Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan lehet egy embernek a...

Hogyan lehet egy embernek a figyelmét visszahozni a jelenbe és ott tartani? A többi lent!

Figyelt kérdés

Tudtok olyan módszert, olyan alkalmazott, gyakorlatban is működő tudományt ami azzal foglalkozik, hogy hogyan lehet stabilan egy ember figyelmét visszahozni a jelenbe és ott is tartani.


Pl mikor azt mondják, hogy valaki nincs jó formában vagy nem koncentrál rendesen az is ebből ered, sőt a hibák is ebből erednek.


Gondolok itt olyan dologra is mikor valakit egy fájdalmas esemény ér elveszít egy közeli hozzátartozót vagy fizikailag éri fájdalom vagy mondjuk elhagyja a párja és miközben ezen rágódik, nincs a jelenben, lehet, hogy autómatikusan csinálja tovább a dolgait,

bemegy a munkahelyére megcsinálja ami a dolga, de nincsen a jelenben, nem tudatos, nem kreatív.


csak éppen hogy működik, takaréklángon van.


És vannak azok az esetek mikor meg hibázik is az ember mert már annyira nincsen a jelenben, hogy nem vesz észre dolgokat mert a figyelme teljesen máshol van.



2019. máj. 5. 18:44
 1/5 anonim ***** válasza:

Ezzel talán a pszichológia és a pszichiátria foglalkozik. Pl a gyász vagy valami durva életesemény feldolgozása ide tartozik.


Pl van egy módszer ami a memória agyi működését használja ki.


Feldolgozhatatlan esemény után az illető felidézi a terápia alatt az eseményt képről képre... ami fájdalmat okoz.

Viszont a terápia alatt tudatmódosító szereket kap, akár MDMA-t, Ketamine-t, vagy enyhe amnéziát okozó szereket.


Ugyanis az emlék előhívásakor a módosult állapot fog rögzülni, ezáltal a nyomasztó szörnyű emlék átalakul egy elfogadható, feldolgozható eseménnyé.


Újraírod az emléket. Ugyanis az emlékeink dinamikusan változnak, ahogy a neurális mintázatok összeállnak/konszolidálódnak/előhívódnak.

2019. máj. 5. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Ez eléggé veszélyesen hangzik, mert a tudat módosító szerek eleve nem egészségesek és semmi garancia nincsen rá, hogy ha felidézed a fájdalmas eseményt tudatmódosító szerek hatása alatt akkor nem negatívan fognak hatni rád. Még az is előfordulhat, hogy meg akarod magadat utána.


Olyan módszerre gondoltam ami tudatmódósító szerek nélkül működik.

2019. máj. 5. 21:18
 3/5 anonim ***** válasza:
Talán a legközelebb a deperszonalizációhoz állna, de nem mindegy hogy ez egy rendszeresen visszatérő állapot, vagy van valami ami most kiváltotta. A stresszhelyzeteket kellene legalább átmenetileg megszűntetni. Elvileg akkor történik ilyen az emberrel ha annyira túl van terhelve, hogy nincs ideje feldolgozni az őt ért érzelmi hatásokat. Ezeket az agy elkezdi feldolgozni, akkor is ha mi ebben épp nem akarunk részt venni mert nem érünk rá. Hagyni kell lehetőséget végiggondolni mi történt, hogyan hatott az érzéseinkre ami történt. Más nem nagyon van. Persze vannak nyugtatók, terápiák... azok tényleg vannak.
2019. máj. 5. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Két módon: önfegyelemmel vagy mások segítségével.

Az első feltételez egy erre való hajlamot, amit korábban módszeresen edzettek és fejlesztettek. A második pedig feltételez egy, az agyműködést kiválóan értő szakembert.

Mindkét esetben két fázis van: először feldolgozni, pontosan megérteni a helyzetet, utána ebből kiindulva indítani a terápiát.

A terápia alapvető tulajdonsága, hogy a konkrét ember képességei, korábbi előélete és egy sor más tulajdonság meghatározza a várható eredményt, míg a módszertan az eredmény bekövetkezési idejét. És mind az eredmény lehetősége, mind a bekövetkezési időtartama alapvetően függ a szóban forgó traumától.


Egyes emberek alaptulajdonsága, hogy "takaréklángon" működnek. Ott először is meg kell érteni, ez mitől van így. Esetleg ez ki sem deríthető kellő információ híján. Ami azt jelenti, itt nem lesz "eredmény". Javulás lehet, eredmény nem. Már ha eredménynek a helyzethez illő aktivitást értjük.


Egy érzelmi trauma (haláleset, baleset, bármi ami súlyos) soha nem múlik el, mert az agy nem tud szándékosan felejteni. De a vele való együttélés lehetséges, tanulható, ha valakinek erre van képessége.


Az úgynevezett szétesett emberek gyerekkori neveltetési /élethelyzeti problémák következményei, rögzültek, rendkívül ritka esetben oldhatók fel.


A szimpla dekoncentráció legfőbb oka a fizikai és/vagy szellemi fáradtság, és kizárólag ezek elmúltával (akkor viszont automatikusan) áll helyre. Doppingszerekkel ugyan befolyásolhatók, de ennek többnyire később jelentkező irreverzibilis hatása van, nem ajánlott (gyakran) alkalmazni.

2019. máj. 6. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Wadmalac ***** válasza:

Jó lenne nekem is egy megbízható módszert találni erre, mert mocskos mód befolyásolja a biliárdjátékomat az alkalmi dekoncentráltságom.

Pihenés, stressz kizárása sem segít, vagyis nem mindig, randomban jön a dolog és szétcseszi a játékomat.

2019. máj. 7. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!