Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A "párhuzamosság" reláció...

A "párhuzamosság" reláció miért nem antiszimmetrikus?

Figyelt kérdés
Szerintem az, bár még nem teljesen vagyok otthon a témakörben, most tanulom és itt megakadtam.
2016. ápr. 23. 19:55
 1/2 Walter_Dornberger ***** válasza:
Mert két azonos típusú objektum relációjáról szól. Egyik egyenes sincs kitüntetett helyzetben, felcserélhetőek.
2016. ápr. 24. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 Fibonacci ***** válasza:

A félreértéseket az okozza, hogy az „antiszimmetrikus reláció” fogalmát nem lehet csak a szóból kikövetkeztetni, hanem ismerni kell a szokásos értelmezését.


Vannak relációk (R), melyek az alaphalmaz valamely a,b elemeire (a=b is lehet)

nem állnak fenn, vagy

aRb igaz, de bRa nem, vagy

fordítva,

de esetleg aRb és bRa is igaz


Egy R reláció antiszimmetrikus, ha bármely a,b-re:

aRb és bRa esetén a=b

[link]

(Avagy, különböző elemeknél a reláció nem állhat fenn mindkét irányban.)


Legismertebb példák.


A valós számok körében a „≤” reláció

a≤b és b≤a csak úgy lehet, ha a=b.

(„≥” is ilyen, de „<” és „>” nem.)


Halmazoknál a „⊆” reláció


A pozitív egész számok körében „|” az oszthatóság.


Ellenben a sík (vagy tér) egyenesei között a párhuzamosság „||” nem antiszimmetrikus, mert

a teljesen különböző e és f egyenesekre esetében is lehet e||f és f||e.



A relációk fogalmát javaslom áttanulmányozni. Ismerni kell, a homogén, bináris, reflexív, írreflexív, szimmetrikus, asszimetrikus, antiszimmetrikus, tranzitív, dichotóm stb. relációk fogalmát és mindegyikre példákat kell látni.


[link]

2016. ápr. 24. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!