Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mekkora távcsövet kellene...

Mekkora távcsövet kellene építeni ahhoz, hogy egy távoli bolygóról láthassuk a Földön a "múltat"?

Figyelt kérdés
Ha jól tudom, ma a Hubble űrtávcsővel elméletben látni lehetne Budapestről, ha Varsóban feldobnak egy 1 forintost. Ez már önmagában sci-fi, mert egy forintos sincs már, és nyilván a domborzat, épületek is akadályt jelentenek, csak ha jól tudom, nagyjából ez a nagyságrend. Miért nem építenek hatalmas távcsövet?
2010. máj. 24. 09:47
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
kérdező nagyon el vagy tévedve:)
2010. máj. 24. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:

A Hubble űrtávcsővel NEM lehet lelátni a földre! Idézek egy másik olvasót: "Ez olyan, mintha távcsővel olvasnál újságot."

Máskülönben ha megépítenének egy "új" Hubblet, elküldenék a napba (tudom... elégne, de spontán csak ennek tudom a távolságát), ami 8 fénypercre van, és mondjuk a legnagyobb sebességgel,fénysebességgel, akkor csak azt látnánk a földön, ami a kilövés után történt. Nem látnánk vele vissza az időbe.

2010. máj. 24. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
Arra gondolsz hogy egy féreglyukba betuszkolunk egy bazi nagy távcsövet, majd pár millió fényévvel arrébb a föld fele irányítjuk, hogy a múltat láthassuk? Mert akkor qu nagyot:)
2010. máj. 24. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:
Nem erről van szó.Ha a Hubble űrtávcső Budapesten lenne,akkor....De ez csak egy elmélet,nem lehetséges ezt értem,csak a nagyságrendet akartam érzékeltetni,hogy mit tud jelenleg.
2010. máj. 24. 10:04
 5/18 A kérdező kommentje:
Igen arra.Az most mindegy,hogy jutunk el 100 fényévre,de ha ott vagyunk mekkorát kell építeni?
2010. máj. 24. 10:05
 6/18 anonim ***** válasza:

Óriásit. A legközelebbi csillag 4.1 fényévre van és abszolút nem látszanak a "kis" kőzetbolygói,mint amekkora pl a Mars,Föld,Vénusz.

De igazából nem a távcső mérettel van a gond.

Hanem a csillag erős fényével és a bolygók relatíve túl közel vannak eme fény forráshoz,így minél erősebben nagyítod a képet,úgy erősödik a csillag fénye is.

2010. máj. 24. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:

Azt hiszem értem a kérdést. Tehát vegyünk egy bolygót, ami mondjuk tőlünk X (mondjuk 1000) fényévnyire van. Akkor az 1000 éve történt dolgok fénye pont ma érne oda, tehát ha ott valaki épp nézi, akkor ma épp a földi középkori eseményeket látná. Ahogy az előző leírta, ez elég nagy nehézségekbe ütközne. Mondjuk vegyünk egy közelebbi, pusztán 5 fényévre levő bolygót: innen az 5 éve történet dolgokat néznék, tehát pl azon izgulnának, hogy Sólyom László lesz-e a köztársasági elnök.


Azért egy kérdés, hogy mire mennénk mi egy ilyen infóval. Ha rádión megkérnénk az 5 fényévre levő bolygót, hogy küldjék le az 5 éve történteket videón, mert vissza akarjuk nézni, akkor 5 évig tartana, míg a kérés odaér, és 5 évig vissza, vagyis 2020-ban tudnánk megnézni, hogy mi történt 2005-ben. Ennél már a saját kémműholdjaink is jobbak.


Meg aztán ha arra a bolygóra kiküldenénk egy ekkora teleszkópot, akkor az nem látna vissza a múltba, csak attól a perctől kezdve, hogy odaért. Tegyük fel, hogy a fénysebesség felével tudnánk odaküldeni. Ekkor 10 évig tartana, hogy odaérjen (2020-ra érkezne), és az első esemény amit észlelne, 2015-ös volna. Vagyis nem látna vissza a saját indulása előttre, vagy ilyesmi.


Az 1000 fényévre levővel ugyanaz a helyzet, csak oda egy kérés 1000 évig menne, és a válasz 1000 évig jönne, és ha ma elindítanánk egy ilyen teleszkópot, akkor 4010-re érne oda, és 3010-es eseményeket látna először.

2010. máj. 24. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
De ha például egy féreglyukba küldünk egy hatalmas távcsövet és kijön 1000 fényév távolságban akkor már láthatjuk mi történt itt 1000 éve?
2010. máj. 24. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:
Érdekes dolgok ezek.De alapvetően ne értem,hogy miért nem építenek nagyon nagy távcsöveket.Anyagi,vagy technikai oka van,nem tudom,
2010. máj. 24. 11:14
 10/18 A kérdező kommentje:
Pl. a teret már le tudnánk győzni - mindegy hogy - ,de az időt nem,akkor ily módon visszaláthatnánk a múltba.De akkor ez nem lehetséges,a fentebb említett okok miatt.:(
2010. máj. 24. 11:17
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!