Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Optikai szál, egymódusú,...

Optikai szál, egymódusú, multimódusú?

Figyelt kérdés
Kissé összezavarodtam a témával kapcsolatban, ezért kérnék segítséget. Mi a különbség az egymódusú és a multimódusú optikai szálak között. Tudom, hogy a magátmérő monomódusú esetén 8-10 mikrométer, multimódusúnál 50 és 62,5 mikrométer. Különbség még a sávszélesség és az áthidalható távolság is. Tudom, hogy az egymódusúnál a vékony keresztmetszet miatt csupán egy módus van, na de ez mit jelent, mi maga a módus? Valamint egymódusú szál esetén csupán egyetlen hullámhosszon használható a szál, vagy egyidőben több hullámhosszon is használható hullám multiplexeléssel? Multimódusúnál hogyan űködikaz átvitel több módussal?Köszönöm a válaszokat előre is!

#optika #optikai kábel #optikai szál #optikai átvitel #monomódus #multimódus #egymódusú #többmódusú
2015. okt. 26. 17:25
 1/3 anonim ***** válasza:
A monó módusú szál lényege, hogy a szál átmérője pontosan megegyezik a jel hullámhosszával, ezért kisebb veszteséggel halad a szálban, messzebbre és kisebb torzítással jut el.
2015. okt. 26. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Az egymódusú szál is használható nemcsak egy hullámhosszon hanem egy hullámhossz tartományon.

Habár egy hullámhosszra lehet optimalizálni.

Tipikuspélda: (PDF fájl)

[link]

A különböző módusok azt jelentik hogy a fotonok különböző utakat járnak be a optikai szálban és így különböző idő alatt érnek a végéhez. Ez a jel időbeli kiszélesedéséhez vezet.

Rajz:

[link]

2015. okt. 26. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! A második válaszírónak írtam egy privát üzenetet, kérem ha lesz ideje olvassa el.
2015. okt. 26. 19:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!