Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mitől függ hogy a nátrium...

Mitől függ hogy a nátrium nitrát és kénsav reakciójából milyen só keletkezik?

Figyelt kérdés

Két reakció fordulhat elő:

2NaNO3 + H2SO4 = 2HNO3 + Na2SO4

NaNO3 + H2SO4 = HNO3 + NaHSO4


Milyen körülmények kellenek ahhoz hogy az egyik vagy a másik reakció menjen végbe?

(gondolok itt hőmérsékletre, kénsav mennyiségre stb.)



2016. jan. 29. 19:19
 1/4 anonim ***** válasza:

Ezt a "reakciót" nem úgy kell elképzelni, hogy tényleg NaHSO4 keletkezik, és vannak tényleges NaHSO4 molekulák az oldatban. Vizes közegben minden fent említett molekula ionokra disszociál. Ha kénsavat adsz a NaNO3-hoz, akkor egyszerűen csak még szulfát ionok is fognak úszkálni az odlatban a NaNO3-ból keletkezett Na(+) és NO3(-) ionok mellett. A H2SO4 (szinte) 100%-ban disszociál egyik protonjával, vagyis nem marad H2SO4 molekula az oldatban, a HSO4(-) azonban nem teljesen, csak nagy mértékben fog disszociálni, így előfordul HSO4(-) és SO4(2-) formában is, amik folyamatosan egymásba alakulnak, és egy dinamikus egyensúlyt alakítanak ki.


NaNO3 + H2SO4 -> Na(+) + NO3(-) + SO4(2-) + HSO4(-)

+pH-tól függően H+ vagy OH-.


(azért nyíl és nem egyenlőség jel, mert nem rendeztem)

2016. jan. 29. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

És ha nincs vizes közeg? Salétromsavat lehet így előállítani és ott cc kénsavat adnak egy valamilyen nitrátsóhoz amit felmelegítenek hogy a reakció végbemenjen és hogy desztillálják a salétromsavat.

És erre vagyok kíváncsi hogy melyik reakció megy végbe vagy dominál mert nem mindegy hogy egy mol kénsavval egy mol vagy két mol nátrium nitrát reagál.

2016. jan. 29. 20:37
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Ja, így már értem.

Mindkét reakció végbemegy, és köztük beáll valamilyen egyensúly. Amúgy sem tudnánk kiszámolni a pontos egyensúlyi értékeket, de mindegy mert azonnal eltolódnak ahogy HNO3-at veszel ki a rendszerből. Elvileg ahogy terméket veszel ki, az Na2SO4 képződés egyre preferáltabb lesz. Viszont van egy kis víz, és nem tudod megmondani a pontos sav egyensúlyokat, úgyhogy szerintem az ideális arányt csak kísérletileg lehet meghatározni. Mivel a kénsav olcsó, csináld 1:1 mólaránnyal.

A videóban a fickó kis H2SO4 felesleggel dolgozik, ha jól számoltam.

https://www.youtube.com/watch?v=8YWVBBGSxZ8

A hőmérsékletet úgysem tudod nagyon állítgatni, ha desztillálsz. A víz legyen nyilván minél kevesebb. De a NaNO3:H2SO4 mólarány a legfontosabb, viszont nem lehet elméletileg kiszámolni hogy milyenre kell állítani.

2016. jan. 29. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Én eddig 1h2so4:2NaNO3 arányban csináltam ezt mivel nátrium nitrátból több van nekem de legközelebb akkor úgy csinálom ahogy ajánlod.

Köszi a válaszod!

2016. jan. 29. 23:28

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!