Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan kell kiszámolni egy...

Hogyan kell kiszámolni egy fogyasztó (például elektromos izzó) esetén hogy mennyi ampert vesz fel?

Figyelt kérdés

Autó izónál ami 12v os és hálozati fogyasztók esetén is érdekelne a dolog.


Például hogy egy 55w os fényszoró izzó mennyi ampert vesz fel egy 12V os autó esetén.

Vagy mondjuk egy 1kw os hősugárzó az otthoni 230v os hálazat esetén.

És hogy mindegy-e hogy váltó áram vagy egyen áram a táp.


Köszi a válaszokat.



2016. aug. 10. 07:47
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
P=U*I
2016. aug. 10. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

tehát akkor a teljesítményt el kell osztani a feszültséggel?


Na akkor ha az autó izzó 55W:12V=kb 4.5 Amper

a hősugárzó meg 1000W:230V=kb 4.3 Amper


Jól számoltam?

De akkor ez így azt jelenti hogy ha a kocsi 55W os izzója nagyobb veszélyt jelent áramütés szempontjából mint egy 1KW os hősugárzó?

Ez tuti így?

nem tünik logikusnak:)

2016. aug. 10. 08:24
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Vagy:

P = U^2/R

Vagy:

P = I^2*R

2016. aug. 10. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 Gugu Gabor ***** válasza:
Áramütés szempontjából nem mindegy a feszültség, illetve hogy egyen vagy váltóáramba nyúlsz bele.
2016. aug. 10. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

"De akkor ez így azt jelenti hogy ha a kocsi 55W os izzója nagyobb veszélyt jelent áramütés szempontjából mint egy 1KW os hősugárzó?

Ez tuti így?

nem tünik logikusnak:)"


Ez azért lehet, mert ez tényleg nem logikus. :)


Az izzón átfolyó áram nem rajtad keresztül folyik, hanem az izzón keresztül, vagyis nem okoz áramütést.

Áramütést az az áram okoz, ami rajtad keresztül folyik. De akkor már nem az izzó ellenállása fogja megszabni az átfolyó áramerősséget, hanem a tested ellenállása. Az átfolyó áramerősséget az U=I*R képletbőlhatározzuk meg, ahol az R a tested által alkotott ellenállás. Nagyobb feszültség esetén tehát nagyobb az átfolyó áram is.

Az emberi szervezet *belső* ellenállása igen kicsi, a tényleges ellenállást nagyrészt a bőrfelület ellenállása adja. A nedves bőr sokkal kisebb ellenállású, mint a száraz, ezért nagyon veszélyes például fürdőkádban hajat szárítani... :D


Vagyis a fenti példádnál az a tévedés, hogy az átfolyó áramerősséget nem a szervezeten, hanem a fogyasztón átfolyó áram okozza. De csak annak az áramnak van élettani hatása, ami a szervezeten folyik keresztül. :)

2016. aug. 10. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 EagleHUN ***** válasza:

"Jól számoltam?" Igen

"De akkor ez így azt jelenti hogy ha a kocsi 55W os izzója nagyobb veszélyt jelent áramütés szempontjából mint egy 1KW os hősugárzó?" Nem!


Azért nem, mert nem az izzó belső ellenállása számít ha megfogod a két drótot, hanem a tied.

Kb 500kOhm -os vagy. De még ez is változik (legtöbbször csökken, ha az áram már átütötte a bőröd.)!

A nagyobb feszültség ugyanazon az ellenálláson értelemszerűen nagyobb áramot hajt át, tehát veszélyesebb is! (Plusz a 230V effektív érték, a csúcsértéke 325V körül van!!! az már jól átüt sok mindent!)


De ez fordítva is igaz, egy nagyobb feszültség egy nagyobb ellenálláson áthajthat pont(közel) akkora áramot, mint egy kisebb feszültség egy kisebb ellenálláson, lásd a hősugárzód kontra autóizzó példád.


De a hősugárzód igazán nem is világít, legalábbis olyan hőmérsékleten nem izzanak benne a szálak mint az izzóban. Ha jól működik. Mert nem a világítás hanem a hő generálás a fő funkciója. Vagyis a fűtőszála jóval nagyobb ellenállást képvisel mint az izzóé!


Ha fordítva bekötnéd azonnal elégne a 12v-os izzó szála olyan nagy áramot generálna rajta a 230v effektív értékű feszültség. A 12V-al meg a hősugárzód épp hogy langyos lenne vagy még az sem!

2016. aug. 10. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Na jó de azt szokták mondani hogy az áramerősség öl nem a feszültség.

Akkor az autó izzónál átfolyó 5 amper nem az az amper?:)

mert hát 5 amper nagyon ki kell nyírjon egy embert szerintem.

2016. aug. 10. 10:46
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

A #7-ben feltett kérdéseket már előre megválaszolta #5...


De fogalmazhattam volna úgy is, hogy elolvashattad volna, mit írnak, ha már vették a fáradságot, hogy írjanak...

2016. aug. 10. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 Mojjo ***** válasza:
Egyrészt már ketten is válaszoltak a #7-ben feltett kérdésre, így én is ajánlanám a kérdezőnek, hogy olvassa a válaszokat, másrészt egy apróságot úgy látom, nem nagyon említett senki: az autóban az a 12V, ha jól sejtem, egyenáram, míg a hálózatban a 230V váltóáram. És brutálisan nem mindegy élettani hatás szempontjából (sem).
2016. aug. 10. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Na akkor egy másik kérdés...

Ha megfogom a 230V os vezetéket akkor én "mennyi ampert" veszek fel?:)vagyis ha rám kötnének ilyenkor egy ampermérőt az mit mutatna?

Lehet ezt tudni vagy kiszámolni?


Komolyan kérdem.

2016. aug. 10. 12:24
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!