Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Három érdekes kérdést valaki...

Három érdekes kérdést valaki fizikával kapcsolatban?

Figyelt kérdés

1] Igaz, hogy a fény nem halad keresztül az üvegen, hanem "meglöki" az üveget, és az üveg löki tovább az újraalakított "fényhullámokat"?

2] Van olyan erő, mely a víz cseppet "hozzáragasztja" a pohár pereméhez, mikor a poharat megdöntjük, és ki akarjuk folyatni belőle a vizet? (utolsó 1-2 cseppre vonatkozik)

Ide sorolom még azt is, mikor "túltöltenénk" a poharat, de még mindig bírja a peremén már kifelé domborodva a víz formáját hihetetlenül tartva...

3] Mikor kiöntünk egy edényből vizet, az elején a víz közepes sebességgel úgymond "csavarodva-fonatban" folyik.

4] Mikor kiöntünk egy edényből vizet, és a vége felé járunk a vízcseppek nem értem miért, de mintha felgyorsulnának útjuk során.

Példa:

a vízcsepp esési útja tételezzük, hogy 20cm teljes egészében az edény és a becsapódási hely között.

Az edény utáni 3cm távon még sugárban folyamatosan folyik a víz, az utána következő 3 cm alatt vízcseppekre bomlik a sugár, a köv 5 cm alatt nő a távolság a cseppek között, és az utolsó 9cm táv során teljesen "nagy" távolságra kerülnek egymástól a vízcseppek.

Gondolom ezen erők legtöbbje talán tömegvonzás? Vagy valami hasonló. Írna nekem valaki bővebben ezekről? Nem kell 5 oldal, csak kényelmesen, szélessávon =)

Köszönöm =)



2017. szept. 4. 09:52
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
53%

1: igaz,

2: igen.

A többiről döntsd el, hogy melyik a 3. kérdésed.

2017. szept. 4. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Útközben több lett. Mi a második erő neve? meg a többié?
2017. szept. 4. 10:28
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Nem tömegvonzás.

Keress rá a felületi feszültség kifejezésre.

2017. szept. 4. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Adhézió és kohézió.
2017. szept. 4. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Mansour ***** válasza:
100%
Az 1) kérdésnél arra gondolsz, hogy a fotonok az anyag atomjaiba ütközve elnyelődnek, majd az így gerjesztett atomok fotonokat bocsátanak ki?
2017. szept. 4. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

1.)

A fotonok elnyelődnek az üveg atomjaiban, majd újból kibocsájtják őket az atomok. Ez gyorsan történik, mintha "lepattanna" a foton az atomról. A lepattanás irányát nem tudom, de azt igen, hogy cikk-cakkban halad át így a foton foton az üvegen.


2.)

Ami miatt tovább tudod tölteni a poharat, mint a pohár pereme, az a felületi feszültség. Ami miatt a pohár "vonzza" a vizet, így a víz megtapad a pohár szélén, az az adhézió és a kohézió.


3.) Ezt nem tudom.


4.) Ez a tömegvonzás.

2017. szept. 4. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

#5 igen erre gondoltam, csak nem voltam képes megfogalmazni szépen, helyesen.

Köszönöm =)

2017. szept. 5. 06:26
 8/11 A kérdező kommentje:
#6 köszönöm szépen =)
2017. szept. 5. 06:27
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

A 3-hoz (a többit megválaszolták).


A jelenség okozója a sokféle erőhatásból következő mozgás. A pohár pereme kör alakú. Amikor megdöntöd, és elkezd a víz kifolyni, akkor alapjában két erő van: a folyadékrészek között ható kohéziós erő, és a gravitációs erő. Csakhogy a pohárperem alján lévő folyadékra a gravitációs hatás egy ballisztikus pályát ír elő (a vízszintes erőt a vízsugár felsőbb (belsőbb) részeinek nyomása idézi elő). Viszont a perem felsőbb részeinél van ehhez képest oldalirányú erő is (mert ott a peremnek van függőleges összetevője is), ezért annak a vízrészecskének a ballisztikus pályája szöget zár be az előzővel, ugyanakkor más a sebessége is, ez kombinálva a kohéziós erővel, létrehozza a csavarodást. Érdemes megfigyelni, hogy nem egy irányba csavarodik az összes vízsugár, hanem a jobboldali is mintegy rábukik, meg a baloldali is ellenkező irányba.


A kiöntés folyamán a vízsugár hasonló okokból változik. Először is nem egyenletesen döntünk, ezért a kezdeti sebesség se egyforma. Másodszor pedig, az elején a víz vastag sugár, ezért az egyes részecskék között mások a kohéziós erők, továbbá a nyomóerők is, mint a végén, mikor már alig van víz a pohárban, a kis ér folyását a mellette lévő eltérő hatású vízrészek már kevéssé befolyásolják.

És ha szigorúak akarunk lenni, az egész víztömegre az eltérő alakiság miatt eltérő a gravitációs hatás (az éppen kibukó víz lefelé igyekszik, a pohár alján lévő még csak a falat nyomja, ugyanakkor egyre változik a vízrészek geometriai formája, így a kohéziós erők is rendkívül eltérőek - a maguk kicsinységében).

2017. szept. 5. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

"#6 köszönöm szépen =)"


Nagyon szívesen! :)

2017. szept. 5. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!