Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Igaz, hogy a prizmán megtört...

Igaz, hogy a prizmán megtört fényeken belül az ibolya színnek nincs köze a vöröshöz? Akkor miért látjuk lilának?

Figyelt kérdés
Azt olvastam, hogy nem a kék és a piros keveréke, hanem egy önálló fény. és ugye a kék után következik, de nincs benne piros. miért látjuk akkor lilának?

2016. márc. 26. 18:28
1 2
 1/12 Walter_Dornberger ***** válasza:
A prizmán megtört fények teljesen hasonlóak egymáshoz, csak hullámhosszukban térnek el egymástól.
2016. márc. 27. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

nos. a fénynek nincs olyan hullámhossza, amit lilának látnál. lilát akkor látunk ugyanis, ha a piros és a kék szín érzékelésért felelős részek kapnak ingert úgy, hogy a zöld nem. erre egy hullámhossz sem képes.


lilát két ok miatt láthatsz mégis:

1. az agyad így rakja össze a képet, magyarán optikai csalódás

2. több "szivárvány" is létrejött, egy, a fő, fényes, a többi halovány, eltolva az elsőhöz képest. (természetben ez a kettős szivárvány) ezek adott esetben részben átlapolódhatnak és akkor ténylegesen lehetséges, hogy van olyan rész, ahonnan vörös és kék érkezik a szemedbe, azaz lilát fogsz látni.

2016. márc. 27. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

második, de minden szivárvány lilával végződik, a kék után az a szín jön.

a prizmában megtört fények küzül az utolsót, az ibolyát lilának látjuk. tehát hogy-hogy nincs olyan hullámhossza a fénynek, amit lilának látnánk? az ibolya nem lila? akkor az ibolya az kék vagy mi?

2016. márc. 27. 18:16
 4/12 anonim ***** válasza:

"második, de minden szivárvány lilával végződik, a kék után az a szín jön."


nem. a szivárványban nincs lila.


kezdjük az elején.

a szemedben kétfajta érzékelő van a csap és a pálcika. a pálcika csak az intenzitásra érzékeny, de nem lát színeket, a csap a színeket érzékeli.

csapból fajta van. a piros, a zöld és a kék. nem egy konkrét színt érzékelnek, hanem a leadott jel erősségével tudatják, hogy a beérkező fény mennyire felel meg neki. imhol diagram:


[link]


lila színt akkor látunk, ha a piros és a kék aktív, miközben a zöld nem. mint az a diagramon is látható, egy konkrét hullámhossz erre nem képes.


egy picit a szivárványról.

a színek a következők:

piros

narancs

sárga

zöld

kék

indigó

viola


az első néggyel semmi gond, az tiszta. a többi három viszont káosz.

egyrészt, a kék, mármint amit Newton kéknek hívott, az ma a cián, avagy világoskék. amit ő violának hívott, az a mai kék. ahogy a mondóka is mondja "roses are red, violets are blue". (a rózsa vörös, az ibolya kék, az anál-vonaton nincsen fék...)

az indigó meg csak azért került bele, (amit manapság sötétkéknek szoktak rajzolni) mert Newton bele volt szerelmesedve a 7-es skálába (mint a zenében: dó-ré-mi-fá-szó-lá-ti) és kellett bele még valami, hogy szép legyen.


szóval nincs lila a szivárványban. viola van, de az meg a kék.

2016. márc. 27. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

köszönöm a válaszod. tehát megtudtam, hogy az ibolya nem is lila, hanem kék. de a prizmában miért lilának látjuk, erre sajnos nem kaptam választ, sőt a rajzokban lila színnel is jelzik az ibolyát.


[link]


a legtöbb ábrában a kék után az ibolyát lilával rajzolják.


[link]


miért rajzolják lilával, ha valójában kék?

2016. márc. 27. 21:47
 6/12 A kérdező kommentje:

[link]


ez lehet nem a legjobb kép, de egy igazi megtört fénysugár látható, ami a pirostól haladva a kék felé, a kék után lilás fényt látok, nem kéket. szóval ez lila, nem kék. bocsi nem értem. elmagyaráznád jobban. ha nem lila miért jelzik lilával?

2016. márc. 27. 21:49
 7/12 A kérdező kommentje:

meg itt van pár természetes szivárvány és az alsó csíkot én egyértelműen lilának és nem kéknek látom. színvak vagyok akkor?


[link]


[link]

2016. márc. 27. 21:59
 8/12 anonim ***** válasza:

a szivárványoknál, ha jobban megnézed, van ott még egy csomó másik csík is össze vissza. ez tipikusan az az átlapolódás, amiről írtam.


a fénykép legalább 2x lett digitálisan átfordítva, plusz egy szürke alapon készült, amiből biztosan jön vissza a szemedbe szórt piros fény is. plusz lilát akarsz látni, tehát azt is fogsz látni.


hogy miért lilával rajzolják? hát azért, mert azok akik a rajzokat csinálják, nem azok, akik értenek is hozzá. a népek így szokták meg, ilyenre kell csinálni, akkor is, ha rossz, mert különben azt fogják hinni, hogy az.

(hülye példa, de Jézust is úgy szokták ábrázolni, hogy a tenyerébe van szúrva a szeg, pedig az hülyeség, a csuklóba szögeltek. csak így szokták meg.)


van persze egy-két kivétel, de tényleg ritka. ebben pl nincs lila, csak nagyon sötét kék.

[link]

2016. márc. 27. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

ja és még valami.


a monitorod konkrétan nem tudja megjeleníteni a spektrum színeit. mivel additív módon, pirosból, kékből és zöldből rakja össze amit látsz, lehetőségei korlátozottak.

akárhány képet is nézel meg, az sosem lesz a valóság.


egyébként prizmát magad is tudsz csinálni, fogj egy tányért, töltsd meg vízzel és rakj bele ferdén (egyik végét a peremre feltámasztva) egy tükröt.


sötétítsd el a szobát, csak egy vékony sugárban jöjjön be a napfény és tedd oda az egészet. aztán keresd meg a szivárványt és nézd meg.

lámpával próbálkozni nem érdemes, egyikben sincs teljes spektrum, max. abból a szempontból érdekes, hogy miként vernek át pl. a "fehér" leddel.

2016. márc. 27. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

köszi, ment a zöld. :)

de annak a fénytörésnek, amit linkeltem, a prizmás, lila színű az utolsó szín. anyukám szerint is, nem csak szerintem. de mind1.:D

2016. márc. 28. 12:05
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!