Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mit jelent az pontosan, hogy...

Mit jelent az pontosan, hogy egy lemez hajlítható/kevésbé jól hajlítható/korlátozottan hajlítható?

Figyelt kérdés
Néhány anyagminőség esetén írják, hogy korlátozottan alkalmas a hajlításra (pl S355), de ez így nekem elég pongyola megfogalmazás. Ez mit jelent pontosan? A minimális hajlítási sugár és lemezvastagság közti összefüggésben (rmin = c*s, ahol s a lemezvastagság) esetleg magasabb c értékkel rendelkeznek? Köszi!
2018. nov. 20. 07:38
 1/3 Wadmalac ***** válasza:

"A minimális hajlítási sugár és lemezvastagság közti összefüggésben (rmin = c*s, ahol s a lemezvastagság)"

Például ott. Felhasználási szempont. Ilyen anyag nem jó pl. mélyhúzásra, egyéb lemez hidegalakításra.


"esetleg magasabb c értékkel rendelkeznek"

Hát ebben a képletben ez a c anyagjellemző, tehát igen, az adott anyag lemezvastagsághoz tartozó minimális hajtási sugara így jön ki.


"ez így nekem elég pongyola megfogalmazás"

Persze, ez így elég durva kategorizálás, de egy adott felhasználásra alkalmazás első rápillantásos eldöntéséhez elég.


Érdemes utánanézni a hidegalakítható acéloknak, hogy látsszon, mi a különbség.

2018. nov. 20. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Javaslom az MSZ EN 10025-2 szabvány tanulmányozását.

Acélminőségtől függően beszélhetünk élhajlíthatóságról, görgős hidegalakításról és hidegen húzhatóságról.


Én olyat találtam, hogy C betűvel jelölik a részleges hidegalakíthatóságot. Pl. S355JRC. SZámjele: 1.0551


Ill. van táblázat a lapostermék vastagságától függően a legkisebb ajánlott belső hajlítási sugárra.


De ez az egész hajlítási dolog, azzal kapcsolatos, hogy felkeményedik az anyag, berepedezik. Nem véletlen, hogy az ilyen hajlításokat sokszor melegen csinálják.


Mélyhúzásnál is pl. tubusokat több lépcsőben húznak, és a lépcsők között lágyító hőkezelés szükséges. Technológia próbaként pedig az Erichsen-féle mélyhúzhatósági vizsgálatot említem, ahol addig mélyhuzzák az anyagot egy szabványos gömb alakú tüskével, amig be nem repedezik.

2018. nov. 20. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat!
2018. nov. 21. 14:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!