Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Van elvi vagy gyakorlati...

Van elvi vagy gyakorlati lehetőség olyan biológiai fegyver/harcanyag létrehozására, ami DNS alapján "válogatja" az áldozatait?

Figyelt kérdés

A politikában volt ma egy kérdés, amelynél azt válaszolták hogy létezik/létre hozható olyan ( helytelenül ) fajspecifikusnak nevezett biológiai harcanyag, amivel kiirthatók a szomszédos és csak a szomszédos népek. Lehet ennek valami biológiai alapja vagy nettó hülyeség az egész?


Az eredeti kérdés és a válaszok itt vannak:

https://www.gyakorikerdesek.hu/politika__hadsereg-hadvezetes..



2019. jan. 21. 21:37
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

Elöször is mi számít szomszédos népnek? Pl a románok vagy mindenki aki Románia területén él?


A kárpát medencei népek egymással összevissza keveredtek ezért pusztán az egyén génállományából nem lehet a nemzetiségére következtetni. Illetve ha lehet is akkor is óriási bizonytalansági tényezővel. Mondjuk pl kína és india között biztos nagyobb az eltérés, de akkor még mindig ott a kérdés, hogy vajon hogyan csináljunk olyan fegyvert ami a génállomány alapján ritkítja a népet.

2019. jan. 21. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
Vagy mi van pl akkor ha valaki asszimilálódott? Vagyis jellemében egy adott nemzetiségű de génállományában meg egy másik? Ilyen a történelmünkben jópár előfordul.
2019. jan. 21. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
A lényeget kihagytam. A linkelt kérdésben azt kérdezték, hogy Észak-Koreának lehet-e olyan biológiai fegyvere ami csak a dél-koreaiakkal végezne.
2019. jan. 21. 21:48
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

Mivel az országhatárok nincsenek DNS-be kódolva, nettó marhaság az egész.

A legtöbb ami elmondható hogy egyes allélek vagy génkombinációk gyakoribbak vagy épp ritkábbak lehetnek emitt mint amott; de ebből nem következik sem az hogy amott mindenki rendelkezik ugyanazzal az génkombinációval, sem az hogy itt senki sem.

2019. jan. 21. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

Csak ennél durvább különbségekre lehet építeni, pl. fekete-fehér.

De csak addig, míg nem keverednek.

2019. jan. 21. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Érdekes kérdés amúgy...


A választ az utolsó adta meg.


Nem ismert olyan vírus, ami képes kenne ilyen különbségek alapján szelektálni.


Most nem írnám le hogyan, mert bonyolult (csak ha érdekel valakit)... de kutatásban bevett szokás sejtspecifikus vírusokat használni. Ugyanis rájöttek, hogyan lehet ezt a rendszert felhasználni pontos célzásra sejttípusonként.


Így például egy adott típusú neuront meg lehet fertőzni az agyban, de akár szisztémás vírusinjekcióval is, bejuttatva transzgén fehérjéket, rávéve a sejtet hogy termelje.


Pl egy érdekes rendszer a TetOff/On, ilyenkor bejuttatjuk a vírust, ez a speciális konstrukció megfertőzi a sejteket és egészen addig termeli a sejt a megfelelő fehérjét amíg vagy doxyciklint adsz neki, vagy épp elveszed. Ezáltal ki-be kapcsolható a bevitt fehérjé expressziója. Ezeket adeno asszociált vírusokkal szokás bevinni.


Létezik és rutinszerűen használt vírus a rabies, avagy a veszettségvírus. Itt már komolyabb óvintézkedés kell a tudósoknak, több oltás is. Bár elvben nem patogén, és nem okoz gondot ha beszúrod magadba. Ám igen izgalmas dolgokra képes. Pl megfertőzöl egy neuroncsoportot és ez a vírus pontosan egy szinapszist fog ugrani és megfertőzi a következő neuront. Hadászatilag nem tudom mire jó :D de király technika ha beinjekciózod a retinájába valakinek és végig tudod követni sejténként a látóideget és a látás pályáit.

Ezekkel a vírusokkal bevihetők fényre érzékeny csatornák is, amelyek tüzelésre (neuron), vagy egészen extrém dolgokra kényszerítik a sejteket. (Génexpresszió, alakváltás stb). Ami érdekes, hogy létezik már olyan segédanyag is, ami rádiófrekvenciás hullámokkal gerjeszthető! Már üvegszál sem kell, csak egy wifi antenna és kikapcsolja mondjuk a félelemért felelős pályádat, vagy hiperagresszívvé tesz. Ez egérben kb meg is csinálható manapság is.


Akkor a gene drive is elég meredek. Sőt szerintem ha valamivel kiírtjuk a civilizációt az ez lesz. Egy olyan terjedő, örökletes és végzetes mutáció ami egy teljes fajt kipusztíthat. Bár ez pl invazív fajokra érvényes... de lényegében a szúnyogpopuláció eltüntethető lehetne egyetlen jól irányzott tűszúrással.


[link]


(Direkt a könnyen fogyaszthatót linkeltem, de én olvastam az eredeti publikációkat. Tényleg para cucc)


Nyilván embernél ez túl lassú folyamat lenne, így nehéz kiírtani egy országot... de az ökoszisztéma könnyen megborítható. Tény, hogy ez senkinek nem jó, mert annyira brutális és kiszámíthatatlan.


A kérdésre igazából nem válaszoltam, csak pár példa, hogy jelenleg hol tart a biotech...és ennél csak érdekesebb technikák lesznek, ami felveti a célzott biofegyverek létrehozását. Viszont egyelőre ezen nem kell aggódni.

2019. jan. 22. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
Bocs, a #4-esre gondoltam, Ő adta a legkorrektebb választ :)
2019. jan. 22. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

Nem lehetne. Vannak családok, amiket kettévág a határ. Ha az egyik tagra hat, akkor valószínű, hogy a másikra is hat.

Viszont Dél-Korea nem olyan zárt, mint észak, úgyhogy nem biztos, hogy hat az anyag egy olyan emberre, akinek egyik nagyszülője külföldi.

2019. jan. 22. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
0%

Jó kérdés. Állítólag van, az izraeliek fejlesztettek valamit, de nem merték bevetni.

Viszont valóban hasznos lenne egy olyan fegyver, ami csak a sötétebb bőrű rasszokra hat.

És hiába jönnének most a fajvédők, mert minden háborúban vannak járulékos veszteségek, és ami most folyik, az is egy háború, mégha hivatalosan csak az ellenfeleink nyilvánították annak, mi nem.

2019. jan. 22. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
91%

Nekem például a barátnőm szép sötétebb bőrű. Kicsit mint egy félvér indián.. Családfakutatáskor kiderülö, hogy egyetlen dédijében volt egy kis cigány vér, amúgy semmi cigány jellegzetessége nincs, doktoriját írja épp.


Szóval neked bizony a jó k... a...t😃

2019. jan. 22. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!