Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi az a nulla-kapcsoló?

Mi az a nulla-kapcsoló?

Figyelt kérdés
Villamosmérnöki jegyzetben találtam. A szövegkörnyezetből az derül ki, hogy nulla potenciálkülönbség esetén történik valami.

#hídkapcsolás #nulla-kapcsoló
2017. jan. 8. 00:19
 1/7 dellfil ***** válasza:
100%

Így, hogy "nulla-kapcsoló", még nem találkoztam a kifejezéssel, de úgy, hogy "nullátmenet kapcsoló" már igen.

Ez az eszköz lehetővé teszi, hogy a fogyasztó - a bekapcsolás után csak akkor kapcsolódjon a hálózatra, amikor a feszültség nulla értéken van. Mert ugye a váltakozó áramú feszültség a maximumok között időről-időre nulla értékeket is felvesz. Pl. a lakossági fogyasztói hálózati feszültség 50Hz színusz feszültség.

Az ilyen - csak a null értéknél bekapcsoló - eszköz megvalósítja az úgynevezett "lágyindítást" ami kíméli a bekapcsolódó berendezést. Nem alakulhat ki az indításkor túl nagy áram, ami sokszor tönkre is tehetné a cuccot. :D Itt van:

[link]


dellfil

2017. jan. 8. 02:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
A hídkapcsolások környékén említik tehát?
2017. jan. 8. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

2.-nak: Igen, hídkapcsolásoknál említették példaként.

1.-nek: Köszönöm szépen, ez lesz az! :)

2017. jan. 8. 12:35
 4/7 A kérdező kommentje:

2.-nak: A példát lehagytam: ismeretlen ellenállás értékének meghatározásához úgy, hogy két ismert ellenállást egy változtatható ellenállást és az ismeretlent kötöttük hídba. A változtatható ellenállást pedig addig tekertük, amíg a kimeneten nulla jelenik meg. Eddig teljesen tiszta is volt.

Ezután írták, hogy nulla-kapcsoló segítségével ezt könnyedén kijelezhetjük.

2017. jan. 8. 12:39
 5/7 anonim ***** válasza:
Ha nekem igen, akkor #1-nek nem. :)
2017. jan. 8. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Walter_Dornberger ***** válasza:

A wheatstone hídnál, amíg nincs kiegyenlítve a galvanométer tönkremenne. a kapcsoló a galvanométert söntöli, benyomott állapotban nyitott. a mérés során rövid ideig megnyomjuk a gombot, és a galvanométer valamerre kiütődik (ő nagyon pici áramot szeret, hosszú ideig nem folyhat át rajta áram, ezért kell a nulla kapcsoló)

amikor már majdnem ki van egyenlítve a híd, folyamatosan is be lehet nyomni a pontos kiegyenlítéshez.

2017. jan. 8. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Komolyabb szerkezetnél volt egy söntkapcsoló is.
2017. jan. 8. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!