Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Akkor most hány Volt-ot vesz...

Akkor most hány Volt-ot vesz fel az elektromos fogyasztó?

Figyelt kérdés

Van egy hagyományos karácsonyfa izzósorom, 16 égős. 14 V-os égőkkel működik.


A hálózati áramforrás úgy tudom 220 V-os de nem vennék rá mérget. Az izzósor dugvillájára az van rávésve, hogy 250V, gondolom ennyit vesz fel. Mivel a feszültség arányosan oszlik el (250/16 = 15,625) így úgy tűnik h ez túl sok jut egy égőnek. Az égősor kábeljára van ragasztva egy cetli8, amin 230V szerepel (230 / 16 = 14,375) noha kicsivel ez is több, de nagyjából megfelel.


Akkor most ezt hogy kell értelmezni, melyik adat "jó"? :D Köszönöm a válaszokat.


2012. jan. 13. 18:06
1 2
 1/13 Sajtoskifli ***** válasza:
0%
Kicsit szerintem el vagy tévedve. Az égők párhuzamosan vannak kötve, így mindegyikre 220V jut. A 250V a határfeszültség, ameddig még biztos működnek az égők. A 230V az elméleti hálozati feszültség, de a hosszú szállítókábelek ellenállása miatt ez lehet 220V is. Az, hogy 16 vagy 300 van bekötve, párhuzamos kötésnél feszültség szempontjából mindegy.
2012. jan. 13. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Nos igen, elég rég foglalkoztam már elektromosságtannal, köszönöm a válaszodat.


"Az, hogy 16 vagy 300 van bekötve, párhuzamos kötésnél feszültség szempontjából mindegy."


Az égősor soros kapcsolású.


Köszönöm, üdv

2012. jan. 13. 18:19
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

A dugón a 250V azt jelenti, hogy az engedélye szerint addig a feszültségig használható biztonságosan.

Az égők SORBA vannak kapcsolva, így képeznek feszültségosztót, és így jut mindegyikre kb 14V, ha kb 230V a hálózati feszültség.

A (szabvány szerint) megengedett feszültségingadozás a 230V-hoz képest amúgy -15/+10%, azaz 195-263V lehet a konnektorban. Gyakoraltilag amúgy 210-240V között szokott lenni.

2012. jan. 13. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 tél ***** válasza:
Mint villamos szakember mondhatom hogy az égők nem vesznek fel egyetlen voltot sem! Amit felvesznek az áram (amper)a feszültség a kapcsolástól függően(soros vagy párhuzamos) megoszlik. Sorosnál annyi fele ahány izzó van az áramkörben,L:karácsonyfa világítás.Párhuzamos esetén mindég azonos minden izzóra(fogyasztó)Pl:lakás világítás. Az izzó bizonyos határon belül elviselik a túlfeszültséget.Ezért az osztáskor kapott értékek nagyobbak lehetnek a izzóra ráírt(névleges) értéknél.
2012. jan. 13. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.


tél: Még egy kérdésem lenne. Van mondjuk egy másik hagyományos izzósorom, és tönkrement. Az egyik aljzat kivágja sorba az izzókat ezért kicseréltem (egy másik régi szétvágott hagyományos izzósor aljzatával). Az összes égő jó (nincs kiégve). Amikor kicseréltem az aljzatot és kipróbáltam a sor villan egy nagyot és ennyi. Az égők NEM égtek ki. Feltételezem valamilyen aljzat megszakítja az áramkört, ezért nem ég, de nem tudom melyik.


Azt már tudom h vhogy bekapcsolt állapotban ellenállás mérővel kellene megkeresni h hol van szakadás, de ennél kicsit konkrétabbat tudsz mondani?


Köszönöm szépen a válaszaitokat. Üdv

2012. jan. 13. 19:19
 6/13 anonim ***** válasza:
Mit értesz "aljat" alatt a csatlakozót?
2012. jan. 13. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
mármint "aljzat"
2012. jan. 13. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Az a része amelybe magát az égőt belecsavarjuk, azaz amely átadja az áramot az izzónak.
2012. jan. 13. 23:27
 9/13 tél ***** válasza:
Szia! "?" A feszültség megoszlás miatt "éghet" ki az égő. Soros kapcsolásnál mint a karácsonyfa égősor a feszültség csak azonos izzó teljesítménynél egyenletes ha egy kisebb teljesítményűt teszel be azon nagyobb feszültség esik és elérheti az izzó kiégését. Bár a szóhasználatod (aljzat) általában un. szakzsargon.
2012. jan. 14. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Azt hiszem h félreértés történt. Ezen a képen zölddel bekarikáztam mit értek "aljzat" alatt:


[link]


Nah így tudnál segíteni az ellenállásos dologban? Köszönöm, üdv

2012. jan. 14. 12:54
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!