Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Használhatok-e nem bekötött,...

Használhatok-e nem bekötött, Graham-kondenzátort frakcionált desztilláláshoz?

Figyelt kérdés
Nem bekötött alatt azt értem hogy nem folyatok át rajta vizet és Vigreux kolonnaként funkcionálna.

2017. márc. 19. 17:16
 1/3 Walter_Dornberger ***** válasza:

A kérdésben szereplő kondenzátorról feltételezem, hogy egy külső víztérben lévő spirális csőről van szó.


igen, néhány feltétel teljesülése esetén, de én inkább a víz átfolyatását javaslom.


Fő feltétel, hogy: a belső üvegcső átmérőjének alkalmasnak kell lennie mind a folyadékfázis mind a gőzfázis ellenirányú áramoltatására, folyadékdugók nélkül. ha a menetemelkedés kicsi, ez nem tud teljesülni.


indokaim:


A kolonnán felflé áramló gőzfázis és a lefelé áramló reflux között ki tud alakulni a folyadék-gáz egyensúly és tényleg kolonnaként fog működni.

Azonban, amint növeljük a kolona terhelését, hűtés nélkül a kolonna fejhőmérséklete is növekedni fog, ez pedig az elválasztást rontja.

Azért kell hűteni a kolonnát (felülről lefelé!!!) hogy precízen be lehessen állítani az egyes szekciók hőmérsékletét, hőegyensúlyát. Ez természetes hűlésnél nem biztosított, mert a hőelvonás intenzitását nem lehet változtatni a kolonna terhelésétől függően.

Továbbá a terhelés növekedésekor a felfelé áramló gőzfázis áramlási sebessége nő, és elragadhatja a lefelé áramló folyadékcseppeket, ami folyadékdugók kialakulását okozza, ami elrontja a rektifikálást.

Vegyük észre, hogy a Vigreux kolonnában a kondenzátum túlnyomó részt függőlegesen lefelé folyik, csepeg, így a gőz nem tudja elragadni a cseppeket.

Ha a belső cső elég nagy átmérőjű a terheléshez képest, el tudom képzelni a működést.

2017. márc. 21. 05:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod!


És meg tudod mondani milyen hosszú egy ideális Vigreux- kolonna?

Tudom hogy ez változó, én víz-alkohol, víz-keton elegyek szétválasztására gondolok konkrétan. (200, 300, 400 és 500 mm hosszúak közül lehet válogatni, nyilván a hosszabbak drágábbak.)

2017. márc. 22. 01:10
 3/3 Walter_Dornberger ***** válasza:

Ezt a kívánt fejtermék összetétel határozza meg.


A magasabb kolonna nagyobb felületen hűl, a feje hidegebb lesz. ez az illékonyabb komponensben dúsabb fejterméket eredményez.

a hőcsere rontására szokták szigetelni a kolonnát alufóliával.


amint azt korább is írtam, a fejtermék összetétele a hűlési viszonyoktól függ, nagyobb terhelésnél, melegszik az oszlop, romlik az elválasztás.


ugyanígy változtat a reflux arány is, ezt a kolonna tetején sokféleképpen lehet szabályozni: kondenzáció utám a fejtermék elsosztásával, stb.


mivel a kolonnáról és a rektifikálás paramltereiről nem tudok semmit, csak elméletben tudom megmutatni a méretezési lehetőségeket:

Fonyó - Fábry: vegyipari műveletek kézikönyv, rektifikálás.


Vagy

Tapasztalat és kísérlet.


Ami szerencsés : a fejtermék hőmérsékletének mérése,

és a reflux arány változtatásának lehetőségt meg kell teremteni


( pl billegő üvegtest, rozsdamentes egymásba kapcsolt dróthurokra függesztve, a belsejében vasdarab, kivül elektromágnes. a billegő lemezre csepegő kondenzátum vagy a kifolyó tölcsér felé billen, ekkor kifolyik a termék, vagy a másik oldalra billentve a mágnessel visszacsepeg az oszlopba. (a BME -n ilyenen mértünk a rektifikáció mérést) A refluzarány az elektromágnesbe vezetett négyszögjel kitültési tényezőjével volt arányos.)

2017. márc. 22. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!