Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Jogilag mi számít gyomnövényne...

Jogilag mi számít gyomnövénynek, és kell-e tájékoztatni valakit, hogy mit akarnak kivágatni, vagy muszáj ész nélkül mindent?

Figyelt kérdés
Pl. lehet, hogy valaki szerint a csalán, pitypang, cickafark, lóhere gyomnövény. De nem az...

2018. szept. 11. 13:23
 1/8 anonim ***** válasza:

Irtandó növények:

Parlagfű

Ebszőlő csucsor

Aranka fajok

Selyemkóró

Az önkormányzatok néha bírsággal fenyegetőznek például kék katáng miatt, de csak a szájuk nagy.

2018. szept. 11. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Az allergiát okozó gyomnövényeket köteles vagy irtani.

Amúgy a saját portádon azt csinálsz, amit akarsz, feltéve, hogy nem védett növényről van szó.

Azért bizony megbüntethetnek, jó inkább ismerni őket.

Ha mindenképpen útban van, akkor szakszerűen átültethetik szakemberek, ha ez lehetséges, általában igen.

2018. szept. 12. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Azért kérdeztem, mert kaptam a jegyzőtől egy levelet Felszólítás ingatlan gyommenteítésre tárggyal, hogy lakossági közérdekű bejelentés és augusztus 21-én a helyszínen tartott külső szemrevételezés alapján megállapítottam, hogy az (...) udvar megnevezésű (...) ingatlan gyomnövénnyel fertőzött, amely a szomszédos ingatlanokra is ártalmas. Megállapítottam, hogy a tulajdonos a törvényben foglalt gyomok elleni védekezési kötelességének nem tett eleget.


Tájékoztatom, hogy az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény és végrehajtásáról szóló 43/2010.(IV.23.) FVM rendelet 1.§-a alapján minden földtulajdonos, földhasználó kül- és belterületen egyaránt köteles az emberre, állatra, növényekre veszélyes, gazdasági kárt okozó gyom elleni folyamatos védekezésre.


Felszólítom, hogy ingatlan tulajdonosaként haladéktalanul, de legkésőbb szeptember 21-ig és azt követően folyamatosan tegyen eleget a védekezési kötelezettségének, ellenkező esetben a közérdekű védekezés elrendelésére és a növényvédelmi birság kiszabására vonatkozó közigazgatási eljárást hivatalból megindítom.


Belterületen a települési önkormányzat jegyzője rendeli el a közérdekű védekezést, mely azonnal végrehajtandó és amelyet tűrni köteles. A közérdekű védekezés költségei az ingatlan tulajdonosát, használóját terhelik. Közös ingatlan tulajdon esetén a tulajdonosok egyetemlegesen felelősséggel tartoznak.


A védekezési kötelezettség elmulasztóival szemben növényvédelmi birság kiszabására van lehetőség, amelynek legkisebb összege 15eFt, legmagasabb összege 5mFt. A birság többször is kiszabható. A birság, illetve meg nem fizetése esetén az azt terhelő kamat adók módjára behajtható.


Felhívom az érintett ingatlan tulajdonosait, hogy önkéntes jogkövetéssel a felmerült problémák megszüntetése érdekében soron kívül tegyék meg a szükséges intézkedéseket.


Felhívom figyelmüket, hogy az ingatlantulajdonosoknak az ingatlan rendbentartásáról a jó gazda gondosságával folyamatosan gondoskodniuk kell.

2018. szept. 13. 12:31
 4/8 anonim ***** válasza:

Teljesen jogos, a gyomok többsége magról szaporodik.

Nem csak ronda látvány egy olyan telek, amit felver a gaz, hanem tényleg kártékony a környezetére is.

Ismertem egy németet, aki megbízást adott, hogy távollétében is kaszálják a magyarországi telkét, tartsák rendbe a portáját és az kifogástalan is volt, már nem él sajnos, az örökösök meg nem törődtek a telekkel, a szomszédok legnagyobb bosszúságára.

Végül hosszas huzakodás után néhányan vállalták a kert rendben tartását, annak fejében, hogy a gondozott gyümölcsfák haszna őket illeti, nyírják a füvet is, de a telek egyes részein gazdálkodnak mellé, veteményest tartanak, amihez tudtommal az új tulajdonosok hozzájárultak. amíg el nem sikerül adniuk az ingatlant, de nemigen éri meg a fáradtságos munkát, vagyis pénzbeni juttatás is szerepet játszhat a dologban és ha neked nincs kedved dolgozni a tanyádon, akkor szintén ezt javaslom, fizess meg valakit, aki helyetted rendben tartja.

Különben meg fognak bírságolni, aminek összege nagyobb is lehet az így felmerülő költségeidnek, vagy költözz a városba, add el a felesleges ingatlant, szabadulj meg tőle.

2018. szept. 13. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Nekem ezek kellenek, és nem akarom, hogy ki legyenek vágva. Attól, hogy egy panellakó kitalálta, hogy a nyírt fű a szép attól én még a réten nőttem fel, és az jobban tetszik. A nyírástól meg amúgy is erősödik. Más meg permetezi ugyanemiatt a hülyeség miatt. És ha már itt tartunk, sem a benzinkasza, sem a permet, sem a fűnyíró nem valami környezetkímélő. Ennyi erővel itt van mellettem a rét, azt is le kéne damilozni. Hát menjenek már a p.-ba... De bírtam, hogy még alsóba az volt a lényeg a tankönyvben, hogy a városban körbe volt kerítve egy parcella, és kiírták, hogy fűre lépni tilos, most meg ott tartunk, hogy mindent irtani kell.
2018. szept. 13. 13:42
 6/8 A kérdező kommentje:
De most akkor döntsétek már el! Első felsorolta, miket kell levágni, másért nem büntethetnek. Második szerint a védett növényeket ki se vághatom, és az allergiát okozó gyomokat ki kell. Erre azt kell mondjam, hogy a 3. felfogása szerint szoktak ezek a dolgok történni, és ha valakinek a cickafark, meg a csalán gyom, akkor biztos azon lesznek, hogy vigyázzanak a növényekre, nem levágnak mindent oszt jóvan... Ezen kívül nézőpont kérdése, hogy kinek mi a gyom, vagy szemét. Ugyanúgy, ha pl. nekem joghurtos dobozaim vannak, és pl. palántázhatok benne, másnak szemét. De nekem azért nem lehet joghurtos dobozom, mert másnak nem kell? Nálam nem szemét, nálam nem gyom. A 3. meg azt mondta jogos, vágjak le mindent, mert megbüntetnek. Én pedig úgy kezdtem, hogy nem-e kéne felsorolniuk, hogy miről beszélnek, mert ilyen növény nincs nálam, és megbüntethetnek-e koholt vádak alapján, csak mert van nagy fű, és pár rossz akaróm. Én ezt az intézkedést úgy képzelem el, hogy kijön a közmunkás akit állítólag be kell engednem, aki régen nyírta, illegálisan ott, és még át is verték nagyapámat ki tudja mennyi pénzzel, legjobban őt zavarta, hogy megszűnt a bevételforrása nagyapám halálával, sokszor fenyegetőzött, hogy majd szól a polgármesternek. A másik pedig aki kétszer elrabolta a kiskutyámat, és vissza se adták hetekig, és másfél évig folyamatosan csalogatták a másikat. Legutóbb, úgy tűnt, hogy beletörődtek, hogy nem adom oda, és tirhuljanak a kapu közeléből is, megfenyegettek, hogy fel vagyok jelentve az állatorvosnál, hogy ha nem oltatom be el lesz vágva a nyakam. Szóval ezek a nagyszerű emberek is lehetnek a feljelentők. Csodálatos lenne, hogy ezek helyett engem büntetnének meg, és még azt mondanák, hogy jogos...
2018. szept. 14. 06:37
 7/8 anonim ***** válasza:

Figyelj!

A gyomot irtani kell, mert allergiát okoz, neked is, ha nincs szerencséd, de másoknak is.

A magját átviszi a szél a szomszédba, meg mindenhová.

Szaporodnak benne a szúnyogok, meg kártevők, stb.

Parlagfű, egyebek, - ki vele.

Néhol azonban előfordulhat, hogy védett növények vannak valahol.

Ez igen ritka eset, kipusztulóban lévő fajok megmentésében segédkezhetsz, csak ismerned kell, hogy mi az, amit éppen látsz.

Ez meg nagy dicsőség és felelősség is egyúttal az utódaink felé is, mondjuk roppant kicsi az esély, hogy pont nálad lesz éppen egy ilyen ritkaság, hiszen azért is védett, mert alig van már valahol, de nem lehetetlen.

Kultúra kérdése.

2018. szept. 14. 06:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
De nekem nem gyom...
2018. szept. 14. 11:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!