Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Házilag hogyan lehet megállapí...

Házilag hogyan lehet megállapítani egy ékszerről, hogy ezüst-e, vagy valamilyen más anyagból készült?

Figyelt kérdés
Van egy csomó bizsum, és megérett az idő rá, hgy szelektáljak közülük. Gyanítom, hogy akad köztük néhány ezüst is (főleg fülbevalók, medálok). Milyen házi praktikával lehetne eldönteni, hogy melyik az értékes és melyik az értéktelen?

2016. szept. 14. 18:55
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

Keress rajtuk femjegyet.

Illetve a korrozio is jo jel lehet. Az ezust barnul, feketedik.

2016. szept. 14. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
66%
*femjel
2016. szept. 14. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
83%

Nagyítóval keresd rajtuk a fémjelet:


[link]

2016. szept. 14. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
76%

Bocs, rossz képet linkeltem, ez az:


[link]

2016. szept. 14. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
57%

Mérd meg a tömegét és a térfogatát; a térfogatot úgy tudod a legkönnyebben megmérni, hogy vizet teszel egy mérőedénybe, megjegyzed, hogy meddig van a vízszint, majd az ékszert belerakod a vízbe, és megnézed, hogy ekkor hol van. A két vízszint közti különbség adja az ékszer térfogatát; 1cl 10cm³-nek felel meg.


Az ezüst sűrűsége 10,490 g/cm³ ( [link] ha a tömeg és a térfogat hányadosa ekörül van, akkor jó eséllyel ezüst.

2016. szept. 14. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:

#4 köszi, de ezek nem magyarországi ékszerek. Ettől függetlenül átnéztem őket, és némelyikben találtam egy kis beleütött számot. Az egyik medálban van egy 925-ös szám ütve, egy fülbevalóban pedig talán 645, de ez már annyira meg van kopva, hogy nagyítóval erős fénynél sem mondom biztosra.

Viszont semmi egyéb ábra nincs egyikben sem, csak egyetlen háromjegyű szám.

2016. szept. 14. 19:53
 7/15 A kérdező kommentje:
#5 az ötleten már én is gondolkodtam, de ezek annyira kicsi térfogatúak (fülbevalók, kisebb medálok), hogy még a legszűkebb pohárban sem emeli egyáltalán a vízszintet egyik sem, tehát ez az ötlet sajnos kilőve.
2016. szept. 14. 19:55
 8/15 A kérdező kommentje:
Egyébként ha bármiféle számot találok bennük, az azt jelenti, hogy nemesfémmel van dolgom? Értéktelen, vagy kis értékű ékszerekbe soha nem nyomnak semmilyen jelzést? Mondjuk nikkel, króm, vagy effélékből nem készítenek ékszert, vagy nem látják el számjelzéssel?
2016. szept. 14. 19:56
 9/15 anonim ***** válasza:

Fajsúlymérés alapján tudsz korrekt megoldást találni. Leméred a tömeget pl. grammban, és a térfogatot.

A térfogat méréséhez javaslom pl. kémcső használatát.


És ne víz legyen a mérőfolyadék, mert az nem tesz jót senkinek, hanem műszerolaj!


Az ezűst sűrűsége megközelítőleg 10,5 gramm/cm^3.


Ha ennél legalább 30%-al kisebbet mérsz, biztosan hamisítvány. A térfogatmérés pontosításához több ékszer is mérhető egyszerre, más-más elrendezésben. Ha érdekel, kifejthetem bővebben, hogy milyen elrendezésekben lehet mérni.

2016. szept. 14. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
#5, #9: az ezüst ékszerek nem színezüstből vannak. 800, 835, 900 és 925 ezredrész finomságúak vannak, a sűrűség ettől fog függeni - meg attól, hogy mi az ötvözőanyag, ami lehet, hogy azonos finomság mellett is változik (pl. fehéraranyból van nikkeles és palládiumos is).
2016. szept. 15. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!