Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan keletkezett a világűr?...

Hogyan keletkezett a világűr? Tényleg a keletkezésekor keletkezett az idő és a tér is?

Figyelt kérdés
Úgy hallottam, hogy a világűr keletkezésével, azaz az ősrobbanással keletkezett az a tér és idő, amiben élünk. Azaz előtte sem tér, sem idő nem volt. Ha tévedek, javítsatok ki. Azt is hallottam, hogy teljesen üres nem lehet semmi. mert mindenhol jelennek meg részecskék, teljesen véletlenszerűen. Tehát a "semmi", mégsem csupán "semmi", hanem eltűnő és megjelenő részecskék, esetleg részecskepárok végtelen mennyisége (jó, nem végtelen, csak nagyon-nagyon sok). Tehát a mi világunkban, azaz inkább világegyetemünkben, amikor teljes vákuum lenne, és elméletileg egy részecske sem lenne ott, akkor sem lenne üres az a térrész. Hiszen rengeteg részecske jelenne meg. Sőt, még egy-egy molekulán belüli elméletileg üres tér sem üres, hiszen ott is jelennek meg részecskék. Oké, de ez a mi világunkban van. Ahol van egy nagyon fontos dolog: A tér! Így hát, ha van tér, akkor van "hely", ahol megjelenhetnek a részecskék. És ha nincs benne egy atom sem, és egy elektron sem, és egy foton sem, azaz látszólag üresnek tűnik, és látszólag teljes vákuumnak tűnik, akkor sem üres, mert tele van meg-meg jelenő és eltűnő részecskékkel. De ahol nincs tér, azaz, ahol nincs hely, hogy bármi is megjelenjen, ott hogyan jelenhet meg valami? Hiszen ahol nincs tér, az nem létezik. Ha van egymástól 10 centire egy-egy tárgy, és azt mondom, hogy a közötte lévő 100 méteren áll egy ember, akkor azt mondom, hogy lehet, csak éppen a száz méter nincs ott a 10 centi között. Nulla a kiterjedése, ergo az abban lévő tárgyak minimum, hogy egyazon pontban kell hogy legyenek, egymásban, minden egymásban, azonkívül a sűrűség végtelen, hiszen nullában tömörül minden, továbbmenve pedig ne felejtsük,hogy nem végtelenül kicsi dologról van szó, hanem konkrétan nem létező, "nulla" dologról. Nem létező, azaz térrel és idővel nem rendelkező helyen nem tudnak megjelenni részecskék. Ugyancsak, ha tér lenne is, ha nincs idő, akkor megint csak nem tud megjelenni és eltűnni egy részecske, hiszen a részecske megjelenése és eltűnése időhöz kötött, idő telik el, ami meg egyszerűen nincs. Tehát semmilyen folyamat idő nélkül nem is játszódhat le. Ez esetben, ha tényleg nem volt sem idő, sem tér, az ősrobbanás előtt, akkor ott részecskék sem jelenhettek meg. Illetve lehet, hogy tényleg nem volt semmi, azaz még tér sem volt és idő sem, de akkor meg a semmi közepén (a nemlétező semmiben, hiszen nem az üres térről beszélünk, hanem a még annál is kevesebbről, ahol még tér és idő sincs), ebben a semmiben, hogyan keletkezhetett trilliárd * trilliárd * trilliárd tonna anyag, és vele együtt fénysebességnél, sőt, annál is gyorsabban táguló tér, és adott fizikai törvényszerűségek, amelyek megszabják annak a működését, ami előtte még nem is létezett?
2017. jún. 17. 10:55
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
100%
Ez az, amire a tudomány keresi, a vallás meg kinyilatkoztatja a maga válaszait.
2017. jún. 17. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
100%
Rengeteg tudományos film van fent a jutubon erről. Javaslom a megtekintésüket!
2017. jún. 17. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
3%
A Bibliában ezt már 2000 évvel ezelőtt leírták.
2017. jún. 17. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 A kérdező kommentje:
Az a baj, hogy mindegyik tudományosan kigondolt ötletet is megcáfolták. Egyik sem biztos. Megmondják, hogy "akár ez is lehetett". Aztán megcáfolják 20 másik ellenérvvel. Csak két dolog lehetséges. Vagy magától jött létre tér és idő hatalmas anyagmennyiséggel, és uralkodó törvényszerűségekkel, vagy nem.
2017. jún. 17. 18:01
 5/19 anonim ***** válasza:
100%

"Az a baj, hogy mindegyik tudományosan kigondolt ötletet is megcáfolták"

Ki és hogyan cáfolta az ősrobbanást?

2017. jún. 17. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:
Nem az ősrobbanást, hanem hogy mi indította el, hogy mi is volt valójában. Miért te tudod? Tudod, hogy tér és idő hogyan keletkezhetett? vagy már az ősrobbanás előtt is volt tér és idő? Vagy az egy egészen más idő volt, itt meg nálunk , a mi világegyetemünkben megint más az idő? Vagy, ahol a világegyetemünk keletkezett, ott mások voltak a törvényszerűségek? Vagy nem volt semmi, még üres tér sem, még a tökéletes vákuum sem, csak maga volt a tökéletes semmi, és abban csak úgy spontán tér és idő jelent meg, hatalmas mennyiségű anyaggal, és adott tulajdonságokkal?
2017. jún. 17. 18:13
 7/19 anonim ***** válasza:

Ez egy olyan kérdés, amit az ember soha nem fog tudni/rájönni, mert nem olyan egyszerű az egész. Úgy értem, hogy az általunk érzékelt világ nem áll meg a három dimenziónál, hanem ettől (sokkal) több (térbeli) dimenzió van. No de valójában nincs olyan, hogy tér, hanem tér-idő van. Így több idő dimenzió is van.

Mindjárt kifejtem a véleményem.

Ugye úgy tudjuk, vagyis jobban mondva, a tudomány azt állítja, hogy 13 milliárd éve történt az ősrobbanás, akkor keletkezett a tér-idő, ami egyébként azóta is tágul. Szóval elvileg az ősrobbanás még most is tart. Ugye a kérdés az, ami gondolom téged is foglalkoztat, hogy mi volt előtte? Mi volt az ősrobbanás előtt? Illetve, hogy azt mi indította el. Tisztán semmi olyan nem létezik (szerintem). Hiába nem tudunk elképzelni egy tér és idő nélküli világot (így nem feltételezhetjük, hogy nem létezhet) de logikusan belegondolva egyszerűen nem létezhet. Mert tegyük fel, tényleg megtörtént az ősrobbanás. Ez a rengeteg anyag, ami körülvesz, amiből vagyunk az ősrobbanással keletkezett (a tér-idővel együtt). De a gond az, hogy ennek a sok anyagnak valahonnan indulnia kellett. Az ősrobbanás előtt akkor is kellett valami "időnek" lennie ahoz, felgyülemleni a kellő anyagmennyiségnek, hogy elég legyen egy Univerzum kialakításához. Tehát végülis valamilyen időnek akkor kellett lennie, de nem az általunk érzékelt tér idő és valóság. Feltételezzük, több dimenzió van, így egy másik dimenzióban lehetett annyi idő (és hely, és anyag) hogy a mi világunk kialakuljon. Több tudományos álláspont is állítja, hogy nem három dimenzió van. Valamint ott a multiverzum elmélete. Az ősrobbanás meg a saját univerzumunk keletkezését magyarázza, nem az egész multiverzumét. Így egy másik dimenzióban kialakulhatott annyi anyag, hogy a mi valóságunk kialakuljon. Tehát az egyik elméletem az, hogy egy másik dimenzióban, ami korábban jött létre, abban keletkezett az ősrobbanás (a sok anyagtól). De mivel abban a világban már volt egy világegyetem, ezért abban nem keletkezhet új, tehát nyílt egy másik párhuzamos világ, és ott keletkezett az ősrobbanás.

A másik elméletem/véleményem az, hogy valójában nem is volt ősrobbanás. Soha nem volt kezdet, a tér-idő egy olyan húr, ami önmagában végződik. Ha a Földön elindulsz egyenesen, bármi féle irányváltás nélkül mész, előbb-utóbb visszajössz oda, ahonnan elindultál. A térben (és időben) elindulsz "egyenesen" vissza fogsz jutni, oda, ahonnan elindultál. Tehát, ha az idő önmagából indul és végződik, akkor soha nem is "született" meg, mert nem volt rá szügség. Ezzel csak az a gond, hogy a világegyetem most is tágul. Ha visszafele "nézzük" akkor mind egy pontba mutat, ezért is feltételezik, hogy volt ősrobbanás.

De ettől függetlenül, ha összekapcsolom a két elméletem, azt kapom, hogy egy magasabb (tér és időbeli) dimenzióból "indult" az ősrobbanás, ami létrehozta a mi világunkat. A magasabb dimenziók meg húrok, amik önmagukból imdulnak és végződnek, így a saját maguk létezéséhez nem kellett másik ősrobbanás.

De ezt soha senki nem fogja érteni, még akkor sem, ha igaz amit írtam, mert három dimenziós lények vagyunk. Nem tudjuk elképzelni. Előre fele nem vagyunk kompatibilisek, csak visszafele. A 2D-t pl jól átlátjuk, és bele tudjuk magunkat képzelni. Ha 2D-s lények lennénk, nem tudnánk a 3D létezéséről és nem tudnánk elképzelni, ha feltételeznénk, hogy létezik.

.

Még mielőtt valaki lehurrog, ez a saját véleményem. Nem tudományos tényeket írtam.

Mivel ezek a dolgok csak elmélet, így jogom van nekem mindenféle tudományos álláspont mellett a sajátomat formálni.

2017. jún. 18. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:

"már az ősrobbanás előtt is volt tér és idő? Vagy az egy egészen más idő volt, itt meg nálunk , a mi világegyetemünkben megint más az idő? Vagy, ahol a világegyetemünk keletkezett, ott mások voltak a törvényszerűségek? Vagy nem volt semmi, még üres tér sem, még a tökéletes vákuum sem, csak maga volt a tökéletes semmi, és abban csak úgy spontán tér és idő jelent meg, hatalmas mennyiségű anyaggal, és adott tulajdonságokkal?"

Igen, kérdező, ezekből valamelyik lehetett.

Sajnos egyelőre MÉG nem tudjuk megmondani, hogy melyik volt.

Dávid Gyula előadásait nézd meg a mcse-n, ott beszél ezekről - de sajnos ezek egyelőre csak ötletek, és még jó ideig azok is maradnak.

Mindenesetre fölvet jó pár érdekes dolgot.

2017. jún. 18. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 A kérdező kommentje:
#7 Ha a Mi világegyetemünk egy másik világegyetemben belül született volna meg, akkor felvetül a kérdés, hogy az a világegyetem hogyan keletkezett? Érted, tehát ha világegyetem van világegyetemben, akkor a fő-fő világegyetem hogyan keletkezett? Vagy az is egy világegyetemben van? És az első leg és legelső világegyetem? Az már biztos, hogy nincs világegyetemben. Sőt, az is lehet, hogy nem is volt ősrobbanás. Ha a Föld a kiindulópnt, akkor bármerre is nézünk a távcsővel, úgy tűnik, mintha a világűr bármely távoli pontja ugyanolyan gyorsan távolodna. Azaz mintha csak a Föld lenne a kiindulás középpontja. Mivel nyilván nem a Föld az, ezért akár az is lehet, hogy nem volt ősrobbanás, csak "összevissza" haladó galaxisok, és csupán azért látjuk a távoli dolgokat távolodni, mert hatalmas távolság elteltével a fény úgy torzul a téridő miatt (vagy akármi más miatt, akár egy sajátos tulajdonsága miatt), hogy vöröseltolódást szenved, mintha csak távolodna az objektum. Nyilván ha a közeledéséből az adott objektum máshogy tolja el a fényének hullámhosszát, akkor ez változik. Vagy akár az is lehet, hogy mindig is volt tér és idő. És az űr végtelen. És ebben történt az ősrobbanás, sőt, akár több ősrobbanás is történhetett ugyanabban a hatalmas világegyetemben. Gondoljunk bele, ha minden anyag egy pontba sűrűsödne, attól még nem menne össze a térdimenzió. És ha felrobbanna egy szupertömör fekete lyuk, akkor sem keletkezne egy komplett világegyetem, pedig némelyik egy kisebb galaxis tömegével ér fel. Sőt, tovább megyek, simán lehet, hogy tényleg nem létezett semmi. Nem volt semmi. Még idő sem és tér sem. Az is lehet, hogy így volt. Ez esetben, hogy megjelenjen valami a komplett, tökéletes, tér és idő nélküli semmiben, teremts kell. Mert hogy a tökéletes vákuum közepén részecskék jelennek meg pusztán véletlenül, az oké. De hogy tér és idő nélküli, nemlétező világban trilliárd * trilliárd * trilliárd tonna anyag megjelenjen, törvényszerűségekkel együtt, és valahonnan "előjöjjön" a tér a semmiből, és megkezdődjön az idő, ahhoz teremtés kellett. Tehát ha kiderülne, hogy nem volt semmi, még vákuum sem, csak maga a tökéletes nemlétező, tér és idő nélküli semmi, akkor abból következik, hogy teremtésre volt szükség, hogy most legyen valami.
2017. jún. 19. 01:01
 10/19 A kérdező kommentje:
De ha a tér és idő egy húr, ami önmagában képződik, akkor is, hogyan keletkezett? Vagy mindig is volt? Vagy egyetlen egy hatalmas végtelen űr van, ahol sok-sok ősrobbanás történik, csak olyan távolságban vannak egymástól, hogy talán soha össze sem érnek? És ez egy állandó, örökkévaló űr? És mindig is voltak benne ősrobbanások? ha belegondolunk, a látható világegyetemünk ha egy 1 km átmérőjűgömb, akkor a benne lévő galaxisok 1-2 mm-esek. Ez pedig azt jelenti, hogy nem is olyan kicsik benne. És nincsenek is olyan távol egymástól. hiszen ha belegondolsz, a legközelebbi galaxis majdnem akkora, mint a legközelebbi csillag (a Nap), tehát ez még egy kezdeti világegyetem lehet a maga 13,7 milliárd évével. És lehet, ha mégjobban eltávolodnak egymástól a galaxisok, idővel 100-200 milliárd év múlva, találkoznak majd egy másik ősrobbanás galaxisaival. És így végül újból tömörödni fognak. a galaxisok, némely fekete lyukak hatalmasra nőnek, akár galaxis méretűre (a horizontja,ahonnét nem jön ki fény), és végül annyi anyagot ősszeszed, hogy ismét keletkezik egy komplett ősrobbanás, mert mondjuk ha már Planck-méretűre zsugorodik a fekete lyuk, és kisebb más nem lehet, akkor hirtelen felrobban. De az is lehet, hogy ez csak mind bonyolítás, és ami van, annak valamikor el kellett kezdődnie. És akkor volt eleje az egésznek. És akkor megint ott vagyunk, hogy mi volt előtte, nyilván a semmi. És akkor megint valakinek teremtenie kellett az egészet. Valakinek, aki időn és téren belül áll. Mert vagy a világegyetemet látjuk el isteni tulajdonságokkal, vagy Istent. Hogy vagy mindig is volt világegyetem, és mindig is lesz, és saját maga olyan törvényekkel rendelkezik, ami élőlényeket és objektumokat teremt, vagy pedig Istent látjuk el ilyen képességekkel.
2017. jún. 19. 01:12
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!