Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Túlgerjesztett aszinkron...

Túlgerjesztett aszinkron motorokat a villamosipari gyakorlat mire használ?

Figyelt kérdés
2017. dec. 8. 23:07
 1/10 anonim ***** válasza:
Hogyan gerjesztenéd túl az aszinkron motort?
2017. dec. 9. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Mérgesen rászólsz.
2017. dec. 9. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 Wadmalac ***** válasza:
Nem szinkront akartál írni?
2017. dec. 11. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Szinkron motorokra gondoltam természetesen. Elírás.
2018. jan. 4. 20:23
 5/10 anonim ***** válasza:

Hát azokat már semmire. Kapacitív meddőt jelentett valamikor, arra meg már évtizedek óta nincsen szükség. A forgógép különben is olyan, mint a rossz feleség, állandóan pénzt kell rá költeni. Ezért először szinkrongép helyett kondenzátortelepekkel bővítették az alállomásokat, de mire befejezték volna az egészet, már arról is kiderült, hogy nem kellenek, mára már a legtöbbje annyira lerohadt, hogy csak a betonalap van meg. Nem tudom, mikor volt az a stratégiai pillanat, mikor átfordult az egész, tán a 90-esek elején. A távvezetéki fejlesztések hozták a kapacitív meddőt, így kb. a 80-asok végén megjelent az az újdonság, hogy karácsonykor ki kellett menni kikapcsolni a kondenzátortelepeket, aztán ugye végleg, a következő lépcső volt, hogy karácsonykor minden pihenő tartalék transzformátort be kellett kapcsolni, hadd nyelje a meddőt - és ma is ez van.

10 éve még láttam szinkron kompenzátor épületét alállomásban, de mikor először láttam, 81 körül, már akkor is üresen állt.

2018. jan. 6. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, én is így tudtam, vagyis hogy az induktív meddő teljesítmény "felemésztésére" használható.


Szeretnék ezzel kapcsolatban még kérdezni:


1. Miért nincs ilyenre szükség évtizedek óta?


2. Mit kell érteni azon, hogy a távvezetéki fejlesztések jelentik a kapacitív meddőt? Azt tudom, a kábelekben futó erek közt mérhető kapacitás van, ami a kábelhosszal arányos. Ez elegendő lenne az induktív meddő megfelelő kompenzálásához? Mit ír elő a szabvány cosfi-re jelenleg, ha van ilyen?



3. "így kb. a 80-asok végén megjelent az az újdonság, hogy karácsonykor ki kellett menni kikapcsolni a kondenzátortelepeket, aztán ugye végleg, a következő lépcső volt, hogy karácsonykor minden pihenő tartalék transzformátort be kellett kapcsolni, hadd nyelje a meddőt - és ma is ez van."


Ezt ki tudnád fejteni behatóbban?



4. Szinkron kompenzátorral pontosan hogyan lehet induktív meddőt kompenzálni? Mi volt a túlgerjesztés folyamata?


Köszönöm a választ előre is.

2018. jan. 6. 19:03
 7/10 anonim ***** válasza:

Hm. A kérdéseidet tekintve elég kudarcos volt a fejtegetésem. :) Egyet kivéve, amit nem írtam le, gondoltam, ha érdekel, utánanézel, a távvezeték természetes teljesítménye alatt terhelve meddőt termel, azaz kapacitív. Ez elméleti megfontolásokból kijön, az ember megtanulja a levezetést, aztán, ha beírják a jegyet, elfelejti. :).

1-2-3 kérdés: Mihelyt a magyar energiarendszerben a fejlesztésekkel elég tartalék távvezeték lett, ideértve még a kiépült kooperációs lehetőségeket is, a rendszerre nézve már nem kellett meddő - a teljes tartalékolásnál ugye, ha két vezeték megy párhuzamosan, akkor mindegyiken csak a fele megy az egésznek, de az egész sem több, mint amennyit a vezeték elbír. Ettől persze még kellett helyben, mert felesleges feszültségesést és veszteséget okoz a bármilyen irányú meddő, de a rendszert magát, hogy úgy mondjam, már nem kellett tovább kompenzálni. Hétvégén, ünnepeken viszont egyrészt még kevesebb teljesítmény lófrált a távvezetékeken, tehát még több kapacitív meddő termelődött, ugyanakkor leálltak az üzemek, és így még kevesebb lett az induktív meddő igény. Ezért első lépcsőben ekkor kikapcsoltatták a kondenzátortelepeket. Aztán, mikor a helyzet súlyosbodott (92-re az Antall-kormány tökönszúrta a magyar nagyipart), nem jött az utasítás az első munkanapon, hogy be kell kapcsolni a kondikat. Ahogy tovább mélyült a válság, akkor jöttek ünnepekre a hidegtartalék transzformátor bekapcsolások üresjárásban, mert az ugye eléggé tiszta induktív terhelés. Mindezekre a szükség amiatt van, mert a sok kapacitás valahogy feszültségemelkedést okoz, amit nem lehet egyszerűen ellensúlyozni, de ezen részletkérdésekhez nem értek. A nagy/középfeszültségű transzformátorok ilyenkor le szoktak szabályozni az első fokozatba, aztán esetleg már jönnek a fogyasztói reklamációk is, hogy kiesik a szabványos tartományból a feszültség, annyira kellemetlen a jelenség.

4. Hát, már megkérdezni sincs kitől. :) Ahogy félig-meddig visszaemlékszem, mintha a MAVIR (elődje) meddő teljesítményt kért volna, hogy mennyire szabályozzon a személyzet. Egy erőművi szolgálatvezető nyilván tudja, náluk hogy megy.

2018. jan. 6. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Én úgy tudtam Soroksáron a mai napig létezik szinkronkompenzátor :O
2019. szept. 29. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Létezik, mint? Nem elbontott épület, vagy fütyülve forgó gép?
2019. szept. 30. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

"Én úgy tudtam Soroksáron a mai napig létezik szinkronkompenzátor :O"

Ez itt a mondat végén mi? A tudatlanság mosolya? Soroksáron sosem volt. Ahogy így utánajártam.

2019. nov. 9. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!