Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan tudom kiszámolni, hogy...

Hogyan tudom kiszámolni, hogy x mennyiségű víz, x idön belül, x hőmérsékleten hány fokos lesz?

Figyelt kérdés

Példaként legyen.

6 liter

20 perc

34 celsius



2017. jún. 4. 15:20
 1/5 anonim ***** válasza:
82%

Ennyiből nem lehet megmondani.

Függ attól is, hogy hány fokos volt kezdetben, illetve hogy milyen gyorsan hűl (ez meg attól függ, hogy milyen anyagú és alakú edényben van, stb.)


Amúgy Newton lehűlési törvényét nézd át, szerintem az kell neked.

2017. jún. 4. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
43%

Ha rajtam múlna, én mérés oldalról állnék neki. Vennék mondjuk egy edényt, 1 liter vízzel. Lemérném mennyi a kezdő hőmérséklet.

Feltenném a tűzhelyre, és egyenletes kevergetés mellett lemérném a víz hőmérsékletét, mondjuk fél percenként, és feljegyezném.

Célszerű lenne excel-táblázatba bevinni az adatokat.

Ezt forrásig lehetne csinálni.

Mivel egy liter víz kb. 6-9 perc alatt forr fel, így 12-18 mérési pontunk lenne, amit első közelítésnek elfogadhatunk.

Illesztünk rá görbét, (excelben trendvonal, érdemes exponenciálisat választani) és máris adott egy hőmérséklet-idő képletünk.


A következő lépés elvégezni a mérést mondjuk még 2 és 3 liter vízzel.


Feltételezhetően a tömeg lineáris függvényeként alakul adott pontbeli hőmérséklet.


Tehát ha mondjuk 1 liter víz 8 perc alatt forrt fel, akkor két liter konst*8 perc alatt.


A konstans értéke az edény veszteségi tényezőitől függ. (hőkapacitás). Értéke kb. 0,8 és 1,2 között lesz.

2017. jún. 4. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


A lehűlési törvény nekem nem jó, mert én pont fordítva akarom. Vagyis, hogy mekkora lesz a hőmérséklete x idő elteltével.


A mérést kipróbálom én is majd itthon a gáztűzhelyen. :)

2017. jún. 4. 18:55
 4/5 anonim ***** válasza:

Kicsit tisztázd, hogy mit akarsz.

Van valami hőforrás (pl. tűzhely), vagy csak mondjuk a hideg víz van egy meleg szobában és melegszik?

Utóbbi esetben alkalmazható a lehűlési tv.

2017. jún. 4. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 dq ***** válasza:
x^3
2017. jún. 9. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!