Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha bebizonyosodik, ha az...

Ha bebizonyosodik, ha az Univerzum kiszámítható, akkor minden tudományág bele fog olvadni a fizikába?

Figyelt kérdés

Ahogy haladunk előre az időben, egyre inkább megfigyelhető, hogy minden természettudományban az elméleti fizika számításai és törvényei jelennek meg, ezekkel lehet a leghatékonyabban a dolgok mögé nézni.


A 19. század kémikusainak többsége még foggal-körömmel harcolt a kémia matematikai értelmezésén, a modern kémiában természetesnek vett számítások ellen, manapság már két lépést nem tudsz tenni a kémia fejlődése érdekében, ha nem tudod mennyi 1+1, csak vegyszereket öntögetsz egyik lombikból a másikba, és a létrejövő anyagok tulajdonságait vizsgálod.


Ugyanígy a biológia. Elég 150 évet visszamennünk az időben, és máris egy olyan korban találjuk magunkat, amiben komoly biológusok tevékenységei is az általános iskolák környezetismeret-órájára emlékeztetnek.

Manapság már addig jutottunk, hogy létrejött a kvantumbiológia tudománya, ami például kvantumszintén nézi, hogy mi történik, amikor egy növény fotoszintetizál. Pusztán empirikus vizsgálattal, analitikus módszerek nélkül csak addig a szintig lehet eljutni, hogy rásüt a napfény a falevélre és valahogy ebből energiát nyer a fa, és az első analitikus tudomány a fizika volt.


A lényeg, hogy manapság egyetlenegy hagyományos tudományágban sem lehet két lépést se tenni a jövő felé, ha legalább alapszinten nem kóstolnak bele a biológusok, kémikusok a kvantumfizikába.


Ha a jövőben addig a szintig fogunk jutni, hogy az univerzum minden történése leírható lesz egy egyenlettel (ami egyben azt is fogja jelenteni, hogy az univerzum szimulálható lesz egy számítógépen) az ahhoz fog vezetni, hogy "tudomány=fizika"?



2015. nov. 3. 18:20
 1/9 A kérdező kommentje:
Ha bebizonyosodik, hogy* az
2015. nov. 3. 18:20
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

A fizika egy nagyon általános tárgyú tudomány, és ma is sok más tudomány használja fel a fizikai ismereteket. Szerintem annyi fog történni, hogy még jobban támaszkodnak rá, de egybeolvadni szinte biztosan nem fog, már csak azért sem, mert hiába lesz esetleg leírható a világegyetem pusztán fizikai ismeretekkel, a gyakorlatban nem praktikus ennyire alacsony szinten kezelni minden problémát. A másik, hogy a szakterületek az ismeretanyag nagysága miatt is területekre oszlik, a polihisztorok kora sajnos leáldozóban van.


A másik probléma, hogy "az univerzum minden történése leírható lesz egy egyenlettel" dolog akkor működhet, ha a világ determinált. Egyelőre ez egyáltalán nem biztos. De még ha determinált is, a szimuláció nem tartalmazhat minden paramétert. Például magát a szimulációt hogyan lehet befoglalni a szimulációba? :)

2015. nov. 3. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
25%

"Elég 150 évet visszamennünk az időben, és máris egy olyan korban találjuk magunkat, amiben komoly biológusok tevékenységei is az általános iskolák környezetismeret-órájára emlékeztetnek."


Ez nem igaz. Már több száz évvel ezelőtt megalkották a periódusos rendszert. Már több száz évvel ezelőtt képesek voltak megállapítani egy anyagról, hogy egyfajta atomok alkotják (pl mint az aranyat) vagy molekulák alkotják (mint mondjuk a kristályokat).


Már több száz évvel ezelőtt megmérték elég pontosan a fény sebességét, már az ókorba tudták a Föld átmérőjét, hadd ne folytassam. Nem tudom, hogy te egyetemista vagy-e vagy sem, de tessék, számold már ki légy szíves a Föld átmérőjét egy távcső segítségével. Köszi. Majd ha sikerül, kérlek mondd meg, hogy mennyire volt könnyű.

2015. nov. 3. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Hát azért az első bekezdésed nem igaz, meg lehet fordítva is nézni, nem feltétlenül a biológiába keveredik a fizika, hanem a fizikába keveredik a biológia ez szimplán nézőpont kérdése, ez a 21. század nyilván a tudományágak összeérnek és vannak részek ahol mindkét ághoz érteni kell, az meg hogy a kémia vagy a hasonló tárgyak elé odatesszük a kvantum szót az nem azt jelenti, hogy onnantól kvantumfizikával foglalkozik az adott dolog, hanem hogy kvantumos szinten vizsgálja a jelenséget, ez nem feltétlen jelent fizikát.
2015. nov. 3. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Wadmalac ***** válasza:
100%

A tudomány fejlődése éppenhogy az egyre szélesebb körű specializálódás, az egyre bővebb szakterületek felé mutat. Vagyis a tudományágak nem fognak a fizikába olvadni.

Viszont az tény, hogy mikroirányba mindennek az alapja a magfizika és a kvantumfizika felé mutat. Makroirányban, csillagászati szinten természetesen a fizika tudja kezelni a dolgokat.


De a botanikus munkája botanikus-munka marad akkor is, ha már ismerjük a növények fotoszintézisének kvantumfizikai aspektusait (mert vannak).

2015. nov. 4. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Nem.

Több feltétel volt megfogalmazva.

Nem fog bebizonyosodni, hogy az Univerzum kiszámítható. Ha ez megtörténne egy időpontban, akkor az azt jelentené, hogy az univerzum véges. Véges számú ember véges idő alatt véges ismeretekkel rendelkezhet. Ez a véges és végtelen közötti alapvető sajátosság.

Másfelől, ahogy bővülnek ismereteink, úgy egyre több és finomabb összefüggést ismerünk fel. Ezt úgy szokás röviden kifejezni, hogy minden mindennel összefügg. A newtoni fizikához fölösleges a kvantummechanika, mert más az értelmezési tartomány. Ettől még végső soron az a fizikát is a kvantummechanika (dinamika) törvényei határozzák meg. ugyanez elmondható más tudományágakról is. Mivel a természet anyag és energia, ezért természetes, hogy minden folyamat visszavezethető az ezek sajátosságait vizsgáló tudományra, a fizikára. Ugyanakkor az anyag bizonyos helyzetekben olyan új tulajdonságokat és viselkedést mutat, amit érdemes külön kategóriában vizsgálni, így jöhet létre a kémia, biológia, de még a szociológia is.

Ezt a viselkedést a filozófia úgy fogalmazza meg, hogy a mennyiség minőségbe való átcsapásának törvénye.

A világ bonyolult, ezért csak bonyolultan írható le. A világvégtelen, benne az ember véges, ezért mindig csak egy véges szelete adható meg az ember számára. Ha létezne egy világegyenlet, akkor az véges mértékben fogalmazná meg a világ működését, következésképpen kitranszformáltunk valamit a világból. márpedig egy adott problémát (viselkedést, állapotot) csak áttranszformálni lehet az egészben, kitranszformálni belőle nem. Az összes tévedés valójában az, hogy az összefüggések bonyolult halmazából kitranszformáltunk egy fontosat, és azt hisszük, értjük/megoldottuk a problémát.

(erre a gondolatra az az elméleti fizika tanárom vezetett rá, aki vizsgabelépőnek mindig egy roppant egyszerű példát adott fel. Elsőre jó esetben a vizsgázni szándékozók 20-30%-a lett jogosult. A hiba mindig valami nagyon nyilvánvaló dolog kihagyása miatt következett be - viszont emiatt nagyon kevesen buktak ki)

2015. nov. 4. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Szerintem pedig igaza van a kérdezőnek, csak nem úgy, hogy "tudomány = fizika", hanem úgy, hogy " valóság = amit a fizika tud értelmezni".
2015. nov. 4. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Tom Benko ***** válasza:
Nem, mert nem mindenhol szükséges ilyen mélyen lemenni. Másrészt a világ eléggé indeterminisztikus, pont a kvantummechanika mondja ezt ki, úgyhogy nem lesz kiszámítható.
2015. nov. 4. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
54%

"Már több száz évvel ezelőtt megalkották a periódusos rendszert."


Nagyjából 20 perc alatt meg lehet határozni az egész periódusos rendszert annak, aki ismeri a kvantummechanikát és tudja mi az a direktszorzat-tér, ugyanis több eltérő Hilbert-téren értelmezett impulzusmomentumokat kell összeadogatni, miután kiindulunk egy olyan rendszerből, ahol az elektronok lineárisan függetlenek. Ebből gyakorlatilag kipottyan a periódusos rendszer.


Ez igaz az ún. "kvantumkémiára" is, mert van ilyen tárgya a kémikusoknak, csak azt nem mondják nekik hogy nem létezik kvantumkémia, csak kvantummechanika.


Kérdező:

Valóban úgy tünhet sokaknak, hogy a fizika az alapja mindennek, azonban ez a matematika, mint nyelv miatt van így. A világon mindent le lehet írni a matematika nyelvén és modellt lehet alkotni. Ezt a modellt párhuzamba lehet állítani egy fizikai modellel, és innentől a 2-t egyszerre lehet kezelni, ami nagyon hasznos tud lenni.


Többek között etért van pl. gazdaságfizika is, mert a kvantumstatisztikus fizikának a modelljei nagyon jól rádobhatóak a gazdasági folyamatokra is, én is ezzel foglalkoztam egy ideig.


Téves az a megközelítés, miszerint a világon mindent ki lehet számolni, ha adva van minden adat.

Ez azt jelentené, hogy ha hiszünk az ősrobbanás elméletnek, és ismernénk minden kezdőfeltétlet a 0. másodpercben, akkor a világon mindent ki tudnánk számolni, még azt is hogy most épp mire gondolsz.

Ez nem lehetséges, ugyanis a világ nem determinisztikus (különben a kvantummechanika sem működne jól összhangban a mérésekkel), nem lehet mindent megismerni és vannak ún. rejtett paraméterek, aminek a tárgyalása messze túlhaladja ezt a fórumot.

2015. nov. 9. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!