Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért nem szâmítanak színekben...

Miért nem szâmítanak színekben a fekete és a fehér?

Figyelt kérdés
Ez egy olyan kérdés,ami régóta érdekel.

#fehér #fekete #fehér.
2019. jún. 6. 20:45
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
77%

Mert ezek nem színek.

A fekete a színek hiánya, a fehér pedig az összes szín együtt.

Te sem nevezel pl. kártyalapnak egy egész pakli kártyát.

2019. jún. 6. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ, bár számomra a fehér inkább a semmit jelenti.
2019. jún. 6. 22:19
 3/17 anonim ***** válasza:
85%

Akkor miért a tudományokba írsz?

A fehér az ÖSSZES szín együtt. Itt nincs olyan, hogy "számomra". Mindenkinek ezt jelenti.

Vagy akkor menj át az ezotériába.

2019. jún. 6. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%

Fizikai szempontból nem önálló színek, de pl. művészet témakörben igen. Ha a tudomány kategóriába írod, akkor a fehér fény a látható színek keveréke, fekete fény pedig nincs. (Amit annak hívnak, az egész más, most a látható tartományról van szó, ahol színeket érzékelünk.)


Itt pl. nincs se fehér, se fekete:

[link]

2019. jún. 6. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 2*Sü ***** válasza:
87%

Hogy a fekete és a fehér színnek tekintendő-e, vagy sem, az attól függ, hogy hogyan definiáljuk a szín fogalmát. Egy lézer esetén – ami egy hullámhosszon bocsát ki fényt – a szín jelentheti a fény egy konkrét hullámhosszát. Ilyen szempontból a fekete és a fehér, de a rózsaszín sem szín.


Viszont a hétköznapi szóhasználatban, de még a fizikában is sok esetben a szín nem egy konkrét hullámhosszt jelöl, hanem a fény látható spektrumában a visszavert, illetve kibocsátott fény intenzitását leíró függvényt. Ilyen szempontból viszont a fehér is szín – egy fehér tárgy a fény látható spektrumában minden hullámhosszú fény igen nagy részét visszaveri –, a fekete is szín – a látható spektrumban a rá eső fény igen nagy részét elnyeli –, tehát ilyen szempontból a fekete is, meg a fehér is szín.


Sőt hétköznapi értelemben a szín nem csak a visszavert fény hullámhosszát, de néhány esetben egyéb tulajdonságát is kifejezi, pl. hogy milyen irányban veri vissza azt a fényt. Pl. ez a különbség az arany és a sárga között, meg úgy általában a fémes és a nem fémes színek között. Vagy ez a különbség a fehér lap és a tükör között, bár furcsa mód nem szoktunk „tükörszínről” beszélni. Sőt tágabb értelemben a hétköznapi szóhasználatban a szín még lehet az átlátszó, vagy áttetsző is. Illetve hétköznapi szóhasználatban még a textúrát és a mintázatot is magába foglalja a szín fogalma, szoktuk tágabb értelemben színnek nevezni a tarkát is, meg a gyöngyházfény „színt” is.

2019. jún. 6. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:

Na igen.

De az ilyen jelentéseket a művészeti kategóriában tárgyaljuk.

Itt meg most a tudományban vagyunk.

Itt a szín CSAKIS az egy hullámhosszt jelenti.

2019. jún. 7. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
67%
A színes és a fekete-fehér történeti okokból lehet így megkülönböztetve. Nyomtatásban, fényképeken, filmen, tévében is először a fekete-fehéret találták fel, ami nem tudott különbséget tenni a színek között, a fehér és a fekete között szürkeárnyalatos volt. Később találták meg azt a módot, hogy hogyan lehet további színeket megjeleníteni.
2019. jún. 7. 06:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
100%
Kedves kérdező, az, hogy neked a fehér jelenti az ürest, nem jelenti azt, hogy ez a fizikában is így van. Ezt a két dolgot az agyad kapcsolja össze.
2019. jún. 7. 06:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:
Szeretném megköszönni az új válaszokat is és direkt vâlasztottam ki a tudományok az mint fő téma kört, hiszen engem mâr csak a tudomânyos témakörök is érdekelnek és számomra a fekete-fehér szín vagy nem szín és ha nem számít színnel,akkor szeretném tudni ennek az okát/okait és sajnos nem tudom mennyire számítok normálisnak,de engem nagyjából minden téma és témakör érdekel,mert nagyon szeretek értelmesen beszélgetni.
2019. jún. 7. 13:06
 10/17 2*Sü ***** válasza:
100%

#6:

> De az ilyen jelentéseket a művészeti kategóriában tárgyaljuk.

> Itt meg most a tudományban vagyunk.


Nem feltétlenül. Pl. nyilván az informatikában is létezik a szín fogalma, és ott nem egy adott hullámhosszt jelent. A tudomány nem azonos a fizikával. A tudomány nem azonos a természettudománnyal sem, szóval ne felejtsük el, hogy pl. a művészettörténet is tudomány, és akár abban a tudományágban is lehet beszélni a szín fogalmáról.


Illetve a nyelvészet is tudomány, nyilván így az is releváns válasz, hogy a magyar nyelvben, vagy úgy a nyelvek bármelyikében a szín fogalmának mi a jelentése. Vagy a pszichológia is tudomány, tehát akár az a fajta megközelítés, értelmezés is releváns, hogy érzetre a fekete és a fehér a színek hiányát jelenti adott kontextusban (lásd: színes tévé vs. fekete-fehér tévé).

2019. jún. 7. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!