Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy testnek miért nem lehet...

Egy testnek miért nem lehet kettőnél kevesebb egyensúlyi helyzete?

Figyelt kérdés
Hallottam a magyar találmányról, a "Gömböc"-ről, amely egy homogén test, 2 egyensúlyi helyzete van, egy stabil, és egy instabil, azt olvastam, hogy ennél kevesebb egyensúlyi helyzet nem lehetséges, de miért nem?
2010. máj. 25. 00:57
 1/9 anonim ***** válasza:
48%
A gömböcben pont az a durva emlékeim szerint, hogy 1 egyensúlyi helyzete van, MINDIG 1 féleképpen áll be. Minden másnak minimum 2. (Pl egy gúla - lehet a talpán, vagy az oldalán)
2010. máj. 25. 03:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

egyensúlyi helzeted akkor van, ha a tartóerő(k eredője) és a súlyerő hatásvonala egybeesik.

ez minden testnél legalább kétszer bekövetkezik. (a kettő egymással egyébként "feje tetejére állítom" viszonyban van)


a kettőből egy biztosan stabil. (ha nem lenne stabil egyensúlyi helyzet, akkor a test nem tudna megállni, azaz folyton mozogna) a másik vagy stabil, vagy instabil, de ha stabil, akkor van legalább mégegy instabil.


mert:


a stabil helyzet azt jelenti, hogy ha kibillented, akkor abba tér vissza. két stabil helyzet között biztosan van egy instabil, mert van egy pont, ami elött még az egyikbe tér vissza, utána meg már a másikba.

2010. máj. 25. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
93%

Ahogy az előttem szóló is írta. Kiegészíteném azzal, hogy stabil egy egyensúlyi állapot akkor, ha abból BÁRMERRE billentve biztosan emelkedni fog a test súlypontja. És az első beíró hozzászólásával ellentétben a gömböcnek is két egyensúlyi állapota van, igaz, csak az egyik stabil ...


maci

2010. máj. 25. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 bemblebeee válasza:

akkor egy kérdés:

A tökéletes gömbnek akkor milye van????

2010. máj. 25. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
a gömb egy egészen speciális dolog, a felületének minden pontján egyensúlyban van, de ezek se nem stabil, se nem instabil egyensúlyi helyzetek.
2010. máj. 25. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
köszi a válaszokat, így már értem, hogy miért kell kettőnek lennie
2010. máj. 25. 17:19
 7/9 A kérdező kommentje:
De ha mondjuk egy golyót beleteszek egy félhenger alakú csatornába vagy akármibe, akkor vehet fel stabil egyensúlyi helyzetet nem? Szóval azt akarom mondani, hogy nem csak egy test alakjától függ
2010. máj. 25. 17:28
 8/9 A kérdező kommentje:
nah azt hiszem itt valamit félreértelmeztem bocsi
2010. máj. 25. 17:37
 9/9 anonim ***** válasza:
Már láttam ilyent. a cégemnél kisérleteztek öntésnél, hogy minnél pontosabb legyen. Ez az u.nevezett gömböc ugy néz ki m,mint egy oktaéder. Ezt használja a Nasa és a repülőgépekben is ilyen van felszerelve u.is az égtájak behatárolása pl ürhajó magasságában, ahol nincs fent, lent nehéz lenne. EDz a kis gömböc mindig visszaáll.
2010. jún. 9. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!