Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Megvalósítható lenne az...

EagleHUN kérdése:

Megvalósítható lenne az alábbi ötlet?

Figyelt kérdés

A problémák amire az ötletem megoldást kínál a termőföld fogyása, az erdőirtás, a talaj kiszáradása, helyi mikroklíma túlzott melegedése, élelmezési problémák.


Megoldása Magyarországon: Fás szárú élelmet termő növények ültetése!

Mint pl a Dió, Törökmogyoró, Szelídgesztenye, mint erdő vagy liget alkotó fák. (Tudtok még ilyen fákat?)


Hosszabb kifejtése:

A fák fogják a szelet ezért akadályozzák a talaj túlzott kiszáradását ugyanezt árnyékukkal is teszik.

Közben oxigént és megfelelő fajokat ültetve élelmet is teremnek.

Ráadásul albedójuk is nagyobb mint a sötét színű talajoké, azaz több napfényt vernek vissza, amit elnyelnek azt pedig hasznosítják sokkal magasabb hatásfokkal mint bármely naperőmű, napelem vagy napkollektor! És eközben elnyelik a CO2-t amit az emberiség kibocsájtott!


Ha egy területet gabona termőként használunk, akkor az ott előállított gabona mehet ugyan embernek és állatnak, de egy állat pl tehén nevelése 1 év alatt annyi gabonába kerül mint 10 ember teljes éves gabonaszükséglete. Úgy is meg lehet ezt fogalmazni hogy 10x annyi terület kell állatonként mint emberenként.

Szóval szerintem gazdaságosabb lenne minden második parcellát vagy legalább a dombtetők gerincén sávokban fás szárú élelmiszertermő növényeket ültetni Magyarországon. Nem csak a fönt felsoroltakból, sok gyümölcsöst is telepíteni kellene! Mindent olyan helyre ahova a talaj és egyéb vizsgálatok szerint való is!


Ez a jelenlegi szántók és legelők kb 30%-ának beültetését jelentené, sakktábla vagy sáv szerűen a gabonaföldek és meghagyott legelők között lényegében gyümölcsösökkel!


Kevesebb húsállat lenne emiatt, de ezt bőven kompenzálnák ezek a fehérjében dús olajos zsíros magvak. (Csak kis utánanézéssel is rengeteg módot találni hogyan használhatóak föl. Pl én már tisztán dióval és tojással is paníroztam halat, isteni volt. És még mi mindent lehet belőlük csinálni...)

Ezen növényi táplálékok ára természetesen jelentősen zuhanna, tehát a mostanihoz képest sokkal elérhetőbbé válnának. Sőt exportálhatóak is lennének az ennél jóval magasabb világpiaci árakon!


További járulékos hasznot jelentene, hogy mindegyik általam fölsorolt típus (mogyoró, dió, gesztenye) alkalmas szarvasgomba termesztésre, sőt szimbiózisa miatt a terméshozama és növekedésének gyorsítása miatt ez előnyös is. Ez is használható itthon de ennek nagy része is exportra menne, sok sok milliárdért.


További járulékos haszon hogy mivel ezek mind nemes faanyagot teremnek, kitermelésük és újraültetésük esetén rengeteg kiváló minőségű bútoralapanyagunk lenne. Amiből kis üzemek és fejlett bútorgyárak óriási haszonnal állíthatnának elő minőségi luxus bútorokat. Természetesen ezt is sok milliárdos export profittal!


Ez természetesen a teljes Magyar gazdaságot és életformát átalakítaná. Akár a világ legjobb(an élhető) és legkörnyezetbarátabb, leg egészségesebb országainak elit klubjába (pl: Norvégia) repíthetne minket. Át kell gondolnunk az egészet hogy mire használjuk azt a rengeteg vizet és földet ami itt van! Mert jelenleg nem hatékonyan és ésszerűen!


Mit szóltok hozzá?

Kiegészítő ötletek?

Egyéb fás szárú növények amik beleillenek ebbe a képbe?



2016. febr. 17. 21:43
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem is jó az elgondolásod. Egy saját 1 hektáros föld esetén is csupa gyümölcsfát képzeltünk el a család minden tagjával egyet értve. Valószínű eddig csak az tartotta vissza az embereket a gyümölcsösöktől hogy a sok kézi munkára gondoltak, mint például a metszés. Az emberek szeretnek úgy gazdálkodni hogy végigmegy a földön a munkagép és azt csak vezetni kell a kényelmes fülkében. A földtulajdonosok meg szeretik bérbe adni, mert abban az esetben még munkagépbe sem kell ülniük. De ezeket az emberi tulajdonságokat nem nézve, az ötleted nagyon jónak tartom.
2016. febr. 17. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

ez alapján a cikk alapján [link]


egy jól gondozott diófa 10 kg/fa csontos termést ad és 100 m2 területre van szüksége. ez 1 t/ha termésátlag.

ezzel szemben a búza 4-5 t/ha.


a többi fás dolog hasonlóan rossz, mert (logikus) a teljes növénynek csak a kis része hasznosul tápanyagként.

nem véletlen, hogy a gabonaféléket használjuk kajára, nem pedig a fás növényeket.

2016. febr. 18. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
Sok ilyen ötlet erősen papírízű. A fás növényeknek is megvan a maguk környezeti igénye. Gesztenyefát aligha lehetne az Alföldön termeszteni. A csersavban gazdag lehullott diófa lomb gátolja az aljnövényzet fejlődését. A termőre fordulás ideje alatt nincsen semmiféle várható haszon. Szóval több szempontból is olyan ez, mint a magyar narancs, gumipitypang meg gyapottermesztés.
2016. febr. 18. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

A szokásos nekiveselkedések. A problémák megoldásának szándéka tiszteletre méltó, ám szakértelem nélkül nagyjából lehelet a tájfunban.

1. A termőföld nem fogy, csak másra használják, vagy sehogy. Ez egyféleképpen módosítható, szemléletváltással. Ahhoz kell megteremteni a feltételeket. Ez a döntő többségnél fel sem merül, ezért eredménytelen minden próbálkozás.

2. Az erdőirtás korántsem akkora, mint látszik. Feltűnő azért lehet, mit az előbb említettem. A hozzá nem értésből eredő dilettantizmus, a rossz szemlélet az oka.

3. A talaj kiszáradása egyfelől így nem igaz, másfelől globális problémákra nem lehet lokális választ adni, mert az hatástalan. Régebben is jött ide szaharai por, csak sokkal kevesebb. Régebben is voltak árvizek, csak alapjaiban mások. Régebben is volt hideg nyár és meleg tél, de nem így és nem ennyi. Mert ezek nem lokális problémák, nem is oldhatók úgy meg. A világ meg másként gondolja. Ha tenni akarsz, egyetlen eredményes változat van. Igyekezz megváltoztatni a világ gondolkodásmódját (úgy is mondhatnám: érdekeit).

4. Élelmiszerproblémák sincsenek, ami van, az rossz agrárgazdaság, rossz társadalmi állapot.


De ami a legfontosabb: ha feltételeznénk, hogy jó, amit mondasz, akkor jön a legnehezebb kérdés. Ki fogja megcsinálni? Tegyük fel, itt mindenki lelkesen gratulál (mint ahogy nem!), gondolod, abból lesz bármi változás? Nem. Ez csak egyszerű fantáziálás, ami álomvilágot bármilyen teremthet, a valóságban azonban cselekedni kell. Megfontoltan, előbb felismerve a tennivalókat és azok sorrendjét.

2016. febr. 18. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

Egyébként pedig a fás szárú növények sem tömeg, sem szükséges élőhely-mennyiség tekintetében nem termelnek több oxigént, mint a fűfélék. A fűfélék leveleinek egy négyzetcentimétere kábé annyi oxigént termel, mint amennyit a fák levele. Azonban egy fánál ott van az a sok mázsányi törzs, ágak és gyökérzet, amelyeknek talán egyáltalán nincs is oxigéntermelése, tehát ez mind holt teher oxigénfejlesztés szempontjából.

A másik pedig, hogy egy fa önmagában igen, jól mutat, a hatalmas lombjával, messzire kinyúló ágaival. Azonban ha erdőt ültetsz belőlük, akkor az oldalágak elsorvadnak, és a fa törzse ritkás lesz ágakban, levelek alig nőnek rajta, ami oxigént termel az csak a felső 10-20%-nyi rész, annak is csak a teteje. Tehát felületben alig több, vagy ugyanannyi az oxigéntermelés, mint amennyi a fűféléknél.


A fafélék előnye annyi, hogy nem halnak el minden ősszel, tehát a megkötött CO2 legnagyobb része megmarad kötött állapotban (amíg a fa el nem pusztul). Hátránya, hogy ez hosszú ideig tart (évtizedek).

A fűfélék azonban minden évben elszáradnak ősszel, jó részüket különböző állatok eszik meg, amelyek aztán az így feldolgozott szén egy jó részét légzés útján visszajuttatják a légkörbe.

2016. febr. 18. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm 1-es.


2-es részben igazad van, valóban kisebb a termésátlaga a fáknak.

Pont ezért nem azt írtam hogy az ország teljes területét beültetni. Hanem azt írtam hogy a termőföldek mezők közé sávokban. Így a 2 sávnyi dió között búzamező lehet. Ám ennek a búzamezőnek jóval nagyobb lesz a termésátlaga! Mivel nem fenyegeti az érés előtti kiszáradás, mivel a fasáv védi a széltől. A túl erős szél általi elfektetés esélye is csökken ami plusz kár szokott lenni!

Plusz pont az ilyen sávok kivágásával és az óriásparcellák kialakításával romlott a mezőgazdaság teljesítménye a gépesítés ellenére. Ugyanis az ilyen erdősávokban nem csak a kártevők, hanem azok ragadozói is otthonra leltek, lelnek.

Plusz később ott a faanyag is mint haszon. Ok azt nem lehet megenni.


3-as "A fás növényeknek is megvan a maguk környezeti igénye. Gesztenyefát aligha lehetne az Alföldön termeszteni."

Ezért fogalmaztam bele hogy mindent oda ahová való, talajtani vizsgálatokkal alátámasztva.

2016. febr. 18. 19:06
 7/13 A kérdező kommentje:

4-es

"1. A termőföld nem fogy, csak másra használják, vagy sehogy. Ez egyféleképpen módosítható, szemléletváltással. Ahhoz kell megteremteni a feltételeket. Ez a döntő többségnél fel sem merül, ezért eredménytelen minden próbálkozás."

Ki írta hogy fogy a termőföld? Épp ellenkezőleg! A természetes élőhelyek fogynak! Az ok az egyre több terület termelésbe vonása, erdőirtások stb! Csak ez a tendencia nem jó, és amit "szerez" így az emberiség azt sem használja föl optimálisan! Magyarul úgy viselkedik mintha korlátlan terület állna rendelkezésére és azt korlátlanul tönkretehetné. (Nyugat)Európa termőtalajai mostanra őrületes mértékben kimerültek és elsilányodtak. A mesterséges műtrágyák (szerves helyett) és a túlzott öntözés (ráadásul szennyezett felszíni vizekkel) megtették a hatásukat. 100 éve mindenütt nagyobb termésátlagot hoztak, mint a mai gépesítés mellett!!!

Ezt a kérdést pedig pont a szemléletváltás elősegítésére írtam, ahogy te is említed, pont azért hogy a lehető legtöbb emberben tudatosítsuk hogy szemléletváltásra van szükség, illetve megvitassuk annak részleteit irányát stb... Eredménytelen minden próbálkozás? Lehet hogy a többsége igen, de valahol el kell kezdeni, talán 1x sikerül változást létrehozni! Tudod a lepke szárnycsapása hurrikánhoz vezethet az elmélet szerint is!


Egyébként a termőföld hamarosan tényleg fogyni fog. A tengerszint emelkedés a világ termőföldjeinek 2/3-át benyeli majd! Pont most röppent a hír hogy sokszor olyan gyorsan emelkedik mint ahogy jósolták a tudósok. És ezt már mérésekkel is alátámasztották!


"2. Az erdőirtás korántsem akkora, mint látszik. Feltűnő azért lehet, mit az előbb említettem. A hozzá nem értésből eredő dilettantizmus, a rossz szemlélet az oka."

Magyarország ilyen szempontból elég jó helyzetben és helyen van ez tény, más országokban simán tarra vágnak (Románia pl.). Ja itt is mert a dilettáns erdészek visszaélnek a törvényekkel, meg sem hagyják az előírt mennyiségű hagyásfát, és azt is csak a parcella szélé a közepét simán tarra vágják. Látom rendszeresen tapasztalt túrázó vagyok!

Érdekes pozitív példa a Piliserdő ahol már 20 éve szálazással ritkítanak, meg is lehet nézni mennyivel szebb, egészségesebb!


"3. A talaj kiszáradása egyfelől így nem igaz, másfelől globális problémákra nem lehet lokális választ adni, mert az hatástalan. Igyekezz megváltoztatni a világ gondolkodásmódját (úgy is mondhatnám: érdekeit)."

Én fordítva gondolom mint te. Ha olyan lokális választ adunk a részben lokális problémáinkra és az működik is a világ követni fog!

Vagyis ha bebizonyítod hogy lehet jobban eredményesebben, gazdaságosabban is termelni, ha az fenntartható és nem vezet katasztrófához, akkor átveszik a módszert.

És de! A talaj kiszáradása csak kis részben írható a talajvízszint süllyedéssel. A nagyobbik rész a szél és nap együttes munkája.


"4. Élelmiszerproblémák sincsenek, ami van, az rossz agrárgazdaság, rossz társadalmi állapot."

De vannak, minőségiek! A második fele igaz!


"De ami a legfontosabb: ha feltételeznénk, hogy jó, amit mondasz, akkor jön a legnehezebb kérdés. Ki fogja megcsinálni? Tegyük fel, itt mindenki lelkesen gratulál (mint ahogy nem!), gondolod, abból lesz bármi változás?

Pont az a cél hogy kitaláljuk ezt. Talán az állam... De csak ha elég sokan akarják és ezt a gondolatot az ott ülők üres fejében is sikerül valahogy elültetni. :)


"Ez csak egyszerű fantáziálás, ami álomvilágot bármilyen teremthet, a valóságban azonban cselekedni kell. Megfontoltan, előbb felismerve a tennivalókat és azok sorrendjét."

Pont az erre sarkallás a célom.

2016. febr. 18. 19:28
 8/13 A kérdező kommentje:

"A fafélék előnye annyi, hogy nem halnak el minden ősszel, tehát a megkötött CO2 legnagyobb része megmarad kötött állapotban (amíg a fa el nem pusztul). Hátránya, hogy ez hosszú ideig tart (évtizedek).

A fűfélék azonban minden évben elszáradnak ősszel, jó részüket különböző állatok eszik meg, amelyek aztán az így feldolgozott szén egy jó részét légzés útján visszajuttatják a légkörbe."


Pont ez a lényege az egésznek 5-ös. Valamennyit visszacsinálni abból amit elb.@tu.nk! Anélkül hogy közben el tennénk láb alól önmagunkat!

2016. febr. 18. 19:30
 9/13 anonim ***** válasza:

Végigolvasva a válaszaidat, már azért tisztább a kép. Igen, ez jó ötlet, de nem új. Legfeljebb hazánkban :( Kanadában pl. minden kivágott fa helyett legalább másfél új fát kell ültetni (nyilván fél fát nem lehet, ezért ha valaki egy fát vág ki, akkor kettőt kell helyette ültetnie).


Magyarországon jelenleg az is probléma, hogy ha ezt az ötletedet hivatalos útra akarod terelni, akkor unokáid nőnek mire abból lesz valami, ha meg magad kezdesz partizánakciókba, akkor meg örülhetsz ha nem büntetnek meg érte. (Amúgy faültetésért büntetni a mai klímahelyzetben, ez magában kész röhej.)

2016. febr. 18. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 Wadmalac ***** válasza:

A problémát én is észlelem "kicsiben", a lakótelepünkön az önkormányzat kivágta a 30-40 éves, 20-30 méteres nyárfákat a balesetveszélyre hivatkozva (ami a gyenge gyökérzet miatt részben jogos), meg azon az alapon, hogy a lakosság folyamatosan panaszkodik a tavaszi nagy nyárfapöhöly dömping miatt, amitől állítólag iszonyatos allergia-szevedésben van részük. Nem akarok belemerülni, hogy a nyárfa pihéire nincs allergia, csupán ezermillió másik allergén növény pollenjeivel pont ugyanakkor van tele a levegő, rendben, vágják ki.

De nem ültetnek semmit helyette!

Az egész telep most úgy néz ki, mint egy tarvágás, már tavaly nyár végére hatalmas zöldterületeken kiégett a fű is, ahol eddig árnyékban volt, a kiirtott fák nem fogják fel többé az utcai port, fokokkal melegedett a nyári belterületi hőmérséklet és, szintén lényeges pont, a nyárfagyökerek vízelszívása nélkül állandósult egy állati magas talajvízszint, ami itt a Duna mellett, árterület-határon plusz katasztrofális hatással lesz, ha jön a szokásos zöldár.

Naszóval, a kötelező fásítással maximálisan egyetértek, de az okok közt én utolsó helyen említeném az oxigéntermelést. A hő- és páratartalom stabilizáló hatás, a porfogás, a talajvíz-elszívás sokkal lényegesebb jótékony hatás, ezekre meg egy legelő vagy kalászos vetés sokkal kevésbé képes.

Azt nem tartom valószínűnek, hogy gazdaságilag bármi gyümölcsössel kiváltható lenne a gabonatermő terület. Az meg, hogy gyümölcstermék gazdaságosan termelhető legyen, na ahhoz kéne sajnos jónéhányszor országérdekben gondolkodni és dönteni EU-érdekkel szemben.

A rengeteg világszinten is magas minőségű almatermelő telepünket már sikerült kiirtatniuk. Gondolom Franciaországnak sem kell konkurencia diótermelésben, csak példaként.

Ismét ott vagyunk, hogy a jelen rossz helyzetet csak részben okozza az itteni rossz gazdálkodás, sajnos az eltérő úniós érdekek is hunyók a dologban.

Nagyon sok szempontból kellene árral szemben úszni a felvetettek megvalósításához. De én mindenesetre nagyon is pártolnám.

2016. febr. 19. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!