Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan állapították meg, hogy...

Hogyan állapították meg, hogy a világűr közel 94 milliárd fényév átmérőjű?

Figyelt kérdés

NEM a pontos számításokra vagyok kíváncsi!


Csupán a megállapítás menete érdekelne. Pl. én most leírok egy "menetet", és ha szerintetek helyes, akkor oké. De ha nem helyes, akkor kérlek javítsátok ki.


A tudósok:

- Kiválasztanak egy csillagot (vagy akár/inkább galaxist), és megállapítják, hogy milyen messze van a Földtől, és hogy milyen gyorsan távolodik.

- Kiválasztanak egy másikat, ami kb. 2x olyan messze van tőlünk. Annak is megmérik a távolodási sebességét. Majd így, sok-sok (galaxis?) távolodási sebességét megmérik, és ha exponenciális távolodást mutatnak, akkor tényleg egyre gyorsabban tágul.

- Végül megnézik, a lehető legtávolabbi galaxisok sebességét. Mivel tudják a legközelebbi és a legtávolabbi galaxis sebességét, ebből megállapítható az exponenciális függvény, amit differenciálegyenletek megoldásával ki is lehet számolni, és ha tudjuk a világegyetem korát, akkor végül megkapjuk, hogy azóta mekkorára kellett kitágulnia (ami kb. 94 milliárd fényév).


Nos helyes? Esetleg kihagytam valami lényegeset?


Illetve ha már ennél a témánál vagyunk, meg szeretném még kérdezni, hogy hogyan állapítják meg, hogy egy csillag/galaxis milyen távol van a Földtől? A tőle érkező sugárzás csak azt mutatja, hogy milyen gyorsan közeledik vagy távolodik. A távolságát nem adja meg. Akkor mégis hogyan állapították meg? Pl. ha ti mondjuk nem tudnátok a


Szíriusz távolságát pl. ti hogyan állapítanátok meg, ha csillagászok lennétek, és még senki sem ismerné a távolságát? és a Nap meg a Hold távolságát? Köszönöm a válaszokat!


2016. márc. 30. 12:07
 1/6 A kérdező kommentje:
AZ utolsó bekezdés kicsit elcsúszott, bocsánat.
2016. márc. 30. 12:09
 2/6 anonim ***** válasza:

sehogy.

ez a látható univerzum mérete.

két dologból tevődik össze:

1. az ősrobbanás óta eltelt idő alatt a fény által megtehető maximális távolság

2. a legtávolabbi forrás az ősrobbanás óta megtett útja a tágulás miatt.


ebből a kettőből jön, hogy a legtávolabbi dolog, amit most látunk, az kb. 47 millió fényévre van most tőlünk (bár kb. 13,8 millió évvel ezelőtti képét látjuk). ez ügye sugár, annak kétszerese az átmérő 94 milliárd fényév.


de ennek semmi köze az univerzum méretéhez.

2016. márc. 30. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

"sehogy."


Mit sehogy? Sehogy nem állapították meg? Valahogyan mégis megtudták, ha csak nem úgy születtek, hogy már alapból tudták.


"ez a látható univerzum mérete."


Nem, a látható univerzum mérete sokkal kisebb, kb. az 1/3-a a jelenlegi univerzum méretnének (ami kb. 94 milliárd fényév).


"két dologból tevődik össze:

1. az ősrobbanás óta eltelt idő alatt a fény által megtehető maximális távolság"


Ami 13,7 milliárd fényév.


"2. a legtávolabbi forrás az ősrobbanás óta megtett útja a tágulás miatt."


Ja, csakhogy nem látjuk a legtávolabbi forrást, ugyanis még nem ér el ide a fénye.


"ebből a kettőből jön, hogy a legtávolabbi dolog, amit most látunk, az kb. 47 millió fényévre van most tőlünk"


És ebből a kettőből hogyan következik?


"de ennek semmi köze az univerzum méretéhez."


Érdekes. Ekkorára tágult ki az univerzum. De mégsem ekkora a mérete. Most akkor valójában mekkora? Mert ha 94 milliárd fényév átmérőjűre tágult, akkor nyilván akkora a mérete. Ha pedig nem akkora, akkor nyilván nem 94 milliárd fényév átmérőjűre tágult.

2016. márc. 30. 18:58
 4/6 anonim ***** válasza:

[link]

itt le van írva minden


a szíriusz, meg a többi közeli csillag távolságát parallaxisméréssel, a távolabbiakat "kozmikus gyertyákkal" mérték


a megfigyelhető univerzum méretét meg meg az inflációs időszakból meg az azutáni időkből mérték, tehát ennél csak nagyobb lehet, de hogy mennyivel azt nem lehet megállapítani

2016. márc. 31. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

ismétlem, sehogy. nem tudjuk mekkora valójában az univerzum.

amire van saccolás, az a látható univerzum. 91-94 milliárd fényév átmérőjű attól függően, hogy ki és hogyan számolja.


hogy jön ez ki:

visszafelé számolva az univerzum 13,799 milliárd éves 20 millió év pontossággal.

a keletkezését követően kb. 300.000 év után vált annyira "híggá", hogy a fény képes volt átjutni rajta. ami akkor keletkezett fény, máig is észlelhető, csak a tágulás miatt jelentős vöröseltolódáson esett át és most úgy hívják kozmikus háttársugárzás. ekkor az univerzum legalább 13,8 milliárd fényév nagyságú, hiszen látjuk ezt a fényt. a vöröseltolódásából meg ki lehet számolni, hogy mekkora sebességgel tágult. plusz meg tudjuk mérni, hogy az univerzum többi része mennyi tágul (tágult, hiszen, ha messzire nézünk, akkor a múltba is nézünk)

ebből ki lehet számolni, hogy az a pont, ahonnan a jelenleg észlelt háttérsugárzás kiindult, MOST olyan 45-47 milliárd fényévnyire lehet tőlünk.

ebből jön, hogy a látható univerzum mérete 91-94 milliárd fényév.

de ez nem az univerzum tényleges mérete. tetszik, nem tetszik, ez van.


az, hogy egyesek, pontatlanul univerzum méreteként szoktak rá hivatkozni egy tudományfilozófiai problémából adódik.

az univerzum egyik definíciója az, hogy minden ami kölcsönhatásba tud velünk lépni, ami hatni tud ránk.

azonban a relativitás elméletből az is következik, hogy a kölcsönhatások sem haladhatnak a fénynél gyorsabban, azaz ami a látható univerzum határán kívül van, az már semmilyen formában nem képes hatni ránk, azaz már nem is az univerzumunk része.

2016. márc. 31. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Szerintem ex has. Ha a fény közel 300.000 km-t tesz meg egy másodperc alatt, akkor 94 milliárd év alatt az hány kilométerre jön ki? Ha elindítok két ellenkező irányba valamiből fényt, az miről verődik vissza, hogy mérhető legyen? Ráadásul hány évig kellene várakozni, hogy visszaérjen? (Ha egyáltalán visszaverődik valamiről) Ha pont középen vagyok, akkor 188 milliárd évembe kerülne. De ha nem középen vagyok, akkor még többe. Jelen ismereteim alapján ezért nem tudom elképzeli, hogy ez mérhető lenne.
2016. ápr. 1. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!