Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy fekete lyuk magába tud...

Egy fekete lyuk magába tud "szívni" egy másik fekete lyukat?

Figyelt kérdés
Pl van egy 5 millió naptömegű, és egy 5 milliárd naptömegű fekete lyuk. Ezek párhuzamos egyenes mentén közelednek egymáshoz, majd egyesülnek. Egyesülés közben van bármiféle energiafelszabadulás? Van nincs értelmezve az idő az eseményhorizonton belül, akkor egyáltalán történik ott bent bármi is? Ha a mi időnk szerint nincs értelmezve, akkor az egy külön saját univerzumuk" szerinti időben telnek a dolgok? két fekete lyuk hogyan egyesül? Milyen fizikai törvényszerűségek vannak egy fekete lyuk belsejében?
2017. júl. 28. 15:28
 1/6 anonim ***** válasza:
54%
igen, tudnak egyesülni. nincs energiafelszabadulás az eseményhorizont miatt, nem tudjuk mi van az eseményhorizontot belül.
2017. júl. 28. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Aki nem ért hozzá, minek ír?

Hatalmas energiafelszabadulás lehet, gravitációs hullámok formájában. A világ legerősebb gravitációs hullámai keletkeznek itt - bár nem úgy, ahogy te mondtad, hanem akkor, amikor keringenek egymás körül. A végső stádiumban másodpercenként 10-15-ször kerülik meg egymást, ami mondjuk önmagában is eléggé impozáns jelenség lehet.

Az egyesülés során 2 db. 20 naptömegű fekete lyuknál 6 naptömeg vész el, ebből energia lesz.

2017. júl. 28. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Párhuzamosan nem fognak egymás mellett elmenni, a kisebbik belefog spirálozni a nagyobbikba. A bespirálozás során pedig gravitációs hullámok formájában távozik hatalmas energia, ekkora tömegek esetén valószínűleg több százezer naptömegnek megfelelő energia szabadul fel.

Az idő természetesen a fekete lyukak belsejében is értelmezve van, csak megfelelő koordináta transzformációt kell végezni. A kruszkál-szekeres téridő koordinátákkal mind az esemény horizont mind az azon belüli téridő tartomány értelmezhető és nem szinguláris.

[link]


youtube-n keress rá a gravitációs hullámok témára:

https://www.youtube.com/watch?v=8FGk8VvSEWA

2017. júl. 29. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Ha egy nagyobb gravitációs hullám elérné a földet, akkor mi történne vele? Az a sok-sok naptömegnyi energia valami lett, és gondolom az a valami egy hullámot alkot, ami nem csak megnyújtja majd a teret egy pillanatra, hogy észre sem vesszük, hanem szét is szedhet bolygókat csillagokat. Vagy ha nem, hát a sok-sok naptömegből, pusztán egy hatalmas gravitációs hullám lett? És mikor majd évmilliárdok múlva ez a hullám erejét veszti, akkor elmondhatjuk, hogy "semmivé" lett sok-sok naptömegnyi energia?
2017. júl. 29. 15:22
 5/6 anonim ***** válasza:
Hat egy ertelmetlen kerdesre eleg nehez ertelmes valaszt adni.
2017. júl. 29. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

"Ha egy nagyobb gravitációs hullám elérné a földet, akkor mi történne vele?"

Elérte... azért tudjuk, hogy mi történt. Egy atom ezredrészének megfelelő hosszúsággal megnyújtja a teret (ill. hullámzik tőle az egész tér).

Több km-es műszert kellett hozzá építenünk, hogy érzékelni tudjuk.


Igen, ez a sok naptömegnyi energia szétoszlik a térben. Te is ki tudnád számolni, hogy adott távolságon mennyire csökken az értéke.

2017. júl. 29. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!