Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy repülőgép hajtóművére...

Egy repülőgép hajtóművére lehetne energiavisszanyerő rendszert tervezni?

Figyelt kérdés

Tudom az ötlet kicsit elrugaszkodott és nem is vagyok nagy ismerője a műszaki tudományoknak, de mi a véleményetek?

Én az F1-ből ismert MGU-H rendszerre gondoltam.



2018. júl. 6. 13:49
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Lehetne.
2018. júl. 6. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
79%

Ha állandóan erőteljesen lassítani-gyorsítani-emelkedni-süllyedni kéne, akkor lehetne talán valami értelme (de akkor is nagy lenne a súlya, stb egyéb problémák)


de amúgy normális esetben semmi értelme sincs...

2018. júl. 6. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
76%
(amúgy akikben ilyen kérdések felmerülnek, azok gondoltak-e arra, hogyha lenne értelme annak, amit kitaláltak, akkor már megvalósították volna?)
2018. júl. 6. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
Már miért is kéne folyamatosan emelkedni meg süllyedni? A kerozin elégetése után rengeteg gáz áramlik ki a hajtóműből, ami ha megforgatna egy generátort, esetünkben az MGU-H-t, akkor már csak el kell vezetni a keletkezett áramot az aksiba, ami ugye tárolja. Nekem ez a gondolatmenetem.
2018. júl. 6. 15:15
 5/15 anonim ***** válasza:
100%
Persze, lehetne, csak így a hátrafelé kiáramló, generátort megforgató gáz a generátoron keresztül végül is hátrafelé tolná, azaz lassítaná a repülőt. Márpedig a repülő célja az, hogy repüljön, nem pedig hogy áramot termeljen.
2018. júl. 6. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
A kiáramló gáz meghajtja igen a generátort, de az nem korlátozná úgy a kiáramló gázt szerintem...
2018. júl. 6. 17:59
 7/15 A kérdező kommentje:
Akkor ennyi erővel a formula 1-es autó teljesítményét is csökkentené, mert nem tud rendesen kimenni a kipuffogógáz
2018. júl. 6. 18:01
 8/15 Walter_Dornberger ***** válasza:
100%

Kedves kérdező!


Ez a mondtod:

"A kiáramló gáz meghajtja igen a generátort, de az nem korlátozná úgy a kiáramló gázt szerintem..."

- ez nem működik.

A kiáramló gázból ami munkát ki lehet és szabad venni azért, hogy ameghajtó funkció megmaradjon, azt a turbinákon már ki is vették. Ha további energiát veszel ki a gázsugárból, akkor a hajtómű már nem fog tolni. miért is?

A kilépő gázokból a munkavégzés energiát vesz ki, ami a gáztömeg hűlését okozza. Ez kisebb térfogatáramot jelent, ami azonos kilépő keresztmetszet mellett alacsonyabb kilépő sebességet, így alacsonyabb mozgásmennyiséget (impulzust) jelent. ezért a sugárból a tolóerő csökkenése nélkül nem lehet kivonni több energiát.


A repülőgép gázturbinák és kompresszorok úgy vannak méretezve, hogy a tolóerejük maximális legyen. Sőt, vannak olyan hajtóművek, ahol a turbina után még további üzemanyagot adnak a gázhoz, hogy a kilépő sebesség növekedjen! (utánégető) Mivel, a turbina szerkezeti okokból nem bírja a magas hőmérsékletet.


A stabil gázturbinák esetében viszont tényleges létező megoldás az un. hőhasznosító kazán, amiben egy hagyományos Rankine-Clausius ciklusú energiatermelés történik.

2018. júl. 6. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
52%
Örültem hogy tisztáztuk, már azthittem újabb örökmozgó szerkezetet akar a kérdező.
2018. júl. 6. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
77%

Ne ízléstelenkedj itt, kérdező, hanem gondolkozz.

Miből akarsz energiát kivenni?

Ha lecsökkented a gáz sebességét, akkor már nem fog úgy hajtani. Csak akkor lehetne energiát kivenni, ha a motor pazarló lenne, és tudnánk jobbat is építeni.

De ha tudnánk ilyet építeni, akkor már megépítettük volna, mert piszok drága az üzemanyag, megéri javítani a motor működését.

2018. júl. 7. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!