Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Létezik olyan elnevezés egy...

Létezik olyan elnevezés egy dallam leírására, hogy A-fríg? (pl. A-moll jobban hangzana, de népdaloknál nem csak dúr-moll van)

Figyelt kérdés
Olyan dallam elnevezésére érteném, ami A hangon kezdődik, és szolmizálva mi-vel végződik.
2017. máj. 21. 14:06
 1/8 Mojjo ***** válasza:
100%
Dallam leírására? Arra ugyan nem, de szerintem te olyan hangnemre gondoltál, ami az A-fríg diatonikus sor hangjait használja. Tehát mivel mí-vel kezdünk és mí az A, értelemszerűen A, Aisz, C, D, E, F és G. Miért ne létezne? :)
2017. máj. 21. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Mojjo ***** válasza:
100%

Szemléletesen:

[link]

2017. máj. 21. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Igen, "dallam leírására" mint jellemzésére gondoltam.

2017. máj. 21. 15:11
 4/8 Mojjo ***** válasza:

Egyébként ez a hangnem az F-dúr. Annyi a trükk, hogy a skálát a harmadik fokon kezdjük.


Zeneértők esetleg kijavíthatnak, hogy az az Aisz ott az első hozzászólásomban B. Azaz fél hanggal leszállított H, angolszász területeken Bb. Ez kiegyenlített hangolásnál mindegy, ott az Aisz egyenlő a B-vel, de más hangolásokra ez nem lesz igaz. Szóval ebben javítanám magamat :)

2017. máj. 21. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Fríget leginkábbis csak mint elméleti hangsort ismerem, valós zenét soha nem hallottam - vagy nem azonosítottam, de valami egészen "hamis"/beteg dolog lehet. Ami működik a dúr és a (ión) moll mellett, az a dór moll (nagyon ismert példa: Take on me) és a mixolid (példát hirtelen erre se tudnék, de működik, kád mézbe nyomott fejű, ultradúr hangzása van). És nem, egy hangsort nem a kezdő vagy az utolsó hang foka határoz meg, hanem a szubjektív alaphang-érzet.
2017. máj. 21. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Mojjo ***** válasza:

"És nem, egy hangsort nem a kezdő vagy az utolsó hang foka határoz meg, hanem a szubjektív alaphang-érzet."


Mondjuk hogy döntöd el, hogy egy darab most F-dúr, vagy D-mol hangnemben íródott? Előjegyzés ugyanaz, hangok ugyanazok. Ezek szerint nincs objektív szempont, csak amit érzünk? :D Ugyanmár... és ha Jóska szubjektíven mást érez, amit én?

2017. máj. 21. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

"és ha Jóska szubjektíven mást érez, amit én?" - ez olyan, mint ha azt kérdeznéd, hogy mi van, ha valakinek a diaton skála hamis, és inkább a 6 nagyszekundos skála tetszik neki? Ilyen nincs, az agyunk azért ilyen szempontból egyformán működik.

Egyébként VAN olyan zene, amiről nem tudod megmondani, hogy dúrban vagy mollban van. Konkrét példát is tudnék írni, de a jóégnek nem jut eszembe. Ha beugrik, beírom.

2017. máj. 22. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Köszi az idevonatkozó kommenteket.

Érdekes hogy F-dúrral azonos. Akkor ez nem jelzi, hogy fríg a dal.


Sok népdal frígben van! pl. Összegyűltek, összegyűltek az újfalvi lányok...

2017. máj. 24. 16:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!