Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Káros a diffúz lézersugárzás is?

Káros a diffúz lézersugárzás is?

Figyelt kérdés

Olvastam egy fórumon egy hiteltelen hozzászólótól, hogy valaki ha szétszed egy lézert, tehát a fókuszáló lencsét vagy micsodát elemeli a lézerdióda elől, abba se nézzen bele mert az is "lézer sugárzás".

Ilyen módon nem lesz az egy pontra jutó teljesítmény sokkal kisebb, ergo ártalmatlan?

Tudom vannak az osztályok, de itt most ne egy class1-es szétszedésére gondoljunk, bár huzamosabb ideig belenézve úgy olvastam az is ártalmas.



2015. nov. 10. 06:52
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

A class4 a legerősebb lézerosztály.

A diffúz lézer fény is lehet káros, nyilván attól függ hogy mekkora a lézer teljesítménye a szórási szög és a távolság.

Folytonos lézer-e vagy impulzus lézer. De egy max 5mW-os lézernél, (laserpointer)a diffúz lézerfény 1m távolságból már nem veszélyes.

2015. nov. 10. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Itt most leginkább egy pointer szétszedésére gondolok, ha az utána látható eredményt diffúznak nevezhetjük. :)
2015. nov. 10. 09:31
 3/12 A kérdező kommentje:
Mármint azután gondolok erre miután leírtad kedves Első. :)
2015. nov. 10. 09:32
 4/12 anonim ***** válasza:
Mi az a diffúz lézer? Ez nekem oximoronnak tűnik.
2015. nov. 10. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Ne tűnjön annak, én nem vagyok optikában szakmabeli. :)

A lényeg hogy a gyűjtő vagy fókuszlencsét elveszed egy filléres lézerpointer elől. Ezután kapsz valamilyen fényt, amely elviekben továbbra is lézersugárzás volna, vagy már nem? Na erre volnék kíváncsi hogy az így kapott fény ezután mennyiben tér el mondjuk egy mezei LED fényétől.

2015. nov. 10. 12:05
 6/12 anonim ***** válasza:

A dióda lézerek fénye nem párhuzamos a kilépéskor.

Ezért egy gyűjtő lencsével szokták a nyalábot kollimálni.

A kollimált lézernyaláb azért nagyon veszélyes mert a a forrástól nagy távolságban is nagy fényteljesítmény sűrűség lehetséges ami káros a szemre (erősen) és a bőrre meg tüzet is okozhat. A nem kollimált (nem párhuzamos) lézer annyira veszélyes egy bizonyos távolságból amekkora a mérhető teljesítmény sűrűsége. (impulzus lézernél ez egy kicsit bonyolultabb). A hullámhossz is számít mert pl a hullámhossztól függően más és más az a térfogat amin belül elnyelődik. A class 1 lézerek valójában csak kollimáltan veszélyesek a szemre, vagy nagyon közelről.

De a kínai szarok nincsenek rendesen bemérve úgyhogy 100mmW-os lézert is vehetsz class1 felirattal és ez már simán veszélyes lehet párhuzamosító lencse nélkül is.

A lényeg az hogy a lézer nem játék, még a class1 osztályú sem az.

2015. nov. 10. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Ez így hülyeség amit kijelentettél hogy káros .


A bőrre pl a sárgától felfele az infráig nem hogy káros hanem gyógyító hatású a lézer fény mivel az a legjobban polarizált. Ezért is használják évtizedek óta kozmetikán pl a vörös lézert igen azt a kis vacak 635nm es kulcstartó lézert csak nem 5mW jön ki hanem 10 től kb 100mW ig és a berendezésért egy vagyont elkérnek :).


Káros hatásról a kéktől levele beszélhetünk vagy ennél rövidebb hullámhosszokról mert azokat nem mélyen nyeli el a bőr hanem a felső rétege és megéget .Illetve a nagy teljesítmény de gondolom ez triviális.


Az hogy milyen lencsét raksz elé vagy nem raksz az a polarizáción nem változtat ,a besugárzás erőssége a négyzetcentiméterre jutó Watt szám alapján kiszámítható.

De tudni kéne a hullámhoszt meg a teljesítményt is mert nem mindegy hogy 100mW 808nm vagy 100mW 300nm ,az egyikbe belenézel nem lesz semmi bajod a másiktól megvakulsz

2015. nov. 11. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Az előző válaszolónak:

Az hogy a te 44%-os helyes válaszaiddal mit gondolsz senkit nem érdekel.Te nyugodtan égesd ki a szemedet egy 100mW-os 808nm-es lézerdiódával, de mást nem biztasd rá.

2015. nov. 15. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!

Összeszedtem gondolataimat, ezért sem válaszoltam még eddig, de már nincs több kérdés, legfeljebb annyi, hogy a kis kínai class1-est úgy értetted kedves 90%-os, hogy kollimáló lencse nélkül is veszélyes közelről?

Ill. a 100mmW az 100mW akart lenni?

2015. nov. 18. 11:31
 10/12 anonim ***** válasza:

Amikor valaki tanácsot ad valaminek a veszélyességéről úgy hogy nem ismeri a személyt, nem tudja hány éves, milyen tudással rendelkezik és mennyire felelősségteljes, akkor különösen odafigyelve fogalmaz hogy ne származzon belőle semmi baj.Ha például fogsz egy class I. lézert leszeded a kollimátor lencsét és beledugod a szemedbe akkor előbb utóbb gond lehet belőle még akkor is ha egyből nem veszed észre.

Ha a lézer olyan amire én gondolok és a szórt fény csak valamiről visszaverődve jut a szemedbe aminek a távolsága legalább 50cm és nem nézed csak pár percig akkor tuti hogy nem lesz bajod.(class I. 630nm és max 5mW)

2015. nov. 27. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!