Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Lámpa hogyan fogyaszt kevesebbet?

Lámpa hogyan fogyaszt kevesebbet?

Figyelt kérdés

Van egy olyan mennyezetlámpám, amelyik 3 darab kis burában végződik. Mindegyikben van egy-egy 40 wattos halogénizzó. A villanykapcsoló olyan, hogy fokozatmentesen lehet szabályozni vele azt, hogy mennyi áramot kapjanak az izzók (központi injektoros :D).

Nos, a kérdés az, hogy melyik helyzetben fogyaszt kevesebbet a lámpám, ha a szoba ugyanazon megvilágítottsága mellett 1, 2, vagy 3 izzó működik, ad fényt?

(Nyilván a fényerő így az izzók számától függően részben behatárolódik, de ez most nem lényeges.)

Valamint csökken-e az izzó élettartama, ha több áramot kap, vagyis nagyobb fényt ad? (Úgy gondolom igen.)



2017. márc. 27. 02:10
 1/9 EagleHUN ***** válasza:

"ha a szoba ugyanazon megvilágítottsága mellett 1, 2, vagy 3 izzó működik, ad fényt?

(Nyilván a fényerő így az izzók számától függően részben behatárolódik,"


Ez egy ellentmondás!

Vagy arra vonatkozzon a kérdésed hogy ugyanakkora megvilágítás mellett 1, 2 vagy 3 izzót üzemeltetni hatékonyabb-e.(Nyilván úgy egyenként kevesebb fényt kell kibocsájtaniuk ha nem egyedül teszik ezt.)

Ennek megválaszolásához tudni kellene hogy az adott izzószál milyen anyagból készült és hogy milyen hőmérsékleten bocsájtja ki a legtöbb fényt!

(Tehát előfordulhat olyan szituáció hogy mondjuk ha 2db megy 66% -on akkor a leghatékonyabb a fénykibocsájtás szempontjából! Azaz az 1db 99%-on és a 3db 33%-on is többet fogyaszthat. Ez csak egy hasraütéses példa!)



Vagy változó megvilágítás mellett. De ez utóbbit rögtön meg is válaszolom, ha változhat a megvilágítás: kikapcsolt állapotban fogyaszt a legkevesebbet. :)


Ha viszont csak az izzók élettartamáról van szó természetesen a kisebb hőmérsékletű üzemelés a jobb, tehát ha mind 3 megy, viszont messze nem 100%-on!


Tedd fel pontosabban a kérdést!

2017. márc. 27. 06:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Minél magasabb hőmérsékleten izzik a szál, annál jobban bővül felfelé a spektrum, így az "elpazarolt" hősugárzáshoz képest arányában annál több látható fényt fog kibocsátani.

Élettartam ügyben fontos kérdés, hogy halogén-e. Ha igen, az alacsonyabb hőfokon működtetéstől elég hamar ki fog purcanni, mert lecsökken benne a halogén ciklus.

2017. márc. 27. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

"Ez egy ellentmondás!

Vagy arra vonatkozzon a kérdésed hogy ugyanakkora megvilágítás mellett 1, 2 vagy 3 izzót üzemeltetni hatékonyabb-e.(Nyilván úgy egyenként kevesebb fényt kell kibocsájtaniuk ha nem egyedül teszik ezt.) "


Nincs itt semmiféle ellentmondás. Nyilván, a kapcsolónak van egy minimum és egy maximum állása. A minimum álláson a három izzó háromszor annyi fényt ad mint egy izzó, tehát három izzó esetén nem tudok annyira félhomályt előállítani, mint egy izzó esetén. A maximumállásban meg egy izzó nem tud annyi fényt leadni, mint három izzó. Vagyis egy izzó esetén a kapcsoló maximum állása ad x megvilágítottsági szintet, három izzó esetén maximum kb. kétharmad állásig tekerhetem fel ha kapcsolót, mert már ebbe az állásban eléri azt a megvilágítottsági szintet, mint egy izzó esetében a maximumon. Erre értettem hogy részben be van határolva (és ezért is tettem hozzá, hogy ez nem lényeges dolog, ne ezzel foglalkozzunk).


#2 írtam is hogy halogénizzók vannak benne, ez tuti. Tehát akkor halogénizzónak "jót tesz", ha magasabb hőmérsékleten izzik?

Ismerem a halogénizzók működését, de úgy gondoltam, ha az olvadásponthoz közelebbi hőmérsékleten üzemeltetjük, akkor gyorsabban amortizálódik még úgy is, nem?

2017. márc. 27. 14:56
 4/9 kiitos ***** válasza:
100%

Izzó élettartam akkor a legnagyobb ha névleges feszültséget kapcsolunk rá. a régebbi halogén izzókat leszabályozva feketedett a búra belső fele, az újak már dimmelhetőek (állítólag).

Árammérővel tudod megmérni mikor nagyobb a fogyasztás. Inkább a színhőmérséklet változik jobban a leszabályozáskor.Nem olyan "fehér" a fény inkább sárgább.

2017. márc. 27. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Itt találsz karakterisztikákat, amiből ki lehet indulni.

[link]

2017. márc. 27. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Láttam a válaszokat egy kicsit el vannak bonyolítva.

1.)Ha egy db halogén lámpával eléred a kellő fényt akkor nyilván nagyobb a hatásfoka mint kettővel vagy hárommal.

Az izzószálas fényforrások hatásfoka rohamosan csökken ha az normál üzemi hőmérséklet alatt van hajtva.

2.) Természetesen. A nagyobb hőmérséklet nagyobb hatásfokot jelentene (6000 Kelvinig)amit a gyártók azért limitáltak hogy maradjon a megfelelő számú üzemóra

2017. márc. 27. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

#4 Igen, ez a sárgulás (vagyis szh változás) elég erőteljesen megfigyelhető :)


#5 Mindjárt visszatérek rá.


#6

"Az izzószálas fényforrások hatásfoka rohamosan csökken ha az normál üzemi hőmérséklet alatt van hajtva. "


Tehát ha mondjuk felére csökkentem a megvilágítottsági szintet, attól a fogyasztás mondjuk csak 25%-kal csökken, ez azt jelenti?

Ezek szerint érdemesebb lesz csak egyet bennhagyni. De legalább lesz két pót :D


#5

Ezek közül talán a legmagasabban lévő Bi-pin, az a legkövérebbik. De ez ilyen dizájnos kivitel, meg van csavarintva a bura hegye, és opálosra van fújva homokkal, szóval bele se látok. Egy ilyen kis műanyag fehér foglalat-szerűségben csücsül, mint egy szoknyában. Ez a szoknya van valahogy benne barna hengeres foglalatban, és ebbe csatlakozik bele a villanydrót.


Tehát elvileg ki lehet húzni az izzót a fehér foglalatából?

2017. márc. 28. 02:56
 8/9 anonim ***** válasza:

Link: [link]

" Így például az összes kisugárzott energiának 1700-C-on csupán kb. 1,0%-a, 2700Celsius fokon már kb. 9,3%-a és 3700 C fokon -on kb. 22,8%-a látható fény. "

2017. márc. 28. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
A halogén izzóknál a búrának el kell érnie a 250 Celsius fokot különben a halogén ciklus leáll és az izzó hamarabb tönkremegy. Ez azt jelenti hogy a teljes fényerőnél egy kicsit kisebbet nem érdemes választani mert itt a wolfram szál párolgása még jelentős lehet de a halogén ciklus már leállhat.
2017. márc. 28. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!