Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan kell kiszamolni, hogy...

Miskolcatesz17 kérdése:

Hogyan kell kiszamolni, hogy legalabb hany lottoszelvenyt kell kitolteni a 2 talalathoz?

Figyelt kérdés
Azt tudom, hogyan kell kiszamolni, hogy hany szelvenyt kell kitolteni, hogy biztosan legyen otosunk a lotto otoson vagy hatos a hatoslotton. De azt hogyan kell, hogy legalabb egy kettesunk legyen otos lotton, vagy a hatos lotton harmas?
2016. dec. 23. 17:52
 1/8 anonim ***** válasza:
40%

A főkérdésre más a válasz, mint a leírásban található kérdésre.


"Hogyan kell kiszamolni, hogy legalabb hany lottoszelvenyt kell kitolteni a 2 talalathoz?"

Legalább 1-et, ha szerencséd van, azon kettes találat lesz. Könnyen belátható, hogy ha nullát töltesz ki, akkor nem lehet kettes találatod.


" hogyan kell kiszamolni, hogy hany szelvenyt kell kitolteni, [...] hogy legalabb egy kettesunk legyen otos lotton?"

Ez már kicsit bonyolultabb.

Ugye az összes lehetőség: 90 alatt az 5, ami 90!/5!/85!

Ebből kettes találatos szelvények száma: 5 alatt a 2 szorozva 5 alatt a 2 szorozva 85 alatt a 3, ami 5!/2!/3! * 85!/3!/82!

Mert az 5 nyerő számból 2-t választunk, a 85 nem nyerő számból 3-at.


Legrosszabb esetben kitöltöd az összes nem kettest és egy kettest, vagyis: összes lehetőség - kettes találatok + 1

kiszámítva: 90!/5!/85! - (5!/2!/3! * 85!/3!/82!) + 1 = 42 961 569


Tehát legalább 42 961 569 szelvényt kell kitölteni, ahhoz hogy biztosan legyen kettes találatos szelvény.


A hatos lottóra ez alapján már menni fog szerintem.

2016. dec. 23. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
24%

"5 alatt a 2 szorozva" ebből eggyel több lett a kelleténél.

Helyesen:

Ebből a kettes találatos szelvények száma: 5 alatt a 2 szorozva 85 alatt a 3.

2016. dec. 23. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
82%

Bármilyen hihetetlenül is hangzik, ha általános megoldást találnál a kérdésre, matematikus körökben egy csapásra sztár lennél, és akkor is hozzád vágnának egy doktori címet, ha nem kérnéd. Ez az egyik legnehezebb, laikusok számára is könnyen érthető, ám megoldatlan problémák egyike.


[link]


Ahogy a Wikipedia-bekezdésben láthatod, néhány konkrét esetet, pl. az ötöslottón két találatost garantáló szelvények számát már sikerült kiszámolni (100), de a három találatost például még nem tudjuk.

2016. dec. 23. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
18%

Itt le van írva:


[link]

2016. dec. 23. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
82%

► Mire rászántam magam a válaszra, addigra Pista bá’ megelőzött a link megadásával.

Látható alul, bármilyen „lottón” való akárhány találattal kapcsolatban a képlet. Bár itt a nyerési esélyt számolják, leírják, hogy a reciproka megadja, hogy hány különböző tipp kell adott találathoz.


A kérdésedhez szerencsésebb eleve a reciprokkal számolni.


► Ha van Exceled, akkor készíthetsz számolási lehetőséget. Egy csúnya kinézetű, egyszerű példát írtam.


A1 mezőbe írtam, hogy hány számot lehet megjátszani.

A2 mezőbe írtam, hogy hány számos mezőből lehet kiválasztani a számokat.

A3 mezőbe írtam, hogy hány találathoz keresem, hogy hány különböző mező kitöltése szükséges. Az eredmény a B4-es mezőben jelenik meg.

A számoláshoz a KOMBINÁCIÓK függvényt használtam. 2003-as Excelem van, ha ez tudja, akkor a magasabb verziószámúak biztosan tudják.

A képfájlban látszik, hogy B1-B4 mezőkbe milyen képleteket írtam. (A linkelt oldal általános képletét alkalmazom.)

[link]

Ha A1-A3 bármely értékét változtatom, a mezőből kilépésre azonnal újraszámol.


Kiszámolható például akár az is, hogy hány tippmező szükséges egy nem létező 8/110-es lottón 6 találat eléréséhez.


Formázható, átrendezhető, a részletszámítások elrejthetők. (Legegyszerűbben úgy, hogy a betűszínt a háttérszínnel kell egyezővé tenni.)


► Ha nincs Exceled, használhatod a mindenki által elérhető Google táblázatokat.

[link]

Az Ugrás a Google táblázatokra kattintás után a Google fiókba kell belépni. (Ha nincs: létrehozható.)

Annyi az eltérés, hogy a függvény neve nem KOMBINÁCIÓK, hanem COMBIN.

Így néz ki a Google táblázat; beírtam, hogy 5/90-es lottón hány különböző tippmezőből van biztosan 5 találat.

[link]


És néhány számolás:

[link]

2016. dec. 23. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
80%
Úgy látom a #3-ason kívül senki nem fogta fel mi volt a kérdés. Nem az esélyét kérdezte, hanem egy jóval bonyolultabb dolgot.
2016. dec. 23. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Mindent meggondolva, megfontolva, arra jutottam, hogy a # 3-as válasz a jó.


Valóban, a biztos adott találatszámhoz többnyire elégtelen az, amit valószínűség-, illetve kombinatorikai számításokkal meghatároznak.

Példaként: az ötöslottónál az a negyven-többmillió különböző tipp tényleg biztosítja, hogy adódik egy darab öttalálatos. De a többi nyerőosztálynál már hibádzik ez a fajta számítás.


A bemutatáshoz az ötletet az egyik válaszban szereplő nem létező lottó említése adta. Egy ilyennel belátható, hogy mi a különbség az esély és a biztos között.

A válaszokban szereplő számítások alapján egy olyan lottónál, aminél 1-10-es számmező van, 3 számot lehet megjelölni és ennyit is húznak, 1 találatra az adódna, hogy 1,90476 kerekítve 2 tipp elegendő.

Csakhogy, 2 szelvényen, szelvényenként 3 számot megjelölve, összesen legfeljebb 6 szám jelölhető meg. Marad 4 szám, ami nincs tippelve. Lehetőség van arra, hogy abból a 4-ből húzzanak 3 számot és akkor nincs meg az 1 találat.

Vagyis esély alapján 2 szelvényenként van 1 találat, de ez nem biztosítja az 1 találatot.


Ráadásul az esélyszámmal is gond van a játékos oldaláról. Az is csak kellően nagy mennyiségnél érvényesül.

- 36 éve játszom az ötöslottón hetente 1 tipposzloppal, állandó számokkal. Emiatt nem merem kihagyni, talán 2-3-szor maradt el. Úgyhogy olyan 1870 sorsoláson vettem részt. A Szerencsejáték Zrt. játékszabályzata szerint 2 találatra az esély 1:44. Tehát olyan 42 alkalommal kellett volna 2 találatomnak lennie. Ezzel szemben csak 7-szer volt. A 3 találat esélye 1:1231-hez. 1-nek illett volna lennie, de ilyenem, vagy több találatom sose volt.

- A játék szabályzata és a játék ára és a heti nyereménylista alapján elég jól kiszámítható, hogy hány alapjátékra fizettek be adott héten. És így megvizsgálható, hogy sok tippnél hogyan érvényesül az esély.

A IV. nyerőosztályban (ami a 2 találat) a heti bruttó befizetés 47%-ának 35%-át azaz 16,45%-át osztják szét. Múlt héten 61966 db kéttalálat volt és egyenként 1820 Ft volt a nyeremény. Kéttalálatra tehát összesen (a kettő szorzatát) 112 778 120 Ft-ot fizetnek ki. Ez a befizetések 16,45%-a, így a befizetés 685 581 277 Ft volt. Egy mező ára 250 Ft, tehát számítás szerint 2 742 325 fogadás érkezett. Hogyan érvényesül az 1:44 esélyarány? Egész jól. 2 742 235-nek a 44-ed része 62326. És 61966 kéttalálatos volt.

A 3 találat 1:1231 esélye is egészen jól érvényesült. Számítás szerint ez 2229 találatot jelent és a nyereménylista szerint 2120 darab 3 találat volt.

- Tehát kis darabszámnál az esély sem nagyon érvényesül, nagy darabszámnál egész jól.

2016. dec. 24. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
24%

Hmmm, ez érdekes, pedig sokat foglalkoztam ilyen számításokkal, de ez konkrétan nem volt közte.


"A Szerencsejáték Zrt. játékszabályzata szerint 2 találatra az esély 1:44. Tehát olyan 42 alkalommal kellett volna 2 találatomnak lennie. Ezzel szemben csak 7-szer volt."


Olyan nincs ebben az esetben, hogy "kellett volna". Ha veszünk 1000 10000 100000 meg még több játékost egyre jobban közelíti azt az 1:44 arányú előfő fordulást ami igazából 246925:10987317, az előbbi csak kerekített érték. (Ezt nevezik a matematikusok majdnem biztos konvergenciának.)


"A válaszokban szereplő számítások alapján egy olyan lottónál, aminél 1-10-es számmező van, 3 számot lehet megjelölni és ennyit is húznak, 1 találatra az adódna, hogy 1,90476 kerekítve 2 tipp elegendő."


Ez hogy jött ki ez az 1,90476?

2016. dec. 25. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!