Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Van-e statisztika arról, hogy...

Van-e statisztika arról, hogy a fejlett gazdasággal rendelkező országokban milyen szinten van a korrupció?

Figyelt kérdés
A progresszív ütemű gazdasági fejlődés és a korrupció visszaszorulása között van-e összefüggés? Egyáltalán hatással vannak-e egymásra?

2018. okt. 19. 13:23
 1/7 Wadmalac ***** válasza:

Objektív nem hiszem, hogy van, nem valami tisztán mérhető téma.


A gazdaság jellegével való összefüggést én kétlem, még a legszigorúbb diktatúrákban is ismerten virágzik, virágzott a korrupció.

Gyanítom, hogy ennek csak egy államhatalomnál erősebb fék szabhat gátat, például egy nagyon erős és szigorú államvallás.

Mennyi korrupciós ügyről tudsz mohamedán országokban?

2018. okt. 19. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Hát a törököknél előfordul:


[link]


Bár ott a vallás kevésbé fogja az emberek gyeplőjét.


Egyébként 5 perc guglizás után találtam is megoldást, hát, talán van összefüggés. Egyik sem egy fejletlen ország. De azért némelyik nagyobb, pl. Franciaország is lentebb van.


[link]

2018. okt. 19. 16:21
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Egy ország pillanatnyi gazdasági állapota alapvetően a történelmétől, hagyományaitól, kultúrájától és lehetőségeitől függ.

Egy ország korrupciós állapota történelmétől, hagyományaitól, kultúrájától és vezetőinek minőségétől függ.

Norvégiában a korrupció alacsony volt a 60-as években is, pedig akkor szegény ország volt. Megtalálták az olajat, jól hasznosították, Európa egyik leggazdagabb országa lettek, a korrupció szintje nem sokat változott.

Magyarország gazdasági állapota a térséghez képest és abszolút mértékben is ingadozott, volt felfelé ívelő szakasz és volt mélypont. A korrupció szintje is ingadozott, most a legnagyobb.

A korrupció erősen függ a köz szemléletétől, amely viszont alakítható. A szocializmusban nagyobb korrupció alig akadt, kicsi mérhetetlenül sok volt. Az ok egyszerű. Kádár a maga módján jóléti államot akart, csak hát erre sem a külső, sem a belső (emberi) körülmények nem voltak alkalmasak. A kicsi korrupció akkor szabadult el, mikor meghirdették a TTT-t. Ez röviden, ha bennünket nem támadsz, elsikálható mértékben csalsz, behunyjuk a szemünket. Hatása: a közszféra majd minden dolgozója a munkahelyéről finanszírozta gyerekei tanulmányait (íróeszköz és társai). Az élelmiszeripar majd minden dolgozója a munkahelyéről látta el családja élelmezését. A TSZ-ek katasztrofális helyzetét a kiherélésük, az háztáji tette helyre. De egy tételben aki százezrekben utazott, zömében börtönbe került. Sikk lett a kis stikli.

A rendszerváltás totálisan dilettáns antalli koncepciója (gyorsan nemzeti nagytőke) behozta a nagy disznóságok megdicsőülését. Hagyták, ez azt a látszatot keltette, hogy szabad. Ez is közszemlélet lett. Az adócsalók országa lettünk. Orbán erre rájátszott, ő már a korrupciót a hatalom eszközévé tette. Ma már ez nem egyszerűen "szabad", hanem a megélhetés alapvető eszköze. A független vállalkozások zöme becsukhatna korrumpálás és csalás nélkül.

Az USA-ban számos deviancia van, sok emberiesség elleni disznóság történik, de az adó szent. Abban nem érdemes csalni és nem is teszik. Amelyik politikus, vagy más gazdag ember megpróbálja, előbb utóbb hűvösre kerül. Ott a köz úgy véli, a korrupció a politikusok huncutsága, és ez egy jó lebuktató eszköz. Ezért a köz nem is nagyon alkalmazza. De ennek nem sok köze van a gazdaság állapotához. Nálunk, ha valaki a korrupciót a tizedére visszaszorítaná, azzal a korrupciómentes élmezőnyben ugyan nem kerülnénk, de Szent istváni méretű tett lenne.

2018. okt. 19. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm, igazán mély és szemléletformáló hozzászólás volt!
2018. okt. 20. 08:46
 5/7 A kérdező kommentje:

Egyébként ehhez hozzáfűzném azt, hogy bármennyi munkahelyen megfordultam eddig, ez az általad említett "kis stikli" mindenhol jelen van. A legapróbb dolgokat képesek összelopkodni. Íróeszközöket, sótartót, wc papírt, kéztörlőt, mosogatószert, és még a wc-ből vagy a konyhából ki sem léptünk. Néhányan a másik ember ételét is elzabálják. Eddig még nem is jártunk a termelésben vagy a raktárakban, csak a tűzhely körül mértük fel a helyzetet. A mesgyén meg amihez hozzá lehet nyúlni. Még az ipari hulladékot is képesek ellopni, legyen az betontörmelék vagy fahulladék. Egyszerűen úgy gondolják, hogy az jár nekik. A raktári anyagokat fogják, és a többletet eladják valakinek, mintha ez az ő tulajdonuk lenne.


Honnan jön ez az iszonyatosan mélyszegény gondolkodás? Hogyan lehetne egyáltalán ennek féket szabni? Hogy felfogni, hogy az, ami a szervezet tulajdonában van, az még nem az enyém, hanem a tulajdonosé? Hogy esetleg a többségi jólétet támogatná az (ezzel együtt az enyémet is), ha azt a pl. alkatrészt nem lopnám el, hanem jelezném a felettesem felé a többletet, aztán pedig újra el lenne osztva a megfelelő feladatra?


Iskolázatlanság, agyatlanság, nem tudom egyszerűen felfogni az okokat. Nyílván nem egy korszak szülöttei vagyunk, de akkor is.

2018. okt. 20. 09:12
 6/7 anonim ***** válasza:
Iskolázatlanság, igazságtalanság (neki van, nekem nem lehet, tehát lopok), gazdasági káosz, torz vezetés, nagyjából ezek. És hatásuk generációkon átívelő (mert a szülő továbbadja a mentalitását).
2018. okt. 20. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:

Nem hiszem, hogy erről lehet statisztikát vezetni.

A korrupció mértéke elsősorban az állam méretétől függ. Ha egy rendszerben az emberek nem a saját pénzükből és saját felelősségre hoznak döntéseket, akkor abban válnak érdekelté, hogy minél nagyobb előnyökre tegyenek szert mások kárára. A korrupció így hát az állam természetes velejárója. Minél nagyobb erőforrások felett rendelkezik az állam és az élet minél több területét szabályozza, úgy a korrupció annál nagyobb lesz.

2018. okt. 21. 02:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!