Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Skalaris szorzat es kozbezart...

Skalaris szorzat es kozbezart szog, nem ertem?

Figyelt kérdés

Skalaris szorzat:


1. a x b = a1b1 + a2b2 + a3b3


2. a x b = |a||b|cos(gamma)


Nem ertem miert egyenerteku ez a ket egyenlet. Azt ertem, hogy le lehet vezetni a 2-at ezen lemmanak a felhasznalasaval:


a x a = |a|^2


De ennek a lemmanak a bizonyitasat hol talalom meg? Olyan bizonyitast keresnek ami nem hasznalja fel a 2.) azonossagot, hisz pont oda akarnek kilyukadni, hogy kapjuk meg a 2-est az 1-esbol.


2016. febr. 21. 20:32
 1/7 anonim ***** válasza:
Az utolsó kifejezés az nem más,mint a pitagorasz tétel általánosítása.
2016. febr. 21. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

a x a = a1a1 + a2a2 + a3a3 = a1^2 + a2^2 + a3^2


ebben nem latok pitagorasz tetelt? sem derekszogu haromszoget

2016. febr. 21. 20:51
 3/7 A kérdező kommentje:

a vektor hossza = gyok(a1^2 + a2^2 + a3^2)


a1a1 + a2a2 + a3a3 = a1^2 + a2^2 + a3^2 = a1^2 + a2^2 + a3^2


mar ertem koszi

2016. febr. 21. 20:53
 4/7 anonim ***** válasza:
Első vagyok. Én ezekben a lineáris algebrai dolgokban azt vettem észre,hogy nem bonyolult dolog megérteni, csak mindent szépen fel kell írni és kijön:).
2016. febr. 21. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Akkor nézd meg figyelmesebben.

Húzz egy vektort az origóból, bocsáss merőlegeseket előbb az (xy) síkra, majd az (xz) síkra a vektor végpontjából, és rájöhetsz, hogy sorra a vektor koordinátái a befogók, és a vektor az átfogó. Onnantól már csak kis számtan.

2016. febr. 21. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Az a poén egyébként, h. az "a x a = |a|^2" formula elég sok helyen igaz, és nemcsak a "gyökös pitagoraszra" igaz. Ez így pongyola, amit írtam, de aki majd tanul/tanult normált tereket, Euklidesi-tereket, Hilbert-tereket, az pontosan tudja, hogy ha van egy metrikus terem, akkor abban jó sok normát/skalárszorzatot lehet értelmezni, melyek bizonyos feltételeket teljesítenek.


Az hogy |valami|=gyök(ez^2+az^2+...) csak egy speciális változata a normáknak, és úgy hívják, hogy Euklidesi-norma, mert olyan metrikát veszünk, hogy ez adja meg a távolságot.


Sőt továbbmegyek, látszólag úgy tűnik, h. a skalárszorzat és norma valami különálló dolog. De valójában meg azt szeretjük, hogy definiálunk egy skalárszorzatot, és ez majd indukál nekünk egy normát. Na itt jönnek az igazi matematikai dolgok, és az egésznek a mélysége, szépsége...

2016. febr. 22. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

egy nagyon apró kekeckedés: a jelöléshez az "x" az egyik legrosszabb amit választhattál, mert pont, egy másik 3. dimenzióbeli vektorok szorzására jelölt dolgot jelöl, ami egészen más mint 2 vektor skaláris szorzata. Ez egy számot rendel a 2 vektorhoz, általában a*b vagy <a,b> a jele.


a másik amit említettem az a vektoriális szorzás, ami a 2 vektorhoz egy harmadikat rendel. ez csak a térben van értelmezve, meg ha minden igaz a 7 dimenziós térben.

2016. febr. 27. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!