Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Valaha bárki felfedezte a...

Ambi2.0 kérdése:

Valaha bárki felfedezte a prímszámok oszthatósági szabályának kiszámításának a módszerét?

Figyelt kérdés
Egyszer rájöttem egy módszerre saját magamtól, rákerestem interneten, de nem találtam sehol, csak szabályokat példákkal. Elég bonyolult módszert dolgoztam ki, de működik BÁRMELYIK prímszámmal.

2016. júl. 19. 05:46
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Mija rák az a "prímszámok oszthatósági szabálya"? Ha az, hogy a prímszám csak 1-gyel és önmagával osztható, azt tudjuk! :-)
2016. júl. 19. 06:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 Trafó1 ***** válasza:
100%

"oszthatósági szabályának kiszámításának"


????????????????????????????????????

erről talán kicsit többet.

2016. júl. 19. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
72%
Mire gondolsz? Írj egy példát, hogy érthető legyen.
2016. júl. 19. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Ezt én sem értem. Például a 13 prímszám.

13:1=13

13:13=1

Mással nem osztható.

2016. júl. 19. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Csak tipp, de szerintem a prímszámmal való oszthatósági szabályokra gondol. A 2-vel, 3-mal, 5-tel stb. való oszthatósági szabályokra.
2016. júl. 19. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Kizártnak tartom, hogy választ kapsz. Véleményt kaphatsz.

De van egy, a világban bevett módszer. Szépen leírod, elküldöd egy nevesebb számelméleti folyóiratnak, és vársz. Ha a lektorok közlésre méltónak találják, ezt meg fogják írni neked. Ez azt jelenti, hogy új eredményt publikáltál (vagyis SENKI sem fedezte fel). Ha nem méltó közlésre, azt is megírják, ez esetben tudhatod, hogy volt VALAKI.

2016. júl. 19. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim válasza:

Most ilyenekre gondolsz, mint pl az x szám akkor osztható 2-vel, ha páros,

3-al, ha a számjegyek összege osztható 3-al

4-el, ha az utolsó 2 számjegy oszhetó 4-el

5-el, ha 0,5-re végződik

...

mert akkor ezzel az a gond, hogy ezeknek az "oszthatósági szabályoknak" a legfontosabb tulajdonságuk az egyszerűség, ha ennek nem kell megfelelni, akkor bárki tud bármilyen oszthatósági szabályt mondani:

x akkor osztható y-al, ha elosztva 0 maradékot ad, és ezt csomó módszerrel tudod kivitelezni.. fogod azt elosztod, és ha osztható, akkor osztható, ha nem akkor nem :D vagy nme értem mire gondolsz, még ha azt mondanád hoyg mindenre egyszerű szabályt találtál, akkor lenne értelme, de ha bonyolult, akkor mi az értelme az egésznek?

2016. júl. 19. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
A sok kilences szabályra gondolsz? Mert azt be is lehet bizonyítani, nem is nehéz, csak gondolkodni kell hozzá.
2016. júl. 21. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Arra gondolok, hogy pl. a 13 oszthatósági szabálya az, hogy ha egy számnak az elsőtől az utolsó előtti számjegyéig tartó számhoz hozzáadjuk az utolsó számjegy 4-szeresét, akkor a szám osztható 13-mal pl. 299: 29+4×9=65. 65 osztható 13-mal, így 299 is osztható 13-mal.
2016. júl. 26. 14:54
 10/12 A kérdező kommentje:

kamugeza987 igen arra gondolok, amit te is írtál. A prímszámoknál mindig úgy kell csinálni ezt az egészet, hogy a vizsgált számot megszorozzuk egy olyan számmal, hogy 1-re végződjön (3-ra végződik,akkor 7-tel, 7-re, akkor 3-mal, 9-re végződik, 9-cel), az 1-re végződő prímszámoknál könnyű dolgunk van. Megvizsgáljuk a szorzat első számjegyétől utolsó előtti számjegyéig tartó számot. Ha ez a szám közelebb van a 0-hoz, mint a vizsgált prímszámhoz, akkor ki kell vonni annyiszorosát az utolsó számjegynek az elsőtől utolsó előtti számjegyig tartó számból, hogy az eredmény 0 legyen. Ha a prímszámhoz van közelebb, akkor hozzá kell adni annyiszorosát utolsó számjegynek az elsőtől utolsó előtti számjegyig tartó számhoz, hogy a vizsgált prímszámot kapjuk eredményül (így egyszerűbb, de kinek hogy tetszik). El is magyarázom példával:


67

67-et 3-mal megszorozzuk, hogy 1-re végződő számot kapjunk, jelen esetben ez 201. Elsőtől utolsó előtti számjegyig tartó szám a 20. A 20 közelebb van a 0-hoz, így érdemes kivonni. Kivonjuk a 20-ból az utolsó számjegy 20-szorosát (1) ->20-20*1=0. A 0 osztható 67-tel így a 201 is osztható 67-tel. Ez a módszer bármely 67-tel osztható számmal működik

2016. júl. 26. 15:21
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!