Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért van az, hogy bizonyos...

Ccaninventor kérdése:

Miért van az, hogy bizonyos helyzetekben két permanens mágnes azonos pólusa nem csak taszítja, hanem vonzani is képes egymást?

Figyelt kérdés
Pl. egy ferrit- és egy neodínium

#Mezőerő
2017. márc. 16. 14:01
1 2 3
 1/25 Wadmalac ***** válasza:
86%
Ilyenről még nem hallottam. Azt viszont el tudom képzelni, hogy egy bazierős ritkaföldfém-mágnes megfordítja a gyengébb acélmágnes polaritását.
2017. márc. 16. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:

Nem csak arról van szó, hogy a mágnes formája (rúd, patkó, korong stb.) miatt általad >feltételezett< pólusok nem esnek egybe a valódi pólusokkal?

Úgy értel, ha látsz egy korong alakú mágnest, akkor feltételezed, hogy az egyik lap az egyik, a másik lap a másik pólus, de valójában lehet, hogy ezek valahogy szögben állnak.

2017. márc. 16. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 A kérdező kommentje:
Kipróbáltam két egyforma méretű rúdmágnessel . Az egyik ferro-, a másik neomágnes. Egy átlátszó csőben próbáltam ki amelyikbe passzosan fértek bele. Folyamatosan nyomtam őket össze majd 4-5mm távoságtól már összehúzta magát. Szétszedés után minden maradt a régi. Nem polarizálta át a neo a ferro-t.
2017. márc. 16. 16:52
 4/25 Wadmalac ***** válasza:

"Nem polarizálta át a neo a ferro-t."

Mármint permanensen nem.

De amíg össze voltak kötve, addig simán megtehette.


Amúgy iránytűvel le tudod ellenőrizni.

2017. márc. 17. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 A kérdező kommentje:

Írtam, hogy szétszedés után!

Egyébként egyértelmű, hogy a kísérletnél (5mm-nél kisebb távolságnál) valami történt. Na azt kérdezem, hogy mi?

2017. márc. 17. 10:02
 6/25 anonim ***** válasza:

Segítek értelmezni a #4-est:

"Mármint permanensen nem.

De amíg össze voltak kötve, addig simán megtehette. "


Azaz ÁTMENETILEG megfordította a gyengébb mágnes polaritását. Ezért lehetne minden normális a szétszedés után.


Egyébként én is erre tippelek.

2017. márc. 17. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 Wadmalac ***** válasza:

"Egyébként egyértelmű, hogy a kísérletnél (5mm-nél kisebb távolságnál) valami történt. Na azt kérdezem, hogy mi?"

Ezt írtam le. Mi nem tiszta?

2017. márc. 17. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 A kérdező kommentje:
Oksa ez mind rendben is van, csakhogy. Felmerült bennem a kérdés! A permanens mágnest úgy készítik, hogy megváltoztatják mágnesezni kívánt (pl. vas) szerkezetét mondjuk hevítéssel jókora erőtér kíséretében majd "befagyasztják". A kísérletemnél ez nem történt meg. Egyébként ugyan ez a hatás tapasztalható az elektromos erőtérnél (elektrét) csak ott maceránsabb bemutatni mert kicsi a kritikus távolság (ahonnan már vonzzák egymást az azonos töltésű anyagok).
2017. márc. 17. 11:27
 9/25 Wadmalac ***** válasza:

Igen, a maradó mágnesessé tétel egy ilyen összedugásnál több kell, hogy legyen. Éppen ezért valószínűleg csupán ideiglenes polarizálást sikerült elérni, az eredetivel ellentéteset, de ez nem maradt meg, csak a nagyobb erőtér hatása alatt.

Valamennyit azért biztosan rontott az acélmágnes permanens térerején, gondolom elég pontos méréssel kimutatható lenne.

2017. márc. 17. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 A kérdező kommentje:
Még a legideálisabb körülmények között tárolt mágnes is veszít az erejéből. Azért kíváncsi lennék egy a különböző pólusok erővonalat bemutató animációra ahogy a kísérlet alatt változik. De legalábbis egy magyarázatra ami ezt a jelenséget pontosan leírja.
2017. márc. 17. 19:51
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!