Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » 5 darab hatoslottó szelvénnyel...

5 darab hatoslottó szelvénnyel mennyi rá az esély, hogy valamit is nyerek?

Figyelt kérdés

2018. okt. 7. 17:21
 1/9 belapus ***** válasza:
60%
Ötször annyi, mint eggyel.
2018. okt. 7. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 2*Sü ***** válasza:
100%

A hatos lottóban 1:42 az esélye, hogy nyereményt érsz el (2,38%).


Ha az a kérdés, hogy mi az esélye annak, hogy *valamelyikkel* nyersz, azt nehezebb számolgatni, mert ugye egymást átfedő esetek, hogy az egyikkel nyersz, a másikkal, mindkettővel, stb… Itt inkább megfordítjuk a dolgot…


41:42 (97,62%) az esélye annak, hogy egy adott szelvénnyel nem nyersz. Ennek az ötödik hatványa lesz annak az esélye, hogy egyikkel sem nyersz:


(41:42)^5 = 41^5 : 42^5 = 88,64%


Ergo 11,35% az esélye annak, hogy legalább egy szelvénnyel nyersz (ez valamivel kisebb esély, mint az eredeti esély ötszöröse, de csak kicsivel kevesebb).

2018. okt. 7. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 bollocks ***** válasza:
100%
Annyival kiegészítem 2*Sü válaszát, hogy az is feltétel, hogy ne legyen két ugyanolyan szelvény.
2018. okt. 7. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
#3 sőt, valójában csak 5 tök különböző szelvényre igaz pontosan a fenti szám. Ha van átfedés a szelvények között, már bonyolódik a helyzet. Kis átfedésnél ez persze szinte elhanyagolható.
2018. okt. 7. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
82%

Fontos tudni, az esély egy lehetőség és nem egy megvalósulás. Ha tehát valamire mondjuk 10% az esély, az nem jelenti azt, hogy tízszer ismételve bekövetkezik. Az is lehet, hogy ezerszer ismételve se következik be.

Amit tudsz, az annyi, ha rengetegszer (mondjuk minimum milliószor) ismétled, aztán az összesből statisztikát készítesz, akkor közel leszel ahhoz, hogy minden tizedik. Ez más szavakkal a hatos lottóra nézve azt jelenti, hogy akár a következő héten főnyereményed lesz, vagy a következő tíz évben semmi (520 húzás), de ha sok ezer év eredményeit megnézed, az nagyon közel lesz 2*Sü által adott értékhez.

Következtetés: Szórakozásból lottózz! És élvezd, ha nyersz. Nyereményért soha ne lottózz! Sok lesz a bánatod, kevés a pénzed.

2018. okt. 8. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 2*Sü ***** válasza:

No igen, ahogy én számoltam az öt teljesen random kitöltött szelvényre vonatkozik. De még itt is vannak átfedések. Pl. ha az egyik szelvényen megjátszom az 1,2,3,4,5,6 számokat, a másikon a 10,11,12,13,14,15 számokat, akkor bár teljesen különböző számokat játszottam meg, de lehet mindkettővel hármasom, ha az 1,3,6,10,12,14 számokat húzzák ki…


Mondjuk 5 szelvénynél az eltérés nem nagy az esély öttel való beszorzásához képest. 8 szelvény esetén meg már elkerülhetetlen, hogy legalább egy szám egynél több szelvényen is szerepeljen.


Lényeg a lényeg, hosszútávon, illetve sok szelvény esetén a Szerencsejáték Zrt. nyereséges, a játékosok összessége veszít. Több szelvénnyel sincs ez máshogy, itt is maximum annyi a következmény, hogy nagyobb összeget veszítesz.


És igen, a lottótól azt remélni, hogy meggazdagodsz, badarság. Nem szabad nagyobb összeget belefektetni. Persze a lottó egy játék. A szelvény áráért megvásárolod azt az élményt, hogy játszol, hogy izgulhatsz mondjuk a tévé előtt, hogy melyik lesz a következő kihúzott szám. Tehát nem azt mondom, hogy lottózni önmagában hülyeség, mert az ember nyilván költ egy csomó olyan dologra, ami ugyanúgy játék, szórakozás, de a lottóval ellentétben biztosan nem nyer vele pénzt, mondjuk kibérel egy billiárdasztalt a barátaival egy-két órára, vagy bedob néhány érmét egy darts gépbe. De nem szabad lottóra többet költeni, mint amennyit billiárdra és/vagy dartsra költenél.

2018. okt. 8. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Vettem múlt héten egy 5 hetes hatos lottót és tegnap elvitték a 670 milliót, én meg még nem nyertem semmit. Most nagyon szomorú vagyok.
2018. okt. 8. 10:45
 8/9 2*Sü ***** válasza:
100%

> Vettem múlt héten egy 5 hetes hatos lottót és tegnap elvitték a 670 milliót, én meg még nem nyertem semmit.


Igen, ez a probléma. Mármint az, hogy teljesen valószínűtlen eseményekhez valós reményeket fűzöl. Annak az esélye, hogy egy adott héten hattalálatos szelvényed lesz 1 : 8 145 060. Annak az esélye, hogy 25 éven keresztül minden héten egyetlen szelvénnyel játszva egyetlen egyszer hattalálatosod legyen a 25 év során, annak az esélye 0,016%. Mekkora ez az esély? Kb. ennyi az esélye annak, hogy ha most születne egy gyereked, akkor 25 év múlva benne lenne – tízmillió magyarral számolva – az 1500 leggazdagabb magyar között. Nagyobb esélye van annak, hogy 25 év múlva azért nem lesznek anyagi problémáid, mert a gyereked benne lesz a felső tízezerben, mint annak, hogy azért nem lesznek anyagi gondjaid, mert nyertél a lottón.


Amúgy nem csak az esélyeket mérik fel rosszul az emberek. 670 millió forint így egyben soknak tűnik. De nem annyira sok az. Vegyünk egy gyerek nélküli háztartást, ahol két ember keres fejenként nettó 500 000 Ft-ot. Az már nem rossz, igaz? Együtt évente 12 milliót keresnek. 30 év alatt ez 360 milliót jelent. Értsd a saját életszínvonaluk fenntartása 30 év alatt 360 millió forintba kerül. De ők sem engedhetnek meg bármilyen luxust. Mondjuk ha a fizetésük 3/4-ét teszik félre, akkor az évi 9 millió forintos megtakarítás. Most csak úgy rákerestem a neten, egy 2 szobás – 58 m²-es – lakás a Rózsadombon – ami azért még mindig nem egy kastély – kb. 45 millió forint. Az évi 9 millió megtakarítással nekik is öt év, mire összegyűjtenek ennyi pénzt. Nyilván ha hitelre veszik meg, a hitelt is vissza kell törleszteni, ami még több pénzt. De ebben az 5 évben úgy kell élniük ehhez, mintha fejenként csak évi 125 000 Ft-ot keresnének, ami nyilván elég arra, hogy ne okozzon gondot a számlák befizetése, sőt ha jól bánnak a pénzzel, egy-egy kisebb külföldi nyaralás is belefér, mondjuk a horvát tengerparton, de azért az nem fér bele, hogy Hawaii-on ötcsillagos szállodában nyaraljanak két hétig, vagy hogy hetente luxusétteremben ebédeljenek.


És itt a gond. A 670 millió forintos nyeremény egy jelentős részét kvázi azonnal elköltik a nyertesek, megvesznek egy kisebb kastélyt, egy – sőt mindjárt 2-3 – pöpec autót, meg közben azért csak kapnak a rokonok, ismerősök is valamit, ide egy milla, oda kettő. Ha nem kapnak, majd kérni fognak, ha meg nem kapnak, akkor szétesik a kapcsolati háló, a család, a barátságok. Közben a nyertesek felmondanak, nem dolgoznak, és elkezdenek olyan életmódot élni, ami havi többmilliós fizetésnél is lehet, hogy merész. Nyaralás egzotikus helyeken, I. osztályon utazva persze, luxusszállodában. Mondván, hogy van pénz dögivel. Nem, annyi azért nincs…


Nem véletlen, hogy a lottónyertesek többsége pár évvel később elveszíti, elkölti, elherdálja a vagyona egészét. Csak közben hozzászokik egy olyan luxus életmódhoz, amiből visszatérni egy alsó-, vagy középosztálybeli életmódra sokkal-sokkal nehezebb, ha nem egyenesen lehetetlen. Nem beszélve arról, hogy közben felégettek minden visszavezető hidat, hogy hogyan veri szét egy ekkora nyeremény a szociális kapcsolatokat, mennyire torzítja el az ember jellemét, értékrendjét, és mennyire nehéz ezt visszahajlítani egy átlagos élethez szükséges rendbe.


Ne akarj nyerni annyira, mert túl nagy a valószínűsége, hogy 10 évvel később átkozni fogod a napot, amikor kihúzták a számaidat.

2018. okt. 8. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Pszichológusok vizsgálták nagy nyeremények tulajdonosainak előző és következő életét. Azt kapták, amit vártak, és amit a laikus közönség ma sem hisz el, hiába a konkrét adatok. Ennek is megvan a maga pszichológiája.

Szóval, a nyerők kicsit több mint a fele vett valami nagyon szükségeset és egyébként semmit sem változott az élete. A maradéknak több, mint a fele igen rövid időn belül elverte semmire, de megszokta a pazarlást és boldogtalanul várta a következő nyerést. Zömük tönkrement, többen öngyilkosok lettek. Voltak ajándékozók, bevásárlók, és lényegesen kevesebb, mint 10% élete változott meg jelentősen, mert befektetett, megvalósította reális álmait, és boldogabb lett.


Egyébként korábban pontos törvény volt (a mait nem ismerem, nem érdekel): a befolyt összeg 40%-a az államé, 20% a cégé (költségek + némi profit) és 40% a nyeremény. Ez rosszabb, mint az egy a kettőhöz játék.

2018. okt. 8. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!