Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért van az, hogy a tudomány...

Miért van az, hogy a tudomány egyes ágai semmit nem fejlődnek hosszú idő alatt, míg mások hihetetlen tempóban haladnak?

Figyelt kérdés
Például a számítástechnika meg távközlés elképesztő tempóban fejlődik, addig a közlekedés meg űrhajózás alapelve semmit, vagy minimálisan. Hol voltak még a számítógépek és telefonok száz éve, meg ötven éve is hol tartottak még, de a közlekedésben meg űrkutatásban még mindig változatlan az alapelv. Így a Föld tönkremegy nagyrészt a közlekedés miatt, meg űrt sem lehet kutatni ilyen lassú eszközökkel. A villamos energia termelésben már azért megfigyelhetők változások.
2019. aug. 14. 09:20
 1/9 anonim ***** válasza:
43%
A válasz triviális. Gondolkodj még rajta kicsit, rájössz.
2019. aug. 14. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Azért, mert nem találtak fel jobbat?
2019. aug. 14. 09:26
 3/9 A kérdező kommentje:
Ennyi idő alatt ez elég furcsa nekem.
2019. aug. 14. 09:27
 4/9 anonim ***** válasza:
82%
Mert egyes ágazatok befektetés szempontjából kockázatosabbak mint mások. Ezért volt dotcom-lufi meg ingatlanlufi, de soha nem lehetett hallani "űrlufiról". Gondolj bele: Elon Musk-nak kellett a gazdasági válság alatt éjt nappallá téve dolgoznia és minden pénzét kockára tennie (ami őrült dolog) hogy még egy utolsó(!) fellövési kísérlete legyen, ami ha nem sikerül akkor ma nincs SpaceX, nincs újrafelhasználható rakéta, nem kapnak vérszemet a többiek se (Blue Origin, stb.), ellenben maradnak a NASA szokásos tervezgetései hogy majd 30 év múlva ha az istenek is úgy akarják talán majd megint sikerül úgy fellőni egy szondát a Marsra hogy az nem törik ripityára landoláskor. Ahhoz hogy egy ilyen überkockázatos területen meginduljon valami ígéretes fejlődés kellenek ilyen "őrült" emberek, nélkülük minden stagnálna.
2019. aug. 14. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Szirty ***** válasza:
13%

A számítástechnika alapelvei is változatlanok.

Csak egyre jobban kihasználják a benne rejlő lehetőségeket.

Ehhez a fejlődéshez sok pénz kell, ami adott. A számítástechnikának óriási piaca van.


Az autók is fejlődnek. Hasonlíts összes egy ezerkettes ladát vagy két ütemű wartburgot egy mai autóval... Ezen a téren is nagy a felvásárló erő.

2019. aug. 14. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Wadmalac ***** válasza:
80%

"Például a számítástechnika meg távközlés elképesztő tempóban fejlődik, addig a közlekedés meg űrhajózás alapelve semmit, vagy minimálisan."

A számítástechnikának sem fejlődtek az ALAPELVEI semmit a tranzisztor feltalálása óta. Szinte csak miniatürizáltunk, gyorsítottunk, inkább technológiai és szoftveres fejlődés révén, mint a hardver alapvető változtatásaival.

Csak felhasználás szempontból a jobb és jobb hatásfokú megvalósítást kevésbé akadályozzák a fizika alapvető törvényei, mint mondjuk egy belsőégésű motor esetében.


És bizony az is számít, hogy a számítástechnikai fejlesztések kisebb beruházást igényelnek például a közlekedési fejlesztéseknél, plusz a késztermék profithányada sokszorosa a közlekedésiparénak.


Az igaz, hogy a közlekedés fejlődését visszafogta az évszázadokra olcsó megoldás, a kőolaj, de azért tény, hogy az egésznek a legnagyobb energiasűrűségű energiatárolás köré kell épülnie, ott meg mai napig a kémiai, elégetett hajtóanyagok a legjobbak ebből a szempontból.


"A villamos energia termelésben már azért megfigyelhetők változások."

És a felhasználásban is, lásd közlekedés fokozódó elektromosítása.

Pont ez egy nagy paradigmaváltás (ami amúgy kőolaj nélkül már rég messzebb tartana, hiszen az első belsőégésű motoros járművek egyidősek az első akkumulátoros elektromosakkal).

Következő nagy ugrás lehet a fúziós energia, ami a beleölt milliárdok ellenére is topog, mert nem folyamatos fejlesztést, hanem technológiai áttörést igényel, az meg nem csak pénz és kutatási órák kérdése.

2019. aug. 14. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Tislerics Máté ***** válasza:
29%

A technológia és a gazdaság miatt!


A fizika törvényei lehetővé teszik különböző technológiák kifejlesztését. De nincs tökéletes termék. Tökéletes szolgáltatás. A mobil gyorsan lemerül, ha túl okos, Az űrhajó túl drága lesz, ha messze akarunk vele menni. stb...


És ott van a gazdasági tényező is: Ki lehet fejleszteni frankón gyártható, olcsó, jól működő érintőképernyőt. De hologramot még nem. Ezért érintőképernyőket fejlesztenek. Mert azt nagyobb eséllyel tudják jól legyártani és eladni...

2019. aug. 14. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Hozzá kell tenni, hogy komoly gazdasági érdekek is vannak emögött. Az olajvállalatoknak nyilván nem érdekük az elektromos autók terjedése. De előbb-utóbb kénytelenek lesznek engedni, mert rámegy a Föld, és amúgy is el fog fogyni az olaj egyszer valamikor. Az elektromos autók egyelőre csak lassan terjednek, és terjedésük révén meg fog növekedni az eddig sem kis áramfogyasztás, amivel persze az elektromos művek fog nagyot kaszálni. Emellett folyamatos fejlesztésre van szükség az akkumulátoroknál is a jobb hatékonyság érdekében, hogy minél tovább bírja az autó egy töltéssel. De ez a jövő útja, vagy még valami más, mert az emberiség rá van kényszerülve. A biciklik is terjednek rendesen, és ez jó irány.

Az űrkutatásnál még bele kell törődni, hogy így nem lehet komoly eredményt felmutatni, emberrel maximum a Mars jöhet szóba, de már az a távolság is nagyon rázós ezen a szinten.

2019. aug. 14. 12:42
 9/9 anonim ***** válasza:
79%

Szerintem, amikor megjelentek az első sugárhajtású rakéták (amit egyébként a németek fejlesztettek ki), az óriási nagy ugrás volt a korábbiakhoz képest. Aztán persze az elv megvolt, a technika csiszolódott, tökéletesebb lett, eleinte a náci németek bombázták ezekkel Londont, később ugyanez a tökéletesített technológia vitte fel az első embereket a Holdra. Lényegében máig nem változott a rakéták működésének alapelve. De a lényeg, hogy az igazán nagy ugrás az volt, amikor felfedezték ezeket, az érezhető ugrás a technológia ismerete előtt és után volt... Azóta csak csiszolódott a technika.


Amire ki akarok lyukadni, hogy tulajdonképpen ez a számítástechnikában is így van. Az igazi nagy ugrás a Neumann-elvű gépek előtt és után történt, ez az igazi nagy technikai áttörés. Azóta a számítógép egyre tökéletesedik, de 2019 és 2030 között ilyen vonatkozásban olyan nagy áttörés már nem lesz szerintem ezen a téren, mint ami pl. 1940 és 1955 között volt...


Ha a saját életemben, egyszerű számítógépes felhasználóként közelítek a kérdéshez, azt kell, hogy mondjam, hogy igazából semmi más nem történt a 10 évvel vagy a 15-20 évvel ezelőtti gépekhez képest, csak az, hogy gyorsabbak lettek, nagyobb lett a felhasználható tárhely. De egy átlagos felhasználó 15 évvel ezelőtt is ugyanúgy internetezett, zenét hallgatott, játszott a gépen. És szerintem ez 10-20 év múlva sem fog óriási nagy változásokkal járni, az igaz, hogy egyre kisebbek a gépek, amelyek egyre gyorsabbak, viszont ennek megvan a határa, egy ponton túl már nem hiszem, hogy ez a tendencia folytatódni fog, vagy mondjuk úgy, hogy az előző évtizedekhez képest lassulni fog az üteme. De összességében az alapelvekhez képest olyan nagy átütő változás nem hiszem, hogy be fog következni, ugyanúgy, ahogy az űrkutatásban...


"Hol voltak még a számítógépek és telefonok száz éve"


Telefonok voltak már száz éve, gyakorlatilag ugyanúgy telefonáltak egy hivatalból 100 éve, felvették a kagylót és kérték a telefonos kisasszonyt, hogy ide vagy oda kapcsolja a vonalat. Ma ez másképpen van, de az elv ugyanaz, felveszed a kagylót és tárcsázol. Persze te a "telefon" szón lehet, hogy már az okostelefont érted, de szerintem az okostelefon az inkább tekinthető egy miniatűr számítógépnek, kiegészítve a telefonálás funkciójával, mint egy telefonnak, kiegészítve a számítógép funkcióival..

2019. aug. 14. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!