Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mit jelent az, hogy ha egy...

Mit jelent az, hogy ha egy anyag korlátlanul elegyedik egy másik anyaggal?

Figyelt kérdés
Van olyan anyag, ami csak "félig" elegyedik a másikkal? Melyek ezek, és miben nyilvánul meg, hogy az adott anyagok csak félig elegyedtek? Mi az oka, ha egy anyag nem képes annyira elegyedni valamelyik anyagban?
2015. nov. 26. 00:21
 1/5 anonim ***** válasza:

A korlátlan elegyedés azt jelenti, hogy akármennyit tehetsz az egyik anyagból a másikba, és egy fázist fognak alkotni.


Ennek ellentétét nem "félig elegyedésnek", hanem korlátozott/korlátolt elegyedésnek nevezzük:

Mondjuk van X és Y anyagod, amelyek korlátozottan elegyednek. Kiindulsz tiszta X anyagból, és adagolod hozzá Y-t. Egy darabig egy fázisod lesz (X fázis, amiben kevés oldott Y van). Egy idő után X telítődik Y-ra nézve, és megjelenik az Y fázis. Ez X-re telített Y fázis lesz. Ha tovább adagolod az Y-t, akkor az X fázis ebben feloldódik, és csökken az X fázis mennyisége. Egy idő után elfogy, és marad az X-re telített Y fázis. Ha ezt utána a végtelenségig hígítod, akkor elvileg a végtelenben tiszta Y fázist kapsz.


A legtöbb anyag korlátozottan elegyedik. Minden, amiről azt tanítják hogy nem elegyedik, a valóságban korlátozottan elegyedik. Pl. víz-olaj. Igazából az a kérdés, hogy mi az, ami korlátlanul elegyedik két anyag. Ha van X és Y anyagod, amik x és y molekulákból állnak, ha az x-y kölcsönhatás erősebb, mint az x-x vagy y-y, akkor biztosan korlátlanul fognak elegyedni. Ha nem erősebb, de csak egy kicsit gyengébb, akkor is még elegyedhetnek korlátlanul, mivel az, hogy a molekulák elkeverednek egymás között egyfajta előnyt jelent. Amíg ez az előny ellensúlyozni képes a kölcsönhatások hatását, addig kaphatunk korlátlan elegyedést.

De amint az x-x vagy az y-y kölcsönhatás jóval erősebb az x-y-nál, biztos hogy korlátozott elegyedést fogunk tapasztalni. Hogy milyen mértékűt, az a kölcsönhatások erősségétől függ. Van, hogy 10^-20 mol/l-es a készíthető legtöményebb oldat (~nem elegyedik. Persze egy kicsit mégis, de egyszerűsítve így mondjuk), és van hogy akár több mol/l-es oldat is készíthető, mégis egy idő után szételegyedést tapasztalunk. De ezek között nincsen elméleti határ.

2015. nov. 27. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Ha mondjuk van két anyagunk, X és Y, amelyek korlátlanul elegyednek, akkor ha végtelenségig öntjük rá az Y-t, akkor sem kapunk tiszta Y-t? Vagy mondjuk ha nem végtelenségig, de sokáig. tehát elméletileg a korlátlan elegyedésnél X-hez akármennyi Y-t önthetünk, mert Y nem fog kiválni (mint mondjuk víz - só).
2015. nov. 27. 22:22
 3/5 A kérdező kommentje:
Az utolsó mondatom végére egy kérdőjelet akartam írni.
2015. nov. 27. 22:23
 4/5 anonim ***** válasza:

Ha van X és Y anyagunk, amelyek korlátlanul elegyednek, kiindulunk tiszta X anyagból, akkor akármennyi Y-t öntünk rá, egy fázist kapunk. Ezt jelenti a korlátlan elegyedés.

Ha végtelen sok Y-t öntünk rá, akkor tiszta Y-t kapunk, mivel az X mennyisége 0 lesz az Y-hoz képest matematikailag. Ennek semmi köze az elegyedéshez, bármihez végtelen sok Y-t öntünk akkor tiszta Y-t kapunk, ez csak egy matematikai megfogalmazás.

2015. nov. 27. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Jó a válasz. Egy példával azért kiegészíteném. Pl a víz és az etanol (alkohol) korlátlanul elegyednek. Ahogy növeled az alkoholnál a szénlánc hosszát, pl propanol, butanol, és így tovább, egyre kevésbé jól fog elegyedni a két vegyület, és egy bizonyos hossz után átvált korlátolt elegyedésbe a dolog. Talán annyi érdekessége még van a dolognak, hogy ha elég hosszú a szénlánc, akkor egy idő után felületképző anyagot kapsz, aminek az egyik vége poláros, a másik vége apoláros, és szeret egy poláros és egy apoláros fázis közötti felületen lenni. Kenőcsöket, krémeket, habokat ilyen jellegű anyagokkal szoktak csinálni.
2018. ápr. 11. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!