Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Fizika. A pörgettyű hatás a...

Fizika. A pörgettyű hatás a súlyemelésben is működhet?

Figyelt kérdés

Sokan ismerik a fizikai kísérletet, mikor is egy rúd végén levő tárcsát ha nagy sebességgel a tengelye körül megforgatunk, akkor a rúddal együtt a tárcsát sokkal könnyebben fel lehet emelni.

Elgondolkodtam, ha egy súlyemelő úgy emelné meg a súlyt, hogy a rúd végein mindkét tárcsa forog, akkor vajon mi történne ? Azonos irányban kellene a tárcsákat forgatni, vagy ellentétesen ? Vagy egyáltalán nem történne semmi ?



#súlyemelés #pörgettyű #pörgettyű hatás
2018. márc. 16. 14:29
1 2 3
 21/24 A kérdező kommentje:

#19

Nincs igazad.

Ha megfigyelted volna a videót, amikor súlypontban emelte, alig tudta kinyújtani a karját, mikor meg forgott a tárcsa, akkor viszonylag kényelmesen tartotta .

Biztosan könnyebben emeli meg, mint, ha súlypontban emelné.

2018. márc. 18. 15:36
 22/24 anonim ***** válasza:
#21: A fizika jelenlegi állása szerint igazam van :) A súly nem változik forgás hatására. Ha így lenne remek örökmozgókat tudnék kitalálni :)
2018. márc. 18. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/24 A kérdező kommentje:

#22

Örökmozgókból van elég sok a you-tube-on. Kettőt magam is megépítettem és szépen működnek.


Ha nem fizikai oldalról közelíted meg a videót, hanem csak úgy átlag polgárként nézed, elképzelhetőnek tartod, hogy félig nyújtott karral meg tudnád tartani azt a rudat a forgó tömeggel, ha valami fizikai erő nem segít ebben ?


Egyébként a fizikai elved szerint mekkora erőkarra igaz amit állítasz?

Az erőkar vége sokkal messzebb is lehet a súlyponttól. Mi van ha 3 méteres az erőkar ?

2018. márc. 18. 19:55
 24/24 anonim ***** válasza:

>Örökmozgókból van elég sok a you-tube-on. Kettőt magam is megépítettem és szépen működnek.

-Ja, én meg minden héten leszívok egy tele tank benzint a kocsimból :)


>Ha nem fizikai oldalról közelíted meg a videót, hanem csak úgy átlag polgárként nézed, elképzelhetőnek tartod, hogy félig nyújtott karral meg tudnád tartani azt a rudat a forgó tömeggel, ha valami fizikai erő nem segít ebben ?

-Segít, de az nem EMELŐ erő.


>Az erőkar vége sokkal messzebb is lehet a súlyponttól. Mi van ha 3 méteres az erőkar ?

-Akkor nagyobb lesz a precessziós mozgás kerületi sebessége, azt tippelem, hogy ugyanaz történik, csak felnagyítva. Ugyanaz a precessziós szögsebesség, de arányosan nagyobb kerületi sebesség, és arányosan nagyobb magasságvesztés (a tengely egy kissé lehajlik, mielőtt precesszióba kezd a pörgettyű - azt tippelem, hogy ugyanannyira hajlik le fokban, de a nagyobb táv miatt a vége lejjebb lesz.)

2018. márc. 18. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!