Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan számítható ki a rugóáll...

Hogyan számítható ki a rugóállandó?

Figyelt kérdés
Csak olyan képleteket találtam, amiben szerepel a tömeg, ez viszont nekem nem jó. 3 fő adatból kellene számítani: terhelés nélküli hossz, átmérő és huzalvastagság. Ennyi adatból nekem nem jött össze. A fő cél a különböző méretű rugók összehasonlítása, ezért jó lenne egy (mondjuk százalékban) meghatározott eltérés is. Mivel autó rugókról van szó, ezért az anyaguk ugyanaz (legalábbis az én esetemben) így már csak lehet számolni valami eltérést a már fent említett 3 adatból.

2016. márc. 13. 14:26
 1/4 A kérdező kommentje:
Ja ás még van egy adat, a menetszám.
2016. márc. 13. 14:28
 2/4 anonim ***** válasza:

Ez jó lehet:

[link]

A 14. oldalon lévő képlet. Ld. 4-7. o. is.

A rugómerevség - a rugóállandó reciproka, - arányos a menetszámmal, a huzalvastagság 4. hatványával, fordítottan ar. a rugóátmérő köbével.

2016. márc. 13. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, hasznos volt.

Kicsit átírva a képlet jónak tűnik, d^7/D^2 * n * 1/1531 lett a vége. Ez az "1/1531" gondolom a rugó anyagából és egyéb más paramétereiből következik (mivel egy típusú rugónak meg volt adva minden adata ebből tudtam ezt az értékez kiszámolni). Más típusú, de ugyanolyan anyagszerkezetű rugóra alkalmazva a helyes, méréssel is megegyező rugóállandó értéket kaptam.

2016. márc. 13. 16:10
 4/4 anonim ***** válasza:
Maga a végképlet az egy jó hosszú, 8-10 oldalas szilárdságtani levezetés eredménye, amihez mély elméleti ismeretek szükségesek. A levezetésből és bizonyos alkalmazott közelítésekből jönnek be ezek a szorzók.
2016. márc. 13. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!