotnak.


Szigula leírta a dolgot, de én meg megpróbálom másképp, hátha az is segíti a megértést.

Ha elhoznánk külön "egy fázist", tehát földeletlenül egy generátortekercset két dróton, akkor az hogyan is nézne ki? A két drót között a feszültség változik folyamatosan. Ha csak az abszolút értékét néznénk, az még nem lenne elég, a polaritást is nézve az egyik drót például pozitív maximum, majd lecsökken nullára (ugyanabban az idősávban a másik drót negatív maximum majd lecsökken nullára), aztán az egyik kezd negatív lenni, felmegy maximumra, és így tovább.

Szimmetria-okok miatt ez így magában olyan, mintha a generátor tekercs közepe lenne földelve. Így tehát a fázisceruza használhatatlan lenne, mindkettőn mutatna (fele feszültségre jellemző fénnyel).

A valóságban azonban több okból jó az egyik pólust leföldelni. Ha leföldeljük az egyiket, akkor a fázisceruza azon sosem fog mutatni, de ha a másikra bökünk rá vele, akkor teljes feszültségre jellemző fénnyel világít. Hiszen ha az egyiket leföldeljük, akkor csak a két drót közti változás mérvadó, a fentebbi "egyik" drót ugyanúgy lesz pozitív, majd csökken a fesz értéke, nullát eléri, átmegy negatívba, stb.


Ideális fázisceruzát feltételezve, mert ha a hálózat kicsi, akkor földeletlen madzagok esetén fentiekkel ellentétben hiába böknénk rá bármelyik vezetékre a valós fázisceruzával, egyiken sem mutatna - bár ha mindkét pólusra egyszerre böknénk rá egy-egy fázisceruzával, akkor meg mindkettő mutatna. :)

2015. okt. 26. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Minthogy az elektromosságot kellően félreértetted, nincs szükséged semmiféle elektronos magyarázatra.

A konnektorban lévő 3 lyuk (már ha van három) egyikét fázisnak nevezzük, ez azt jelenti, hogy feszültségkülönbség van a föld és a lyuk között. A nulla nevű lyuk és a föld között nincs feszültségkülönbség. A föld nevű lyuk pedig egy olyan vezeték vége, amelynek a túlsó végét a földbe ágyazták. A szerepe az, ha a konnektorba bedugott készüléked meghibásodik, akkor az áram (a feszültségkülönbség) ne a lábaidon át távozzon a földbe (ezáltal téged agyoncsapva), hanem a föld nevűn át.

Az elektronos magyarázatot feltehetően félreértenéd, ha egyáltalán vállalkozna valaki itt hosszabb ismertetésre a megértetés igényével.

2015. okt. 26. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!