Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan kell kiszámolni a...

Hogyan kell kiszámolni a hatásos, illetve a meddő teljesítményt, hatásos teljesítmény idő-függvényéből?

Figyelt kérdés

Adott pl: p(t) = GYÖK 2 * sin(wt)

Akkor ugye itt a P = 1 W, mivel cosφ = 0

Akkor a Q = 0? Mert sin0 = 0, így a Q = U*I*sinφ is 0 lesz.


Illetve, ha van az omega*t után egy szög, akkor az lesz a φ értéke?


PL.:

p(t) = GYÖK2 * sin(wt + 93.6°)

Akkor φ = 93.6°, és ezzel kell számolni tovább?

Tehát: P = 1*cos93.6 , illetve Q = 1*sin93.6 ?



2018. jan. 19. 12:57
 1/10 anonim ***** válasza:

Ha P = 1 W, akkor nyilván nem úgy kell érteni a p(t) = GYÖK 2 * sin(wt)-t, ahogy én olvasnám, mert a gyök kettő az a szinusz egy részében nagyobb egynél, más részében meg kisebb egynél...

Aztán ezt sem értem: ugye itt a P = 1 W, mivel cosφ = 0

sin0 = 0 az magában igaz, de mi köze van ennek bármihez? Az omega*t az egy időfüggvény, néha nulla, még többször nem.

2018. jan. 20. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

igazából GYÖK2 * 1 lenne, csak a szabályok szerint nem muszáj kiírni. Tehát a GYÖK2 * 1 lenne a csúcsérték, az az 1 pedig az effektív értéke. A cos(wt + Fi), ugye itt a Fi az fázistolásnak az aktuális értéke.

És ahogy fent leírtam, úgyvolt a feladat is. egy p(t) függvény volt megadva, abból kellett nem komplex effektív P és Q értékét megadni.

2018. jan. 20. 19:37
 3/10 A kérdező kommentje:
Jaa, és hogy válaszolva a miközére hozzára: P = U*I*cosFÍ, Q = U*I*sinFÍ összefüggések vannak
2018. jan. 20. 19:38
 4/10 anonim ***** válasza:

Értem, szóval ezek nem elírások, hanem valami elképzelt rendszer önkényes jellemzői. Mivel valóságos rendszerben (mármint szinuszos váltakozóáramúban) ilyen nincs, hogy teljesítmény effektív értéke szorozva gyökkettővel az a teljesítmény csúcsértéke. Meg olyan sincs, hogy egy hatásos teljesítmény szinuszosan változik. Elvégre akkor, amit az első két negyedben felépít, azt a harmadik és negyedik negyedben lerombolja. :) Szinuszos váltakozóáramú rendszerben a hatásos teljesítmény kétszeres koszinusz szerint leng a középérték körül, ami középérték a feszültség effektív értékének és az áram effektív értékének szorzata.


Milyen iskolában fordultak elő ezek?

2018. jan. 20. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Nem, nem! Rosszul értelmezed az írásaim! :) Ezek nem a megoldások!!! Ez saját fejből támadt ötlet, hogy hogyan lehetne megoldani a feladatot, amit kaptam dolgozatba. És ott se tudtam, és ezt szeretném megérdeklődni, hogy mi a helyes megfejtés.


Feladat: p(t) = GYÖK2 * sin(wt+90°) -> (nem emlékszem, volt e megadva fázistolás)


És meg kellett adni a P és Q értékét :)

2018. jan. 21. 18:09
 6/10 anonim ***** válasza:
Jó, de még egyszer: Ilyen hatásos teljesítmény függvény nincs. :D Mivel a szinusz átmegy negatívba...
2018. jan. 21. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Már pedig,de létezik. Nem véletlenül adták fel, szerintem :)


Illetve, ha azt kifogásolod, hogy átmegy negatívba is, akkor:

Attól, hogy szinuszos a jel, még nem biztos, hogy át is lépni a 0 határt.Ha nincs fázistolás az áram és fezültség között, akkor a teljesítmény a 0-át negatív irányba nem fogja túllépni. Mivel - * - ugye az +. Illetve ha van fázistolás, nem lesz időben ugyan annyit negatív részben, mint pozitívban. Tehát az átlag nem lesz 0. Kivéve, ha 90°, mert akkor bizony 0 lesz.


Ez pedig a következő ábrázolásban jól látszik:

[link]

2018. jan. 21. 20:39
 8/10 anonim ***** válasza:

"Ha nincs fázistolás az áram és fezültség között, akkor a teljesítmény a 0-át negatív irányba nem fogja túllépni."

Ezt én ugattam eddig már kétszer - és most a fejemhez vágod? :D

" Mivel - * - ugye az +. "

Na ne szórakozzál már. Az ellenállásnál valóban így van (ezt nem akartad eddig elfogadni, hogy sosem lesz negatív), csakhogy most arról beszélünk, hogy van egy wattos teljesítményfüggvény, egy szinusszal... Hol van egy konstans szorozva egy szinusszal esetében két negatív szorzata? Egy szögfüggvény az egy előjel...

"Illetve ha van fázistolás, nem lesz időben ugyan annyit negatív részben, mint pozitívban."

Hatásos teljesítmény nem lehet fázistolással.

"Ez pedig a következő ábrázolásban jól látszik:"

Tévedsz, ott nem az látszik. Ott az látszik, hogy nem írták ki, hogy amit itt p-vel jelölünk, az nem a hatásos teljesítmény, az "csak" a teljesítmény, és p-vel jelölték azt, ami a bal oldali ábrán p, a középsőn meg tulajdonképpen q és a jobb oldalin meg s, mivelhogy te magad is S-el jelölted a látszólagos teljesítményt. Egyébként, ha megnézed azt az oldalt, amiről az ábrákat vetted, az ábra feletti sorban mi van? Ez: 'Tehát a reaktanciák esetében az szorzat meddő teljesítményt határoz meg.' Azaz ez a p nem az a p...

Te középiskolában kaptad ezt a feladatot, vagy felsőoktatásban? Középiskolásként elhiszem, hogy a tanár tekintélyét olyan nagynak véled, hogy a váltakozóáramok elméletével ellentétes dolgot állítva is igaza van, csak akkor mi van a mást állító szakirodalommal? Ha felsőoktatásban tanulsz, akkor meg nézz már rá a soros R-L kör tárgyalására, mint legegyszerűbb esetre, hogy ha ott összeszorzod az áramot és a feszültséget, akkor az eredmény két tagból áll, az egyik a középérték körül lengő wattos, a másik a nulla körül lengő meddő teljesítmény. A kettőnek az összege természetesen az, ami a jobb oldali ábrán látható, de a két tagból kiderül, hogy NEM MEGY ÁT A HATÁSOS TELJESÍTMÉNY NEGATÍVBA.

Már csak azért se, mert az előjel a műszaki tudományokban adja magát, hogy irányt jelent, és igen fura wattos teljesítmény lenne, ha a szinusz első két negyedében befelé szorítaná a csavart, a következő két negyedben meg lazítaná - de már ezt sem először írom.

2018. jan. 21. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Én értem, hogy mit akarsz nekem mondani. A Wattos teljesítmény nem lehet negatív. Ugye azt csak ellenálláson van. Ezt nekünk is többször mondták, hogyha negatív jön ki, akkor valamit csúnyán elbasztunk


Viszont, amit eddig produkáltunk itt, az nem vitte előre a feladat megoldását. És hogy többszöri válaszodra válaszoljak: Ez egy egyetemen volt, nem zárthelyi, hanem vizsgakérdés. Ráadásul alapfogalmi. Ebből kiindulva gondolom, hogy van megoldása.

2018. jan. 22. 09:53
 10/10 anonim ***** válasza:

Ezt az értelmetlen párbeszédet már nem akartam folytatni, de hogy véletlenül belebotlottam megint, hadd kérdezzem meg már, hogy ezek itt, amiket írtál, ezek:


Akkor ugye itt a P = 1 W

Akkor a Q = 0?

akkor az lesz a φ értéke?

ezzel kell számolni tovább?


...ez egy egyetemi vizsgakérdés volt? Ilyenek, hogy akkor ugye? meg ezzel kell számolni? :D

2019. nov. 10. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!