Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Van valami alapja a pálmaolaj...

Van valami alapja a pálmaolaj rossz hírének?

Figyelt kérdés

Azért tettem a kérdést a "tudomány" rubrikába, mert nem a híresztelések, különböző reklámok szövegeire vagyok kíváncsi, amit mindenhol látni-hallani lehet, hanem a valódi okra.

Van abban igazság, hogy árt a szervezetnek?

Miben különbözik pl. a szőlőmag-, repce- stb. olajaktól?

Az egyetlen ellenérv, amit eddig olvastam, az az erdőirtás, ugyanis egyre több fát vágnak ki, hogy olyan pálmafákat ültessenek a helyükbe, amelyekből olcsó, de tömegesen eladható olajat készítsenek.

Ezt megértem, de van-e ezen kívül olyan tulajdonsága ennek az olajnak, amely az emberi szervezetre ártalmas?



2018. jan. 17. 13:41
 1/9 anonim ***** válasza:
98%

Jó kérdés :) Én is hallottam már mindent.

Van, aki szerint csodaszer.

Egy táplálkozástudományi szakértő barátnőm szerint egészségtelen, és bármilyen más zsiradék jobb nála.

Számomra az eléggé elgondolkoztató, hogy mostanában már látok olyan termékeket, aminek a feliratán nemcsak azt emelték ki, hogy nem tartalmaz tartósítószert, hanem azt is, hogy nem tartalmaz pálmaolajat.

Az biztos, hogy jó üzlet, mert olcsón előállítják és az egzotikus hangzása miatt jó drágán eladják.

2018. jan. 17. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Wadmalac ***** válasza:
85%

Gyakorlatilag mindenbe beleteszik, mert olcsón előállítható.


Tulajdonképpen nem lehet szervezetre károsnak nevezni, annyi, hogy a zsírsavai a növényi olajok közül a legkevésbé egészségesek, elég hízlalóak. Így meglehetősen vicces, hogy fogyókúrás célra ajánlgatott "light" margarinok főleg ebből készülnek. Az agyonreklámozott telítetlen zsírsavakkal szemben ez sok telített zsírsavat tartalmaz.


Másik hátránya, hogy sütésnél túlmelegedve rákkeltő összetevők képződnek benne.


Szóval, nem csodaszer, magas A és E vitamin tartalma mellett van vele azért baj is rendesen.

2018. jan. 17. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Éppen arról van szó, hogy nem drága! Hiszen azért kezdték a különböző élelmiszergyártó cégek vásárolni, mert sokkal olcsóbb a többi olajnál. A fák aránylag rövid idő alatt adnak olajat, évente többször is szüretelhetők, és a munkaerő szégyenletesen olcsó.

Nekem meg éppen az a gyanúm, hogy ártalmasságát a többi, drágábban előállítható étolaj-makrovállalatok kezdték terjeszteni.

A tömeg pedig bedől ennek, és ezt kihasználva ezek a cégek fennen hirdetik, hogy NINCS BENNE pálmaolaj, ezért drágábban árusíthatja termékeit.

Szóval ez amolyan circulus vitiosus lenne.

Olyan tudományosan megalapozott választ szeretnék kapni, amely alátámasztja vagy megcáfolja ezt a "teóriát"

2018. jan. 17. 14:27
 4/9 A kérdező kommentje:
Kösz, Wadmalacka, és elnézést! Az első hozászólónak címeztem a válaszomat.
2018. jan. 17. 14:30
 5/9 anonim ***** válasza:

Ipari felhasználásra nem drága, de ha ezt veszed pl. napraforgó olaj helyett, úgy már drága.

Azok a termékek, amiről írtam, nem drágák, és eleve nem szoktak hozzájuk pálma olajat használni. Csak most lett divat. Gondolom, csak kiakarják hangsúlyozni, hogy a termékeikben tovabbra sincs ilyen.

2018. jan. 17. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Ez sem egészen így van, #5!

Itt van előttem egy doboz St Hubert margarin, amiben azelőtt volt pálmaolaj, és most már nincs.

És ez rá is van írva.

2018. jan. 17. 19:35
 7/9 anonim ***** válasza:
81%

A pálmaolaj, pálmazsír az élelmiszeripar csodaszere. Nagyon sok mindenbe belerakják, nagyon jók a tulajdonságai. A leghőállóbb olajféleség, és íz semleges. Anyám szakács volt a Balaton mellett, a speciális pálmazsírt elég volt hetente cserélni a fritőzből, míg a napraforgóolaj fél napot sem bírt ki. Mondjuk a fritu is specko volt, olajtartály, olajszivattyú, olajszűrő, állandó keringtetés, stb. Halat sütöttek benne, utána meg sült krumplit, és nem érezte az ember a halat a krumplin. Ezt tegye meg valaki egy hagyományos olajjal. Emberre két káros hatását említik, az egyik hogy hizlal, a másik, hogy ha 200 C fölé melegítik, akkor rákkeltő anyagok képződhetnek benne. Ez a többi olajról is elmondható, csak még alacsonyabb hőmérsékleten. A napraforgó olajat elég csak kicsit túlhevíteni, máris lehet kidobni.

Ami viszont nagyon problémás, hogy egyre nő az igény iránta, még biodízelbe is nyomják, és ahol termelik nagy a szegénység, és ez az egyetlen bevételi forrás. Ez azzal jár, hogy letarolnak mindent a termőterületért, monokultúrát alakítanak ki, ami az erdőn kívül, kinyírja az őshonos állatvilágot. Mint minden olajos növény, nagyon hamar kizsigereli a földet, minden tápanyagot kiszipkáz belőle, és ezért mindig újabb és újabb területeket irtanak ki miatta. Talán már idén betiltják a biodízel alkalmazását, de szerintem ezzel csak annyit érnek el, hogy nem exponenciálisan nő iránta az igény.

2018. jan. 17. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

6: Amin én láttam legutóbb, az egy kenyér. Előtte sem volt benne. Most sincs benne.

Nekem egyébként a táplálkozástudománnyal foglalkozó barátnőm azt mondta, hogy azért egészségtelen a pálma és kókuszzsír, mert telített zsírsavakat tartalmaznak, amelyek károsak a szervezetre, a szív-és érrendszerre. Még a disznózsír is jobb nála.

2018. jan. 18. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Tömény telített zsírsav, ami azért elgondolkodtató...
2020. dec. 26. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!