Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan kell fejben kiszámolni...

Hogyan kell fejben kiszámolni többjegyű szorzást és osztást? Pl.325*478 vagy 761/213?

Figyelt kérdés

2017. ápr. 15. 20:05
 1/3 anonim ***** válasza:

Ahogy neked jól esik, sok metódus van. Ami biztos, jó memória kell hozzá. A legegyszerűbb az a módszer, amit az ember kb. 8 éves korában megtanul: 325*478 az annyi mint 478*3*100 + 478*2*10 + 478*8 Ez a 3 művelet fejben is elvégezhető, az eredményeiket meg kell jegyezni, majd összeadni. Átlag ésszel nagyon nehezen végezhető el, én mikor gyakoroltam a fejben számolást kb. 3 nap múlva fel is adtam, nem tudtam megjegyezni az eredményeket.

Persze vannak olyan számok, amivel könnyű osztani/szorozni, pl. 9 vagy 11.

Van nem is egy könyv, ami fejszámolási módszereket ismertet, ha érdekel olvass el egy párat.

2017. ápr. 15. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Jó rövidtávú memória kell hozzá.

Ez valakinek vagy van vagy nincs, fejleszteni csak nagyon korlátozottan lehet.


De vannak ilyen fejszámolás trükkök, amik bizonyos esetekben egyszerűsítik az elvégzendő műveleteket, vagy emberi aggyal könnyeben megjegyezhetővé teszi azokat.

Itt olvashatsz párat: [link]

2017. ápr. 15. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
75%

Az előttem szólókkal kevéssé vagy csak részben értek egyet. Szerintem gyakorlással igenis lehet előrehaladni e téren, főleg abból a tényből is kiindulva hogy egy idő után reflexszerűvé válik -mintahogyan a szorzótábla kisgyerekeknek tanítva (és tekintsük el attól hogy ez mennyire hatékony nevelési forma)-.


Pl.: az első hozzászólóval abban nem értek egyet, hogy a legegyszerűbb forma az lenne amit megtanítottak, egyrészt órási számokat kapunk így, és nehezebb megjegyezni. A szorzás elvégzésére ennél sokkal egyszerűbb és átláthatóbb formák is léteznek én például az alábbit dolgoztam ki -itt megemlíteném, hogy sajnos nem sokféleképpen tanítják meg ezt kisgyerekeknek kritikus életintervallumokban-


Tekintsük a példádat, egy példán keresztül egyszerűbb elmagyarázni. 325·478


Először is értelemszerűen mikor az eredményt akarjuk megkapni célszerű az "egyes" helyértékű számjegyektől egyre feljebb a tízes / százas / ezres felé haladni mivel így könnyebben eltudjuk kerülni hogy a számolás során fejben cipeljük tovább a tizedesjegyugrásokat.


Szóval először is kapjuk meg az egyes helyértékű számjegyet: 8*5 = 40, vagyis az utolsó számjegy 0 lesz és számolnunk kell azzal hogy 4 tizedesjegyet ugrik a 10-es helyértékjegy.


A 10-es helyértékű jegy: 2*8 + 7*5 + 4 = 55 --> 5 lesz a tizedesjegy értéke, 5-öt ugrik a százasok helyértéke.


100-as helyértékű jegynél viszont már figyelni kell, mert ez több szorzatból fog állni, tekintve hogy összeszorozzuk a két tényezőből a 2 tízes helyértékű jegyeket meg az 1-est a 100-assal 100-ast az 1-sel:


3*8 + 5*4 + 2*7 + 5 = 63 --> százas helyértékjegy 3


Ezres helyérték ugyanígy: 1000-est 100-at 10-el 10-et 100-al + az ugrás:


3*7 + 4*2 + 5 = 35


Tízezres helyérték: 100-at 100-al + ugrás:


3*4 + 3 = 15


És már csak annyi a dolgunk hogy összerakjuk a legelejéről --> 15 5 3 5 0 = 155350


Persze ez most leírva borzasztónak tűnik, de fejben minden sokkal letisztultabb. Mellesleg a maradéktagokat számontarthatod az ujjaidon még az elején, meg gyakran nem utoljára érdemes hozzáadni hanem útközben (Pl 2*8-nál 4 volt a maradék ami együtt pont 20 ahhoz már egyszerű hozzáadni a 7*5-öt ami 35 így lesz 55)


Én ezt még gimnázium utolsó egy-két évében gyakorolgattam éjszakánként ha nem tudtam aludni, és egész gyorsan ment.

2017. ápr. 16. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!