Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » 2.5 mm2 vagy MMCu vezetékre...

Nagyepf_MacGyver kérdése:

2.5 mm2 vagy MMCu vezetékre lehet 20A kismegszakítót szerelni vagy 16A a maximum?

Figyelt kérdés
Az MMCu vezetéket nem jobban lehet terhelni mint az MCu-t mert a fal jobban hűti?

2018. jún. 30. 09:34
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

27A mehet rá elvileg, mert falban megy. A kötéseknél szokott lenni a gond, mert azok nem hűlnek olyan jól és az ellenállásuk is nagyobb. Szóval a vezetékre mehet 20A, ha a kötései ennek megfelelőek.


Most szerelgetem szüleim lakását felújítás kapcsán, és ott a 0,75 körüli alumínium vezeték is 16A-es biztosítékon van. Mármint nem így indul, de a "végeken" a konnektoroknál már sok helyen csak ilyen vékony van. 40 évig nem volt vele semmi gond. Azért visszavettem 10A-re, biztos, ami biztos...

2018. jún. 30. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
0.75 mm2 vezetéket eddig csak rézből láttam.Alumíniumból volt 1.5 mm2-nél kisebb?
2018. jún. 30. 19:35
 3/15 anonim ***** válasza:
77%

Vezetékterhelésekre:

1. Van egy érvényes szabvány, 2011 óta.

2. Volt egy elődje, 1997-től 2014-ig.

3. Azelőtt volt magyar szabvány, 1980-tól 1998-ig.

4. Ennek volt elődje 1970-1980 között.

5. Volt régebbi is, persze, de abban még nem volt műanyagszigetelésű vezetékről szó

A 3. alattiban szereplő csoportbeosztás:

"2.2.1. Az A terhelhetőségi csoportba tartoznak a

– tömör (perforálatlan) szerelőlapon elhelyezett vezetékek,

– a több rétegben egymáshoz szerelt védőcsövekben (ill. vezetékcsatornában) elhelyezett vezetékek, a lakások fogyasztásmérő utáni vezetékeinek kivételével.

2.2.2. A B terhelhetőségi csoportba tartoznak

– a 2.2.1. szakaszba nem tartozó vezetékek a lakások fogyasztásmérő utáni vezetékeinek kivételével,

– a lakások villamos alapfűtésének a vezetékei.

Megjegyzés: A terhelhetőségi csoportba sorolás független attól, hogy a vezeték, ill. a védőcső süllyesztetten vagy falon kívül van elhelyezve.

2.2.3. A C terhelhetőségi csoportba tartoznak a lakások fogyasztásmérő utáni vezetékei, a villamos alapfűtés vezetékeinek kivételével.

Megjegyzés: A villamos alapfűtés vezetékeinek terhelhetőségi csoportját a 2.2.2. szakasz szerint kell megállapítani, ezeknél ugyanis nem lehet a lakások egyéb terheléseinél szokásos, csak néhány órás terhelési időtartammal számolni."


Azért az nem semmi, hogy valaki a 38 éve érvénytelen, 4. szabvány csoportbeosztását használja 2018-ban (abban volt először és utoljára vakolatba helyezett vezeték kategória).

2018. jún. 30. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
1.: hol láttad leírva, hogy a 2,5mm2-es Cu vezeték terhelhetősége 27A? Akárhogy lapozgatom a vonatkozó hatályos szabványt az MM falat leginkább megközelítő helyzet esetén 27A-re legkevesebb 6-os vezeték jön ki. És kb. 16A jön ki a 2,5-esre. Ha belekalkulálok egy ma várható iTHD-t (ami ma már várható) akkor nagyon a határán van a 16A is. Megkockáztatom, hogy jobb lenne 4-es vezeték, bár még a 16A belefér a 2,5-esbe. Amúgy Sztrogoff kolléga megint jól válaszolt. Neki higyjél.
2018. júl. 2. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

Pedig Ausztráliában és Új-Zélandon engedik 2.5mm2 Cu vezetéknek 20A kismegszakítót.

Ha jól tudom régen Európában is engedték az 1.5mm2nek a 16A-t,nem csak 13-t mint most.

2018. júl. 2. 22:37
 6/15 anonim ***** válasza:
68%
Hogy őszinte legyek, én még sosem álltam a fal mellett kontakthőmérővel. De az biztos, hogy a magyar szabvány az alacsonyabb környezeti hőmérsékletet vett figyelembe, mint a mostani. Valamint az összes terheléscsökkentő tényezőre azt írta, hogy lakásoknál ezzel nem kell foglalkozni. Jó volt-e ez, vagy az elvtársak lelkiismeretlensége mutatkozott meg? Ki tudja. Az átlag lakásnál akkoriban ezek ráadásul teljesen felesleges veszkődések voltak, hiszen mi volt? Egy kezdetleges színes tévé, meg egy 300 W-os NDK-s hajszárító. A konyhában a vasalónak és a fürdőszobában a Minimatnak úgyis vastagabbat húzott az átlagember. Olajradiátor, hősugárzó vagy bordás kályha kivételével el nem lehetett érni a névleges terhelés felét se.
2018. júl. 2. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező 5.:


Bizonyos körülmények esetén most is engedélyezett a 1,5-esen a 16A. A mai szabványok a telepítési környezetet, beépítés módját, és a felharmonikus tartalmat is figyelembe veszik, és abból lehet meghatározni.

2018. júl. 3. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

Arról beszélek hogy 1.5mm2 sodrott rézkábel kell 16A hosszabbítónak akkor mi a fenének kéne falba 2.5ös?

Nyomattam meg 2.5 mm2 Cu vezetéket 32 Amperrel és alig volt langyos.

2.5 mm2 Al meg 20Amperen egyáltalán nem melegedett.

mind2 kísérletnél 1 óráig voltak terhelve a vezetékek.

Valami amit még nem értek hogy ugyanolyan keresztmetszetű vezeékre legyen akár réz vagy alumínium ugyanakkora biztosító vagy kismegszkító kell.

Pl ha jól tudom Elmű még elfogadja a 6mm2 Al fővezetéket 32Amperig de 6mm2 réz is csak 32Arel terhelhető.

2018. júl. 5. 22:01
 9/15 anonim ***** válasza:

Nos, akkor jegyzőkönyvezd a saját kísérleteidet, több szakember résztvevővel aláíratva, és bármikor, ha azt mondják, hogy miattad égett le a ház, előveheted.


Az ELMŰ-t vegyük ki az ilyen tárgyalásból, mert azt nem érdekli, ha te túlterheled. Azt mondja, adott valaki szerelési igazolást, hogy ez így jó lesz, azé a felelősség.

2018. júl. 6. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

Amúgy az elvtársaknak mi köze volt a régi szabványokhoz?

Politikától függ a villanyszerelés?

2018. júl. 6. 09:36
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!