Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Honnan jött a + mozgási...

Honnan jött a + mozgási energia a golyónak?

Figyelt kérdés

A helyzeti EN nem csökkent. Akkor honnan kapott + mozgási energiát, kezdőlökés után ha a helyzeti E nem alakult át mozgási E vá?


https://www.youtube.com/watch?v=9cheSzLFZGo


2015. nov. 21. 12:27
 1/7 anonim ***** válasza:

de, csökkent, hiszen lement egy lejtőn.

Látható az is, hogy miután felgurult a másik lejtőn ismét ugyan akkora sebessége volt, mint a másik golyónak.

2015. nov. 21. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Értem! Akkor ez csak illúzió!
2015. nov. 21. 12:54
 3/7 anonim ***** válasza:

Nem illúzió, hanem csak félreértés vagy félremagyarázás. Semmiféle plusz energia nem keletkezik, ahogy az első is írta: a végén mindkét golyó sebessége és mozgási energiája pontosan egyforma lesz.


Amikor a dupla lejtőn haladó golyó középre ér, és sokkal gyorsabba, mint a másik, abban sincs semmi ellentmondás. Ilyenkor valóban több a mozgási energiája, mint a másiknak, de a helyzeti energiája ugyanennyivel kevesebb. Az össz energia mindvégig állandó.


Ez a kísérlet, illetve illusztráció inkább a brachistochron-problémát szemlélteti: két pont közt nem mindig az egyenes út a leggyorsabb.

2015. nov. 21. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Semmilyen plusz keletkező energiáról nincs itt szó. Annyi történik, hogy a kezdő- és végpont között a mozgás több pályán is végbemehet.

Igazolható, hogy van egy ún. optimális pálya, amelyen ha mozog a test, a szükséges idő kevesebb lesz bármely más pályához képest.

Erre már az 1800-as években rájöttek, és Brachystocron-probléma a neve.

Levezethető -a variációszámítás segítségével- hogy az optimális görbe ciklois lesz.

2015. nov. 22. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Így van, ahogy a 4-es mondta! Meg a többiek.
2015. nov. 22. 08:07
 6/7 Wadmalac ***** válasza:

Jópofa kísérlet, szépen bele lehet keveredni, mert az ember simán párhuzamot tud vonni agyban a sebesség és az energia közé, pedig ez nem igaz.

Az egyenes lejtőn a golyó helyzeti energiája szép egyenletesen alakul mozgásivá, a másiknál egy darabig a meredekebb lejtőn gyorsabban, majd az emelkedőn valamennyi visszaalakul a mozgásiból helyzetivé.

A végcélban mindkét golyó sebessége azonos lesz, vagyis mozgási- és helyzeti energiája is azonos lesz. Csak hát ugyebár a teljes úton az átlagsebességük lesz más, ennek megfelelően a célbaérés ideje is.

Energetikai szempontból a két pálya kezdeti és végpontja azonos. Itt az a finomság, hogy az energia egy "időtlen" jellemző.

2015. nov. 23. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Igen!
2015. nov. 23. 14:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!