Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » 1000 m magasból mekkorába...

1000 m magasból mekkorába látszana egy 1 kilóméter átmérőjű csészealj?

Figyelt kérdés
2017. nov. 1. 22:37
1 2
 1/13 kiitos ***** válasza:
1 kilóméter átmérőjűnek .
2017. nov. 1. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 Wadmalac ***** válasza:
100%

Gyakorolni kéne a fogalmazást.


A kérdést remekül félre lehet érteni, a pontos megfogalmazás szerint mekkorának látszana a földről egy 1 km átmérőjű csészealj 1 km magasságban.


Amúgy nagynak.

Ha pont feletted van, akkor 53 fokos látószög alatt látszana, vagyis az ég szélességének (horizonttól horizontig) közel egyharmadát letakarná.

2017. nov. 2. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 2*Sü ***** válasza:
100%

Nem igazán gondoltad át a kérdést. Mekkorának látszana egy 180 cm magas ember 2 méterről? 180 cm magasnak. 50 méterről? 180 cm magasnak. 200 méterről? 180 cm magasnak. Pont akkorának látszik, amekkora.


De összevetésképpen 1 km-ről egy egy 1 km-es tárgy akkora látószögben látszik, mint egy 100 méteres tárgy 100 méterről, egy 10 méteres tárgy 10 méterről, egy 1 méteres tárgy 1 méterről.

2017. nov. 2. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

"A kérdést remekül félre lehet érteni, a pontos megfogalmazás szerint mekkorának látszana a földről egy 1 km átmérőjű csészealj 1 km magasságban.


Amúgy nagynak.

Ha pont feletted van, akkor 53 fokos látószög alatt látszana, vagyis az ég szélességének (horizonttól horizontig) közel egyharmadát letakarná."


A District 9 űrhajója milyen magasan van szerinted? És mekkora? A szem valami 1,8 milió túlélú űrlényt hoznak le róla és összesen 2,5 milióan vóltak rajta.

2017. nov. 2. 21:38
 5/13 2*Sü ***** válasza:

Sejtettem, hogy te vagy az, aki a másik District 9-es kérdést feltette. Tulajdonképpen mit akarsz? Van egy fiktív történet. Tudjuk, hogy az. Azt akarod igazolni, hogy fiktív? Nem lesz nehéz, de ehhez nem kell méreteket összehasonlítgatni, elég megnézni a film kategóriáját: sci-fi.


Persze lehet nézegetni – törvény nem tiltja – a film különböző részleteit, hogy ez reális, ez is, ez is reális, na itt meg van egy ellentmondás, következetlenség. De minek? Hiszen maga az egész film fiktív, miért kellene bármilyen realitáshoz ragaszkodni? Illetve bármilyen fiktív összetevő hozzáadásával fel lehet oldani bármilyen ellentmondást, következetlenséget. Ennek nem sok teteje van. Az a kérdés, hogy elfért-e 2,5 millió űrlény abban az űrhajóban? A másik kérdésednél megkaptad a választ, hogy az űrhajó átmérője 2500 méter körülinek saccolt. Az 19 millió m²-nyi terület, azon még úgy is elférnek – bár nem túl kényelmesen –, hogy ha csak egyszintes lenne. De ha nem, ha mondjuk egy 100 méter átmérőjű űrhajóban vannak százmilliárdan? Feloldható következetlenség, bizonyára van valami térgörbület az űrhajóban, belülről tágasabb, mint amilyennek kívülről kinéz. Bizonyára van valami eszközük, amivel ezt a problémát megoldották. Probléma kimagyarázva.


Nyilván lehet, hogy valakinek ez az elemezgetés is szórakoztató. (Na jó, egy kicsit nekem is.) Ha kedvedet leled benne, elemezgetheted a film részleteit. De te nem ezt csinálod, velünk számoltatsz ki, saccoltatsz meg dolgokat. Ne má'! Akkor legalább a Szórakozás / Filmek, sorozatok kategóriába tedd ezt. :-)

2017. nov. 2. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Öregem senki nem kérte hogy válaszolj magad igényeiből tetted. Nem ellentondások feloldogatása meg elemezgetés a célom pusztán csak érdekel hogy mekkora űrhajó kéne annyi idegennek és az is hogy hogyan mutatna szabad szemmel x méretű űrhajó pl egy 1 kilóméteres csésze alj szerű és mondjuk abba mennyi férne be. Ez a tér görbületes ötleted amúgy frankó. Bár már túl scifi lessz nem azért mert nem el képzelhető hanem mert ilyen alapon már túl sok minden el képzelhető. Egy centis ürhajóba is bele férhet 2 millió idegen.
2017. nov. 2. 23:27
 7/13 A kérdező kommentje:
Akár teleportal is jöhetnek űrhajó sem kellxD. Köszi az eddigi válaszokat. Hogy mekkorába látszik az már kiderült.
2017. nov. 2. 23:45
 8/13 2*Sü ***** válasza:

> Öregem


Öregem?!? Hát így. Oké, te akartad…


> pusztán csak érdekel hogy mekkora űrhajó kéne annyi idegennek


Nos fiam… :-)


Régen láttam már a filmet, nem igazán emlékszem jól a részletekre. Nem rémlik, hogy megtudunk-e részleteket az idegenek helyigényéről, életmódjáról. Az űrhajó méreteiről nem igazán esik szó a filmben, de még a [link] oldalon sincs kvázi semmilyen információ. Megfelelő viszonyítási alap nélkül ezt nehéz lenne megsaccolni. Lásd: [link]


De fogadjuk el azt a 2500 m-es átmérőt. Az előző válaszban nem jól számoltam, de akkor az űrhajó alapterülete:


A = r²π = 1250² * π = 4 908 738 m² ≈ 5 millió m²


Az űrhajó vastagságát már kicsivel könnyebb megsaccolni, ha az átmérőjét elfogadtuk. A vastagság nagyjából a huszada az átmérőnek, az kb. 125 méternek adódik. 4 méteres belmagassággal számolva ez 30 szintet jelent. Így ez 150 millió m²-nyi területet kapunk. 2,5 millió lény esetén ez lényenként 60 m²-nyi terület. Ha azt veszem, egy ekkora lakásban egész kényelmesen elfér 3-4 ember, de szükség esetén akár 8-10 ember is.


Persze egy csomó mindent nem tudunk, illetve egy csomó dologra nem emlékszem. Nem tudom milyen hosszú útra indultak el. Nyilván az embernek elég egy 1/3 m² terület, ha 10 percig megy busszal. Kicsit nagyobb helyigénye van, ha ülve akar utazni. Egy hosszabb hajóúton már több m²-nyi kabin kell a relatíve kényelmes utazáshoz. Még hosszabb út esetén meg nem csak lakni kell, hanem mindenféle szociális igényeket is kielégíteni. Pl. egy városban kellenek munkahelyek, stadionok, kell hely a közlekedésnek. Nem tudjuk a lények milyen szociális igényekkel rendelkeznek. Nem tudjuk, hogy a táplálék tárolásához / előállításához mennyi hely kell, nem tudjuk, hogy beérik-e közös étkezővel, közös tisztálkodási hellyel – egyáltalán ez utóbbira szükségük van-e –, stb… Nem rémlik, hogy tudjuk-e, hogy mennyit alusznak, alusznak-e egyáltalán, mert ez is fontos szempont lehet a helyigény szempontjából. Mekkora egy család, hány utódot hoznak létre, egy családban hány gyerek van, stb…


> Ez a tér görbületes ötleted amúgy frankó.


Nem az én érdemem az ötlet. A Ki vagy dokiban a Doktor űrhajója a TARDIS kívülről egy rendőrségi fülke méretű, kisebb, mint 2*2*3 méter. Belülről meg több könyvtárterem és több uszoda van az űrhajóban.


> Bár már túl scifi lessz


Nem tudom értelmezni a „túl sci-fi” fogalmát. Most vagy valósnak adunk el valamit, vagy fikciónak. Nyilván valósnak egy ilyen esemény ilyen csodálatos véletlenekkel elképzelhetetlen. (Pl. pont olyan a légkörünk összetétele, hogy be tudják lélegezni a lények, a táplálék számukra is megfelelő, viszont nem kapunk el egymástól súlyos betegségeket, nem törnek ki járványok.) Nyilván csak fikcióként értelmezhető a történet, ha meg fikció, abba akármi belefér.


~ ~ ~


De még mindig nem igazán értem a dolgot. A sci-fi azért nagyszerű műfaj, mert egy fiktív világ segítségével fel tud nagyítani bizonyos jelenségeket, olyan dolgokra tud nagy kontraszttal rávilágítani, ami a mi világunkban esetleg nem annyira domborodik ki. Analógiákon, szimbolikus módon tud megfogalmazni bizonyos problémákat. Bár a filmet én egy B kategóriás filmnek tartom – pont ezért nem annyira emlékszem a cselekményre, részletekre –, az érdeme alapvetően mégis az, hogy a sci-fi eszközével társadalmi problémát emel ki. Az aktuálpolitikai vonatkozása erős, a migránskérdésre mutat rá, hogy hogyan és hogyan nem tudunk együtt élni egy merőben más kultúrájú tömeggel, akik bizonyos szempontból idegenek a számunkra. Mennyire tudjuk és mennyire nem elviselni, tolerálni egymás meg nem értett szokásait, mennyire értjük, vagy értjük félre egymás indítékait, stb…


Nyilván ehhez egy nagyobb tömeget kellett a filmben megjeleníteni. Pár ezer idegen senkit nem zavart volna. Túl elenyésző. Pár száz millió idegen mellett meg már mi lennénk kisebbségben. Túl sok. Ez a pár millió idegen pont jól reprezentál egy akkora tömeget, ami már jelentős, de még azért kisebbség. Hogy most ehhez mekkora űrhajót álmodott meg az író és rajzolt meg a stáb, az annyira jelentéktelen részletkérdés az egész film mondanivalója, tanulsága szempontjából, hogy még az is teljesen lényegtelen, ha nagyon csúnyán alul, vagy túlbecsüli a szükséges méreteket.

2017. nov. 3. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Nem kritizálom az úrhajó méretét a film szempontjából meg végképp. Szerintem egész jó film és ténleg nem az a lényege. Csak spekulatív értelemben érdekelt. A fantázia mellé némi realitást kerstem-. Megpróbáltam bele gondolni hogy kb hogy is volna ez el képzelhető ténlegesen.
2017. nov. 3. 20:49
 10/13 A kérdező kommentje:
Igazad van hogy már az is fiktív dolog hogy a helyigény szempontjából vizsgálom de hát nem vagyok én tudos sem űrhajós pusztán körvonalaiban töredékeiben megközelítve is be érem.
2017. nov. 3. 20:56
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!