Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogy kell populációdinamikát...

Hogy kell populációdinamikát számolni?

Figyelt kérdés

Szóval például hány sáska, és mekkora felület kell ahhoz, hogy megehessek napi 100-at, és mennyi kéne mondjuk napi 200-hoz?


Ezen az oldalon tigerspider.mindenkilapja.hu/html/18735812/render/vandorsaska azt írják, hogy 18nap alatt kelnek ki, 40nap míg megnőnek, +2hét míg ivarérettek lesznek, közösülés után 1 héttel lepetéznek. 8 hétig élnek, mialatt 200-700 petét tojik.


18+40+14=72 nap~10hét/2,4 hónap míg petéből ivarérett lesz, vagyis 11-12 hét, míg petéznek, majd 8 hetünk van megenni őket. Nincs infó arról, hogy milyen arányba szoktak kikelni, se arról, hogy melyik nem dominál, illetve, hogy egyszerre mennyit petézik. Habár, ha 8 hétig él, és 1 hétre közösülés után petézik, akkor 6-szor petézik vagyis 33-116 petét rak le egyszerre gondolom én.



2015. nov. 30. 14:15
 1/7 anonim ***** válasza:

Ugye info nelkul marha nehez szamolni. Amugy nem kell neked mindez a sok info (pete rakas plusz kikelesi arany stb), ha tudod a novekedesi ratat, ami mindezeket magaban foglalja. Vagyis mondjuk tudod, hogy pl naponta 10%-kal no a populacio (nyilvan telitesig), azaz ahhoz hogy kivehess napi 100-at az kell, hogy legyen 1000 egyeded. Nyilvan ha csak napi 1%-kal no a populacio, akkor a napi 100-hoz 10000 egyed kell.


A saskaidat valoszinuleg nem legeltetni kellene, hanem takarmanyozni, mert nem a fuves terulet merete szamit, hanem a rajta levo fu tomege. Azt kene tudnod, hogy hany kilo fuvet eszik meg mondjuk 1000 saska naponta, es hajlandoak-e kaszalt fuvon eleldegelni. Ha igen, akkor maris megvan mindket infod: egy reszrol a novekedesi ratabol tudod, hogy mekkora populaciot kell folyamatosan fenntartani, mas reszrol a megevett fu tomegebol tudod, hogy napi hany kilo takarmany kell nekik.

2015. nov. 30. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

De azt se tudom, amit leírtam, csak ezt találtam róla.

Miért pont 1000 kell 100-hoz?

Azt is találtam, hogy egy sáska 2g, és naponta ennyit eszik meg. Ezen kívül nem tartom elvetendőnek a legeltetést, mert trágyázza a füvet, amit megeszik. Csak tudni kéne, hogy mekkora területen milyen ütemben hány gramm fű nő.

2015. nov. 30. 21:11
 3/7 A kérdező kommentje:
Gondoltam, a növekedési ráta nem légből kapott, így ezekből az adatokból jön ki. Azt is feltételeztem, hogy nem mindegy, hogy hány hímet, nőstényt hagyok meg, és milyen korút, ha tartani akarom az adagot, különben elfogynak.
2015. nov. 30. 21:19
 4/7 anonim ***** válasza:

"De azt se tudom, amit leírtam, csak ezt találtam róla.

Miért pont 1000 kell 100-hoz?"


Abban az általam kitalált esetben kell 1000 a 100-hoz, ha napi 10%-ot nő a populáció, mert ugye 1000-nek a 10%-a a kíván 100-as szüret. Ha mondjuk csak 5% a napi növekmény, akkor 2000 kell a 100-hoz. Ha ennek a matekja számodra túl bonyolult, akkor nincs miről beszélnünk.


"Azt is találtam, hogy egy sáska 2g, és naponta ennyit eszik meg. Ezen kívül nem tartom elvetendőnek a legeltetést, mert trágyázza a füvet, amit megeszik."


A trágya az nem valami varázsszer, emitől a fű úgy nő majd, mintha húznák. Arról nem is beszléve, hogy esetleg a sáskatrágya nem biztos, hogy a legjobb trágya.


"Csak tudni kéne, hogy mekkora területen milyen ütemben hány gramm fű nő."


Ezt ugye éves szinten kell nézni, mert időjárás-függő (télen pl alig nő a fű), tehát kell egy számítást végezned egész évre, és remélni, hogy jól csináltad. Amennyire én tudom, az éves fűhozam olyan 1000 g/m2 körül van, egy durva becslésnek megteszi. Akkor ha 2 gramm fű kell naponta egy sáskának, akkor 1 m2 mondjuk 500 sáska egynapi kajája. Tehát 500 sáska egy évben 365 m2 füvet igényel, ha 5000 sáskád van, akor 3650 m2, ami már egy 60x60 méteres kertecske körülbelül. És továbbra se tudjuk, hogy hány sáska kell ahhoz, hogy napi 100-at kivehess.


"Gondoltam, a növekedési ráta nem légből kapott, így ezekből az adatokból jön ki."


Tévedés, a növekedési rátát sokkal egyszerűbb közvetlenül meghatározni: megnézed, mennyi volt tegnap, mennyi van ma, azaz mennyi a növekmény. Tök mindegy, hogy 100 új sáska úgy lett, hogy 100 petéből mind kikelt, vagy 200 petéből kikelt a fele.


"Azt is feltételeztem, hogy nem mindegy, hogy hány hímet, nőstényt hagyok meg, és milyen korút, ha tartani akarom az adagot, különben elfogynak."


Hát ez meg már nem populációdinamika, hanem mondjuk sáskaetológia. Ha más is tart sáskát, tűlük kell a számokat megtudnod, vagy magadnak kikísérletezned (igen, ez sok-sok pénzbe és kudarcba kerülhet).

2015. nov. 30. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Úgy értettem, hogy miért pont a te hasra ütött számod lenne a jó? Kezdjük ott, hogy nincs sáskám, és engem a számolás érdekel, és tények, mert ha ilyen számokkal számolnék, nem lenne értelme. Én már alapból úgy ütnék a hasamra, hogy 1m2 eltart 10 sáskát. És hogy volna már mindegy, hogy mennyiből kel ki, meg amiket írtam? Ha nem úgy lenne, akkor nem annyi lenne a növekedési ráta se, amennyi, akármennyi is az. Habár eszerint [link] 1421kg/m3 Szerintem 1m2-en 1 hét alatt nő 1dm3, vagyis 1,4kg/7=203g/nap, vagyis 100 sáska/m2. De nyilván ez is hülyeség, mert ha csak beletenném 1dm3-be, akkor több levegő lenne benne, mint fű, de tegnap valami 300-600kg/m3-es kerti hulladékhoz viszonyítva jutottam 1m2/10-re, feltételezve a heti 1dm3-es növekedést.
2015. dec. 1. 08:05
 6/7 anonim ***** válasza:

Na arcod neked is van, eszed nem sok.


“Úgy értettem, hogy miért pont a te hasra ütött számod lenne a jó?”


Nem mondtam, hogy jó. Mondtam 2 külön hasraütött számot, példaként, azzal a megkötéssel, hogy ha TUDNÁNK a jó számot, így kéne vele számolni. De nem tudjuk. Csak a számolás menetét illusztráltam vele, úgyhogy lekattanhatnál végre róla.


“Kezdjük ott, hogy nincs sáskám, és engem a számolás érdekel, és tények, mert ha ilyen számokkal számolnék, nem lenne értelme.”


Akkor járj utána a tényeknek. A számolás menetét megadtam, a behelyettesíteni való adatokat neked kell megszerezned.


“És hogy volna már mindegy, hogy mennyiből kel ki, meg amiket írtam? Ha nem úgy lenne, akkor nem annyi lenne a növekedési ráta se, amennyi, akármennyi is az.”


Értsd már meg, hogy a növekedési ráta anniyt jelent, hogy ma mondjuk van 100 egyeded, egy hét múlva 110 egyed, újabb hét múlva 121 egyed stb. Ez ugye 10% heti növekedést jelentene. Neked ehhez nem kell napi 24 órában ott ülnöd, hogy megszámold, hány petét raktak le, abból menniyt faltak fel a rivális hímek, abból mennyi kelt ki, abból mennyi élt túl egy napot. Neked csak a kezdeti és a végadatra van szükséged: bement 100, kijött 110, bement 110, kijött 121. Ne akarj okosabb lenni, mert nem vagy. Például ha meg akarod mérni hogy milyen hosszú a szobád, azt se úgy csinálod, hogy megméred a faltól az ajtóig, az ajtó egyik sarkától a másikig, ajtótól az ablakig, az ablak sarkától-sarkáig majd az ablaktól a másik falig. Hacsak nem érdekelnek ezek a részadatok, akkor fogod és leméred az egészet egyben, már csak azért is, mert a külön-külön méregetés esetén jó esséllyel a mérési hibáid is összeadódnak. Szóval összegezve: ha a növekedési ráta kell neked, akkor azt keresd meg, ne a komponenseit darabonként. Márpedig neked rohadtuk a növekedésu ráta kell, mert azt akarod tudni, hogy mennyi állat produkál napi 100 “lefölözni alkamas” egyedet.


“Habár eszerint [link] 1421kg/m3“


Itt ez a link, eszerint a füves teröletek kb 500 gramm szenet kötnek meg évente négyzetméterenként. Mondjuk ha ez így van, akkor az 1000 gramm éves tömeg amire emlékeztem, az a szárazanyagra vonatkozott (a szén a szárazanyag 45-50%-a), tehát nedves tömegre nézve több.

[link]


Nézd, addig úgyse tudsz továbblépni, amíg nincsenek adataid. Azokat meg nem fogom neked összekalapozni a neten, már csak azét se, mert simán lehet, hogy soha senki nem mérte meg. Annyit tudtam segíteni, hogy megadtam, hogy mire is van szükséged (az másik dolog, hogy okosabbnak hiszed magad nálam, és nem fogod fel és/vagy nem hiszed el amit mondok).

2015. dec. 1. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Te nem kattansz le róla. Te hiszed, hogy hülyébb vagyok, mint te, és te hiszed, hogy nem értem a példát.
2015. dec. 2. 06:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!