Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az idő csak mesterséges fogalom?

Az idő csak mesterséges fogalom?

Figyelt kérdés
Sziasztok, picit olvasgattam, inkább csak úgy járt az agyam es arra a következtetésre jutottam, hogy az idő csak egy mesterséges mértékegység, csak az emberek számára fontos. Vagy is az univerzumban minden erők hatására történik mint itt a földön is... Pl. nem azért kell fel a nap mert itt az ideje, hanem mert a föld olyan pályát ér el a nap körül. Tehát az idő maga csak az emberek számára fontos tényező, viszonyítási alap de tulajdon képen nem létezik.. Igy maga pl. az idő utazás sem lehetseges, hanem helyette az univerzumot kellene egy regebbi pillanatára vissza állítani. Vagy pl. fekete lyuk sem az időt nyeli el (persze mindent vonz), hanem az univerzum energiáit (gravitáció, tagulasi energia) így ezért érzékelhető idő változás a fekete lyuknal. Szerintetek van vmi helyesseg a gondolatomban?
2016. nov. 8. 15:23
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

A naptól teljesen függetlenül telik az idő, van most, van jövő és volt valamikor akkori jelen az az múlt

Az időútazás teljesen más okokból nem lehetséges

2016. nov. 8. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
A fekete lyukas részben nincs helyesség. A fekete lyuk közelében azért telik lassabban az idő, mert hatalmas a gravitációja, és a gravitációs dilatáció következtében a te órád lassabban jár, mint aki távolabb áll a fekete lyuktól.
2016. nov. 8. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:

Az időről csak ott lehet szó, ahol mozgás van.

A 'semmi'-nek nincs ideje sem (anyaga, tere sem)

"az univerzumban minden erők hatására történik" - hát igen, de akkor van ideje is... sőt ritmusa

https://www.youtube.com/watch?v=udAL48P5NJU

jól néznénk ki, ha csak úgy találomra csatangolnának az űrben a csillagok

2016. nov. 8. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
Ha úgy kérdem akkor, hogy magának az univerzumnak nincs szüksége időre mert kölcsön hatások miatt történik minden, ilyen értelemben lehet mesterséges emberi az idő?
2016. nov. 8. 16:16
 5/15 2*Sü ***** válasza:
100%

> hogy az idő csak egy mesterséges mértékegység


Minden mértékegység valamilyen értelemben mesterséges. Kiválasztunk egy adott tulajdonságnak egy adott etalont, és számszerűsítve fejezzük ki, hogy az adott tulajdonság az etalonnak hányszorosa.


> csak az emberek számára fontos


Hogy valami fontos-e vagy sem, az nem tudományos kérdés. Például a Mona Lisa súrlódási együtthatója, vagy a plussmaci hőtágulása a lehető legritkább esetben fontos, de ettől még rendelkeznek ezek ezekkel a tulajdonságokkal, ha szükség lenne rá, mérhető lenne.


> Tehát az idő maga csak az emberek számára fontos tényező


Mint minden más is. Egy ellenállás ellenállása is csak az ember – vagy más intelligens lény – számára fontos tényező, vagy az arany sűrűsége, vagy a víz olvadáspontja is csak az ember számára fontos tényező. Az élettelen dolgok szempontjából mindez lényegtelen. Ha az arany sűrűsége, a víz olvadáspontja más lenne, akkor máshogy működne az Univerzum, de az Univerzum számára ez nem fontos, hiszen nincs cél, amihez képest fontos lenne.


> de tulajdon képen nem létezik


De hiszen mérni tudjuk. Sőt egy csomó más mértékegység is ebből vezetődik le, a sebesség, gyorsulás, stb…


> Igy maga pl. az idő utazás sem lehetseges, hanem helyette az univerzumot kellene egy regebbi pillanatára vissza állítani.


A kettő ekvivalens egymással. Pl. nem nekem kell mondjuk honlap Budapestre mennem, hanem a Földet kell úgy forgatni, hogy Budapest alám kerüljön. De hát pont erről szól a klasszikus fizika relativitása, hogy a kettő egy és ugyanaz, hogy hogyan nevezzük el, az nézőpont kérdése.


> Vagy pl. fekete lyuk sem az időt nyeli el


Azt aligha tudná. A fekete lyuknak gravitációja van, így csak tömeggel rendelkező objektumokra hat. Az idő meg nem rendelkezik tömeggel, még csak nem is objektum, hanem egy absztrakt fogalom, mint például a távolság.


Igen, annyi igaz, hogy az idő absztrakt fogalom. De tulajdonképpen a legtöbb fizikai fogalmunk, ha jobban beleássuk magunkat, absztrakt fogalom. De valós jelenségekből vannak absztrahálva, így nincs ezzel gond. Pl. a sebesség is absztrakt fogalom. Nem tudsz venni a boltban 30 km/h-át. Vagy a hőmérséklet is absztrakt fogalom, szintén nem tudsz a szekrényből elővenni 23°C-ot.

2016. nov. 8. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

Hú hát ez egy érdekes kérdés, érdekes válaszokkal!


Jól el is kezdtem gondolkozni, de aztán rájöttem, hogy az idővel az a legnagyobb gondom, hogy többnyire hülyeségekkel toszom el.


Szóval, köszi! Tényleg. Most megyek is.

2016. nov. 8. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

Ezek a zuhany alatt fogant bolcsessegek nagyon jok hogy elszorakoztassuk magunkat, de alapvetoen semmit nem ernek.


Eloszor is ugye, az ido mint olyan nem csak az embernek fontos, hanem minden folyamat eseteben. Minden eloleny, aminek cirkadian ritmusa van, minden eloleny, ami evente eletciklust valt stb, meri valahogy az idot. Persze nem karoraval, de azert fontos nekik. De meg ha nincs senki akinek fontos lenne, akkor is telik az ido: radioaktiv anyagok bomlanak szepen az idok soran akkor is, ha senki se nez oda, csillagok szuletnek majd omlanak ossze. Attol meg hogy nincs ott senki, ezek a dolgok idohoz kotve zajlanak.

Az idoutazos resz az meg tokeletesen zagyvasag. Egy reszrol azert, mert attol hogy atnevezed az idoutazast, attol meg lehetetlen (visszafele). Mas reszrol pedig azert, mert ha visszaallitod az univerzumot, azaz visszakuledsz minden atomot oda ahol mondjuk 5 evvel ezelelott volt, akkor sajat magadat is visszakuldod pont oda ahol 5 eve voltal es pont azt csinalnad amit akkor csinaltal, sot, pont arra is emlekeznel amire akkor emlekeztel, mivel a gondolatok is vegso soron atomok. Vagyis eszre se venned, hogy visszamentel 5 evet, hanem menne minden attol a ponttol kezdve elorefele.

2016. nov. 8. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

"az univerzumot kellene egy regebbi pillanatára vissza állítani."

Igen. De a "régebbi pillanat" és a "mostani pillanat" között éppen az idő a különbség.


A Világegyetemben minden mozog. Az Univerzum különböző állapotait a hozzájuk tartozó idő megadásával tudod megkülönböztetni egymástól.

Minden mozgás időbe telik, ha nem létezne idő, akkor mozgás, azaz elmozdulás sem létezne. Minden statikus lenne, szó szerint időtlenül.

Mi sem létezhetnénk.


Az idő mértékegysége valóban csak mesterséges dolog. Maga az idő viszont nem az.

(Ugyanezt viszont elmondhatod bármilyen fizikai mennyiségre is. Például a távolság is fizikailag létező dolog, a mértékegysége viszont mesterséges. A fényáram is létezik, a mértékegysége mesterséges dolog.)


Ahhoz, hogy használni tudjuk a létező fizikai valóságot (tehát például számolni tudjunk vele, következtetéseket vonjunk le, törvényszerűségeket ismerjünk fel) a különböző fizikai fogalmakhoz, jelenségekhez, mennyiségekhez számunkra értelmezhető mértékegységeket rendelünk. Ez a hozzárendelés, gyakran maga a mérték is mesterséges dolog. De a fogalom, a mennyiség önmaga a minket körülvevő fizikai valóság része.

Ilyen fogalom az idő is. A hozzá rendelt mérték (perc, másodperc, év, stb...) viszont "önkényesen" alkotott, mesterséges dolog.


Az idő ráadásul nem is folyamatos, hanem kvantált, azaz van legkisebb időtartam, aminél kisebb nem létezik. Ez a legkisebb időtartam (a Planck-idő), azaz időkvantum egyenlő azzal az idővel, ami az Univerzum két, egymást követő, megkülönböztethető állapota között eltelik.

Egyszerűbben fogalmazva az a legrövidebb időtartam, amely alatt az Univerzum bármelyik részecskeéje Planck-távolságnyi utat megtesz.

2016. nov. 8. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Az értelmes válaszokat. Igazából tényleg minden csak az embernek számít, de ennek ellenére mégis van. Még egy kérdés.. Szerintetek letezhet olyan hatóanyag esetleg jövőbeli technológia amivel el jutunk majd masik csillagokhoz?
2016. nov. 8. 16:51
 10/15 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

Létezhet. :-D

Könnyen rávágom, mert olyan hosszú idő még a jövő..... Fel sem tudjuk fogni. Hogy mikor lesz majd ilyen technológia, az már egy másik kérdés.


Az egész írott történelmünk alig 4000 éves. A "technikai történelem" (mondjuk az ipari forradalom középidejétől számítva) alig 200 éves.

És ha nem pusztulunk ki idő előtt, vagy nem irtjuk ki magunkat, akkor még évmilliók vannak előttünk, amely alatt olyan szintre fejlődhet az emberiség, amit ma elképzelni sem tudunk. Azt sem nagyon tudjuk megjósolni, hogy 100 év múlva mi lesz, még kevésbé hogy 1000 év múlva, de hogy 1, 10, vagy 100 millió, vagy akár 1 milliárd év múlva hová fog fejlődni a technika, a technológia, vagy akár az ember maga, arról még csak elképzelésünk sincsen.


Egy dolog biztos, az akár 1000 év múlva létező világot mi kb. ugyanannyira nem lennénk képesek felfogni, mint amennyire egy neandervölgyi a miénket.


Lehet, hogy 1000, 10000 év múlva egy "egyszerű" embernek csak akarnia kell, és máris utazik az űrben... :-) Az a szép benne, hogy fogalmunk sincs.

2016. nov. 8. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!