Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan lehet egy háromszöget...

Hogyan lehet egy háromszöget megszerkeszteni, ha adott a három súlyvonala?

Figyelt kérdés
2010. jún. 9. 01:35
 1/4 anonim válasza:

Ha le van rajzolva szépen akkor egyértelműen csak össze kell kötögetni, bár gondolom most nem ez a helyzet.

Érdemes tudni mi is a súlyvonal. A háromszög csúcspontjából induló, a szemközti oldal felezőpontjáig tartó szakasz.

Ugye 3 ilyen lesz, amik egy pontban metszik egymást, ez a súlypont. Ez a pont pedig 2:1 arányban osztja mind a három súlyvonalat.

Használd fel mindezt s hajrá... :)

2010. jún. 9. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszi szépen a biztatást, jól jöhet még.

Egyébként tudom, mi a súlypont, és a tulajdonságaival is tisztában vagyok, de ennyi úgy tűnik, édeskevés az üdvösséghez. Ha igaz, hogy egy háromszöget három adat egyértelműen meghatároz, ennek igaznak kell lenni a súlyvonalakra is. De a fentieken kívül szükség lenne még más összefüggésre, trükkre a megoldáshoz. Jobb híján keresgélek tovább, de minden új ötletet szívesen látok. :-)

2010. jún. 9. 21:53
 3/4 anonim ***** válasza:

Akkor még annyi segítséget, hogy mivel az neked mindegy, hogy mekkora az adott háromszög (a súlypontból nagyítva/csökkentve is jó megoldást kapsz), szabadon kijelölheted az egyik súlypontján az egyik pontot, hogy az legyen a háromszög egyik csúcs (mindegy, hogy a súlyponttól melyik irányba, mert ha a háromszöget a középpontosan tükrözöd a súlypontra, a súlypontok úgy is maradnak, tehát úgy is jó háromszöget kapsz, tehát bármelyik irányba jelölöd ki a pontot, úgy is jó megoldást kapsz). Ezzel megvan az egyik csúcs, mondjuk A. Mondjuk a B csúcsot úgy tudod megszerkeszteni, hogy a B egyrészt rajta van az egyik súlyvonalon, ami nem az A-hoz tartozik (ez lesz a B hez tartozó súlyvonal), másrészről a harmadik súlyvonal pont felezi az AB szakaszt.

Tehát a feladat az, hogy

- veszed az egyik nem A-hoz tartozó súlyvonalat, és megszerkeszted azoknak a T pontoknak a mártani helyét, amikre AT szakaszt pont felezi a súlyvonallal vett metszéspontja.

- Ennek aztán veszed a metszetét a harmadik súlyvonallal vett metszetét, és ezzel megkaptad a második csúcsot.

- ugyanezt eljátszva csak a két nem A hoz tartozó súlyvonal szerepét felcserélve megkapod a harmadik csúcsot is.

2010. jún. 10. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Bevallom őszintén, a leírásod alapján nem tudtam megszerkeszteni a háromszöget. :-( Lehet, hogy én vagyok béna, de kíváncsi lennék, neked sikerült-e?

Viszont egy egy mondattöredéken megakadt a szemem: "ha a háromszöget a középpontosan tükrözöd a súlypontra...". Mi van, ha a háromszöget középpontosan tükrözöm?... Csináltam pár skiccet, és támadt néhány ötletem. Nekiállok, aztán majd jelentkezem.

Fejtörés közben felmerült a kérdés, hogyan lehet KISZÁMOLNI a háromszög oldalait a súlyvonalak ismeretében? Ezt kiírom önálló kérdésként is.

2010. jún. 11. 01:27

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!