Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Nem értem: hogyan működhet az...

Nem értem: hogyan működhet az iránytűs helymeghatározás, ha a mágneses pólus 10-20°-kal is eltér a földrajzitól?

Figyelt kérdés
[link]

2017. ápr. 30. 00:52
 1/5 anonim ***** válasza:
Wikin fent van a koordinátája, nyosd meg google earthben majd kicsinyíts addig , hogy a mágneses pólus és Magyarország is látszódjon. Akkora távolságból és ilyen helyen ahol bőven akad a navigáció korrigálására alkalmas tereppont nem lényeges az eltérés.
2017. ápr. 30. 03:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Sőt még helyi mágneses anomáliák is jelentősen bezavarják az iránytűt (pl vasérc telep,) Ezért azokon a térképeken ahol az iránytűs navigáció fontos, ilyen a tengeri hajózási térkép, rendre bejelölik az adott helyen többek közt a mágneses eltérés mértékét. Ha ez nem így lenne, akkor az iránytűvel navigáló hajó képtelen lenne egyenes vonalban haladni, mert követné az aktuális eltérés vektorát. [link]
2017. ápr. 30. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Arra gondoltam, hogy pl. a 17-19. században egy hajó az Atlanti-óceánban, Írországtól pár 100 km-re ilyen szögeltérést tapasztalhat:

[link]

...ami a konkrét koordinátától, és az évszámtól (a mágneses pólus aktuális helyzetétől) is függ.

2017. ápr. 30. 12:06
 4/5 anonim ***** válasza:
Nem tapasztalt szögeltérést, mivel a térkép is a hibás navigációs értékek alapján készült. Abban az időben a távolságokat is csak becsülni tudták a hajó sebességéből, és a megtett időből. A sebességmérés úgy működött, hogy egy kötélre egyenlő távolságokra csomókat kötöttek, leengedték a vízbe, és a hajó sebességétől függően "felúsztak" a csomók a vízben. Innen ered a "csomó" sebességmérték a hajózásban. Gondolhatod abban az időben milyen pontosak voltak a térképek. A pontosságon még ilyen kezdetleges módszerek esetén is nagyot javított, hogy minden hajónak mérni kellett a sebességet, és átlagolták az eredményeket a korábbi mérésekkel. Amikor már századszor tették meg ugyan azt az utat, már elég pontosan megtudták határozni egy sziget helyét. Abban az időben egy tengeri hatalom legféltettebb kincsei közé tartozott a hajózási térkép, mivel egy riválisnál pontosabb térkép előnyt jelentett. Valamikor a XIX. században, amikor már elég pontos térképeket készítettek, és a műszerek is fejlettek voltak, vették észre, hogy az iránytű É-i állása nem mutat a földrajzi É-i irányba, és az eltérés sem egyenletes. Amit küldtem térképet, azon látszik a hosszúsági fokon pirossal bekarikázva, hogy mennyi az adott mágneses elhajlás az É-i irányhoz képest az adott hosszúsági fokon.
2017. ápr. 30. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Hozzá tenném még, hogy a tengerészek régebben (is) a csillagok alapján navigáltak, és az alapján határozták meg a helyzetüket.
2017. ápr. 30. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!