Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mennyi széndioxid-ot tartalmaz...

Mennyi széndioxid-ot tartalmaznak az üdítőitalok?

Figyelt kérdés

Konkrétabban pl egy 1,75L-es kóláspalack italban mennyi széndioxid került feloldásra literben (normál légköri nyomáson) ?

Azaz fogyasztáskor (vagy utána) hány liter széndioxid fog távozni belőle?



2019. márc. 21. 20:26
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Valamiben rá van írva a palack oldalára, hogy a bontatlan üdítőnek mekkora a szén-dioxid tartalma, általában térfogategységben oldott tömegben [c] = g/L. Ebből az ideális gáz állapotegyenletével bármilyen állapotban ki tudod számolni a térfogatát.

R ≈ 8,31 J/(mol*K),

M ≈ 44,0 g/mol,

p ≈ 101 kPa (normál légköri nyomás),

V0 = 1,75 L (ezt te adtad meg),

m ⪅ c*V0 (mert valamennyi távozik, mikor kibontod, áttöltöd, nem tudom mit csinálsz vele),

Ha a hőmérsékletre még kigondolsz valamit, akkor

V = c*V0*R*T/(M*p),

és ebbe simán helyettesíthetsz.


Például a Canada Dry-ra c ⩾ 4,5 g/L, meg mondjuk legyen T = 20 °C. Ekkor

V ≈ (20 °C)*(4.5 g/L)*(1.75 L)*(8.31 J/(mol*K))/((44.0 g/mol)*(101 kPa))

ezt bemásoljuk a Wolframalphába:

[link]

és az kiköpi, hogy 4,3 L. (A hőmérsékletet és a koncentrációt előre vettem, mert feltehetőleg azokat akarod majd átírni, illetve mivel ez egy 'angószász' program, a tizedeselválasztónak pontnak kell lennie. Ezen kívül még azt állítottam be, hogy az R mértékegységében a K ne a hőmérséklet-különbség, hanem a rendes hőmérséklet mértékegységének vegye.)

2019. márc. 21. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Sajnos nincs ráírva a CO2 tartalom..

[link]

2019. márc. 21. 22:01
 3/7 A kérdező kommentje:

Így jobban látni:

[link]

2019. márc. 21. 22:17
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ott is nyugodtan veheted 4-5 grammnak literenként, tehát az 1,75 literből 20 °C-on úgy 4-5 liter CO2 jön ki.


Mondjuk ez alapján 6 g/L körül van, ami 5,5-6 litert jelent a végeredményben:

[link]

De így első körben én sem találok hivatalos adatot, ami kicsit fura, de végül is szerintem mindegy.

2019. márc. 21. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

"(normál légköri nyomáson) ?"

Normál légköri nyomáson sajnos nem lehet az üdítő italokba széndioxidot tenni, mert a már benne lévő cukrok és egyéb oldott anyagok 'kisóznák', ha érted a kifejezést [de sózd meg a frissen felbontott kólát a csap felett és meglátod...]

Szóval több bar nyomáson belepréselik az üdítő italokba a széndioxidot. Jól írták előttem, olyan 4-6 g/liter a CO2 tartalma a szénsavas üdítőknek. A Coca-Cola biztosan megvan 6 g/l, egy időben rá is volt írva.

A számolást már rád bízom, szobahőfokon 24,5 liter 44g CO2

2019. márc. 22. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

#5: nem az érdekel hogy benne mekkora helyet foglal, se az hogy a co2 milyen nyomáson csepfolyósítható, hanem csak az hogy miután kiszabadul a palackból hány liter co2 szabadul fel a szobába / levegőbe..


#4: Köszönöm a válaszod.

2019. márc. 22. 15:01
 7/7 anonim ***** válasza:

Papíron 4 gramm / liter az általános.

Az 5 gramm /liter már abszolút extrának számít.

Volt egy idő, hogy figyeltem ezen adatokat, mert nagyon szeretem, ha csíp az a széndioxid és némely üvcsinél nem tapasztaltam a ráírt mennyiséget.


Igazából 5 grammnyit eddig csak ásványvízben tapasztaltam, mégpedig egy "fröccsvíz" nevű terméknél.

2019. márc. 22. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!